İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmenler

A+A-
Bir harfi, bir kelimeyi, bir olguyu, bir konuyu, bir hikayeyi ya da bir gerçeği, bir deneyi , bir işlemi hatta  bir hayatı  anlatmak, sadece anlatmakla kalmayıp karşı tarafın da   anlamasını sağlamak , bunun için uğraşmak, hayatını , zamanını adamak  hem yürek hem cesaret hem donanım hem birikim  hem sevgi hem de emek ister. Belki en fazla da çaba ister, yılmadan, bitmek tükenmek bilmeyen bir hızla ve güçle bir çocuk, bir öğrenci için çalışmak ister. Her bir anını bir öğrencinin, bir sınıfın ve bir okulun ve dolayısıyla bir toplumun aydınlanması için uğraşmaya adar. Daha öncesinde hiç tanımadığı çocukların bir anda anne-babası,en yakını, sırdaşı, ablası, ağabeyi, rol modeli  oluverir. Ailesinden kabul görmemiş, aşağılanmış belki de bazen çok da sevilmemiş çocukları anlar, bağrına basar, bir ışık oluverir onlara.  Öğretmen de  sahiden onları kendi ailesinden daha çok görür, bu çocuklarla birlikte olur, vakit geçirir hatta bir şeyler öğretirken o da yeni şeyler öğrenir. Sınavlarla , sorularla şu anı ölçüyormuş gibi olsa da aslında hazırlığı gelecek içindir. Bilgiyi aktardığı esnada  doğruyu da, güzeli de, iyiliği de, saflığı da, dürüstlüğü de aktarır, gösterir. Her haliyle örnek , her haliyle bir ilhamdır.  Yorgun, moralsiz, halsiz ya da mutsuz olsa da yine de o sınıf kapısından içeriye doğru adım attığında bir tiyatrocu gibi bambaşka biri oluverir.
Bu sene okul atmosferinin içinde değil , uzaktan izliyorum  Öğretmenler Günü ‘nü. Her bir çabanın bir alın terine eşit olduğunu, her bir öğretinin bir başarıyı getirdiğini bilerek.. Tüm öğretmenlerin geceli gündüzlü çalıştığını, öğrencilerini en iyi seviyeye ulaştırmak için elinden geleni yaptığını da biliyorum.
Yazımı Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün öğretmenler ile ilgili söylemiş olduğu çok anlamlı bir kaç cümleyle noktalamak istiyorum.. Tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım  Öğretmenler Günü’nü saygıyla ve sevgiyle  kutluyorum.
•   Okullarda öğretim vazifesinin güvenilebilir ellere teslimini, ülke çocuğunun, o görevi kendine hem bir meslek, hem bir ülkü sayacak üstün ve saygı değer öğretmenler  tarafından  yetiştirilmesini sağlamak  için   öğretmenlik, diğer serbest ve  yüksek  meslekler gibi, aşama aşama ilerlemeye ve  her  halde zenginlik sağlamaya  uygun  bir  meslek  haline getirilmelidir. Dünyanın her tarafında öğretmenler, insan toplumunun en öz verili  ve  saygı  değer  unsurlarıdır. (1923, Ankara) 
•   Ulusları kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden,  eğiticiden  yoksun  bir  ulus  henüz  ulus  adını  almak yeteneğini  kazanmamıştır. Ona  basit  bir   kitle  denir,  ulus denemez. Bir kitle ulus olabilmek  için mutlaka  eğiticilere, öğretmenlere gereksinim duyar. (1925, İzmir) (Atatürk’ün Söylev ve Demeçleri, Atatürk Araştırma Merkezi, C. II, Ankara, s. 243)
•   Öğretmenler! Cumhuriyet, fikren, bilimsel, fennen, bedenen kuvvetli ve yüksek sicilli korucular ister. Yeni kuşağı bu nitelik ve yetenekte yetiştirmek sizin elinizdedir. ( 25.08.1924, Öğretmenler Birliği Kongresi Üyelerine.)
Anlamlı Bir Hikaye Kendine İnan, Başarıya Odaklan
San Francisco’da bir okulda okul müdürü, okuldaki üç öğretmeni yanına çağırıp şöyle der: “Siz üç öğretmen, bu sistemdeki en iyi ve en uzman kişiler oldunuz. Bu yüzden doksan tane seçkin, üstün zekalı öğrenciyi size vereceğiz. Bu öğrencilerin gelecek yıl da, bu seviyeyi koruması ve çok şey öğrenmelerini, sizden bekliyoruz, ” der. Hem veliler, hem de öğretmenler bu durumdan memnun kalırlar.
Okul bittiğinde, bu öğrencilerin San Francisco Körfezindeki öğrencilere göre yüzde yirmi-otuz daha başarılı olduğu görülür. Yıl sonu geldiğinde müdür öğretmenleri çağırır ve onlara bir itirafta bulunur: “Aslında en zeki öğrencilerin yüzde doksanı sizde değildi. Onlar ortalamanın sadece biraz üstündeki öğrencilerdi. Onları bu sistemden tesadüfen seçtik, ” der.
Bu sefer öğretmenler bu başarının kendilerinin olduğunu düşünürler. Müdür ise konuşmaya devam eder.
“Aslında siz de en parlak öğretmenler değildiniz. Ben isimlerinizi bir şapkaya doldurdum ve kağıtların arasından rastgele seçtim. Siz inandınız. İnandığınız için de başardınız, ” der.
Bu yazı toplam 489 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.