1. HABERLER

  2. Öğretmenim, Canım Benim! 
Öğretmenim, Canım Benim! 

Öğretmenim, Canım Benim! 

Şu ana dek hayatınızda kaç tane öğretmeniniz oldu? 10- 15-30 ve daha fazla?

A+A-

İsterseniz şöyle bir hatırlamaya çalışın  sizde en fazla iz bırakanları.. Kimisi  ya yüzünüzde koskocaman  tebessüm bırakmıştır kimisi de yüreğinizin bir yerine acı bir hançer gibi bir utanç , bir suçluluk ya da bir öfke bırakmıştır.. Bana göre öğretmenlik gerçekten çok ama çok özel bir meslek. Sevemezseniz yapamazsınız.  Bu kadar net, bu kadar açık. Yani çocukları, öğrencileri sevmeden yapamazsınız, aynı şekilde ders saatlerini, okul ortamını, tahtayı, kağıdı, kalemi, okulda bitmeyen ve daha doğrusu hiç mi hiç bitmeyen eve kadar uzayan dersleri, notları ve öğrencilerle ilgili her şeyi, yazılı kağıtlarını sevmeden yapamazsınız. Yine aynı şekilde bir çocuğun gönlünde bir yer edinmeyi başaramıyorsanız da bir şekilde yapamazsınız işte. Çocukla çocuk olmayı, çocuk kalabilmeyi bilmeniz gerekir. Bana göre okulda öğretilenlerden daha fazlasıdır öğretmen olabilmek. Çok daha fazlası hatta.. Sen tamamlarsın bilgilerinin devamını... Sanatkar gibi işlersin..

Bir gülümsemedir bana göre öğretmen olmak, cesarettir aynı zamanda, bir şeyi başarmak için elinden gelenin en iyisini korkusuzca, güvenle yapmak ve yaptırabilmektir. Sınıfa ruhunu, benliğini de alıp götürmek, tamamen kendin olabilmek, kendin kalabilmektir bana göre. Öyleysen dokunursun zaten bir yüreğe..  Bazen anne –baba olmak, bazen abi- abla olmak, bazense arkadaş, bazense senin de tanımadığın bambaşka biri olmak, bir tiyatro sahnesindeki gibi bir kılığa girmektir. . Ben yıllarca anne olmadan evvel doyasıya yaptığım mesleğimde çok güzel tatlar aldım, dedim ya anne gibi, abla gibi bir his oluşuveriyor diye, tabi ki bunu iyice özümsersen o ayrı bir konu. Çok bilirim günlerce bir sorunu, soruyu ya da konuyu düşündüğümü, odaklandığını, kafa patlattığımı.. Daha iyi ne yapabilirim, nasıl faydalı olabilirim diye düşündüğüm çok günler olmuştur. Dedim ya özeldir, öyle bitmez bir anda, hadi işyerini kapayıp da rahat rahat evime gideyim diyemezsin. Ertesi gün ya da daha uzun vadede yapılacaklar, planlar seninle birliktedir, seninle birlikte gelir, nereye gidersen git sendedir. 

Ben şanslıyım. Eğer ki bir tane bile çocuğun gönlünde bir yer edinip onda bir ufuk açabildiysem , bir kapı aralayabildiysem, en azından hafif de olsa bir ışık olabildiysem, bir şeyi öğretebildiysem, sevdirebildiysem benden daha mutlusu yoktur inanın buna..

Evet şanslıyım, çünkü annem, babam benim ilk öğretmenlerimdi. Küçüklüğümden beri ne yapacağımı kendimce planlamış ve bana yol göstermekten çok, bana inanıp, güvenip hep destek olmuşlardır. Onlara minnettarım. 
Evet şanslıyım dedim ya benim de hayatıma dokunan öyle güzel, öyle iyi yürekli öğretmenlerim oldu ki, neredeyse hepsiyle internet aracılığı ile hala görüşürüm. Benim bu günlere gelmeme hepsinin farklı farklı dokunuşları, bende bıraktıkları ilhamları, bana verdikleri güvenleri ve bende uyandırdıkları hep pozitif tutumları sayesindedir belirtmeden geçemem.

Ve öncelikle Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ‘ü saygıyla anıyor ve  tüm öğretmenlerimizin öğretmeler gününü en içten dileklerimle  kutluyorum, saygılar, sevgiler sunuyorum.

"Hiç aklından çıkarma genç adam: Öğretmenler kapıyı açar, içeriye kendin girersin..."

Chen Hai Yang


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.