İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmen

A+A-
Benim için öğretmen demek kendisine  her daim öğrencileri için daha iyi, daha doğru ve daha güzeli nasıl yapabilirim, olabilirim  sorusunu soran, bu sorunun cevabı için çabalayan, yeri gelince hayatındaki en önemli noktaya öğrencilerini oturtan , verdiği sevgi ve ilginin yanında teknolojiyi, yeni gelişmeleri , teknikleri takip edendir. Bir öğretmen yeri gelir uykusuz ve yorgun bir halde daha fazlası için çalışır durur, sırf daha iyi, daha başarılı olsun öğrencileri diye. Gerek sınıf içinde gerekse sınıf dışında öğrencisinin her türlü sorunuyla ,sorusuyla ilgilenir, elinden gelen her türlü desteği verir. Öğrencisinin önündeki öğrenme ve başarma engellerini, zorlukları onlara hiç fark ettirmeden alır götürür. Hevesini asla kırmaz öğrencisinin, öğrencisi yanlış da eksik de öğrense ya da cevaplasa  daha iyisi, daha doğrusu için onu motive eder.  Eğitimi her zaman bir bütün olarak görür. Çünkü hayatın da bir saatlik dersten ibaret olmadığını bilir. Hayatın her alanında örnek bir profili destekler öğrencisi için. Bunu yaparken elbette kendisinden başlar. Öğrencisinin hayatının her alanında başarılı , sorumluluk sahibi, özgüvenli, kendinden motivasyonlu, okuyan, araştıran, öğrenen biri olması için elinden geleni yapar. Her çabanın, uğraşının aslında gelişmek için bir fırsat olduğunu bilir ve öğrencisine de bu anlamda olanak tanır, kapıyı aralar. Ben de öğrencilerime bazen daha fazlasını bazen de elimden geldiği kadarını yapmaya çalıştım, uğraştım. Onları dinledim, dünyalarını anlamaya çalıştım. Dilerim hepsi ayrı ayrı güzel yerlere gelir, faydalı bireyler olurlar. Onları çok seviyorum.
Ben de bu vesileyle tarihi geçen haftada kalan ama aslında bir güne indirgenmeyecek kadar özel olan “24 Kasım Öğretmenler Günü” dahilinde tüm meslektaşlarımın Öğretmenler Günü’nü kutlarım. Aynı zamanda benim hayatımda da iz bırakmış hepsi ayrı ayrı değerli, çok sevdiğim öğretmenlerimin de ellerinden öperim. Onlara gerçekten çok şey borçlu olduğumu düşünüyorum. 
Koah, Bir Hayırsever , Bir Öğretmen ve Yardım 
Geçtiğimiz haftaki yazımın konusu bildiğiniz gibi Koah, sigara ve sigarayı bırakmanın yolları ile ilgiliydi. . Aynı hafta Hatice Dirlik ablamın Kocaeli Üniversitesi  Tıp Fakültesi  öğrencilerine “Bir Steteskop da Bizden Kampanyası” için organize ettiği kahvaltıya katıldım annem ve kayınvalidemle. Bir çok değerli yardımsever kadının yanı sıra  Kocaeli Valimizin eşi Sayın Ayşe Güzeloğlu da o gün oradaydı. Tıp Fakültesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen bu kahvaltı benim için oldukça güzel ve aynı zamanda etkileyici geçti. Öğrencilerinin desteğe ihtiyacı olduğunu ve onlar için  daha fazla ne yapabilirim, onlara nasıl yardımcı olabilirim sorusunu soran Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı ve Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Füsun Yıldız ile  Hatice Dirlik ablamın yolları ve amaçları aynı yerde kesişmiş ve böylesine anlamlı bir iş ortaya çıkmıştı. Üstte belirttiğim gibi, öğretmen olmak demek her şeyden önce daha başka neler yapılabilinir sorusunun cevabını karşılamaksa en iyi örneklerden birinin de bu yapılan yardım olduğunu düşünüyorum. Kahvaltı elbette burada bir araç ve fikir, aynı zamanda da  güzel olduğu için bir çok kişiyi de bir araya getirmiş oldu. Hem iki kadının işbirliği ve uyum  içinde böyle hayırlı bir şeye vesile olması hem de işin içinde öğrencilerin olması benim için oldukça önemli olduğu için bu iki değerli hanımefendiyi buradan da tebrik etmek ,sevgilerimi yollamak istedim.  Yolunuz açık olsun Hatice Dirlik ve Füsun Yıldız.
“Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet henüz millet namını almak yeteneğini elde edememiştir. Ona basit bir kütle denir, millet denmez.”
Mustafa Kemal Atatürk 
( 14.10.1925, İzmir Erkek Öğretmen Okulunda. )
Bu yazı toplam 779 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.