1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Öğretmenler günü ve kadim kültürümüzün bize öğrettikleri
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmenler günü ve kadim kültürümüzün bize öğrettikleri

A+A-
Oldum olası “günlere” hep mesafeli olmuşumdur. Analar günü, babalar günü, sevgililer günü, öğretmenler günü, vs.vs…
Bildiğiniz gibi dün, yani 24 Kasım öğretmenler günüydü. Bu günde resmi zevat tarafından öğretmenlerimiz hakkında konuşmalar yapılır ve onların etrafı aydınlatan birer “mum” oldukları noktasında nutuklar atılır, gururları okşanır. Hiç değilse yılda bir kez olsun öğretmenlerimizin hatırlanması, problemlerinin gündeme getirilmesi, tartışılması onlar adına sevindirici tabi.
Değerli dostlar bizler, “Seni yaradan rabbinin adıyla oku” diye başlayan ve “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” diye devam eden ve peygamberimiz “Künalimen, ev müteallimen, ev samien, ev muhibben, velatekünhamisen, fetehlük” Türkçesi: “Âlim (ilmi öğreten) ol, veya öğrenen(öğrenci) ol, veya işiten (ilmi dinleyen) ol, veya seven (ilmi, alimi ve öğrenciyi) seven ol, sakın ha beşincisi olma helâk olursun”  sözü ile taçlanan ve Hz. Ali’nin “Bana bir harf öğretenin kölesi olurum” kadim kültürüyle büyümüş bir milletiz. Bu ayet, hadis  ve sözler ile ilme, alime ve müteallimeverdiği önem dinimiz gözler önüne sermektedir.Dolayısıyla tüm ömrümüz boyunca 7/24 ilme ve ilimle iştigal eden herkesi baş tacı etmemiz gerekir. Bunun için öğretmen olmaya da gerek yoktur. Zira. Kadim kültürümüz bunun için sarsılmaz bir örnektir. 
Değerli, dostlar, insanlığa bir şeyler öğretmek için illa da öğretmen olmak gerekmez. Bazen hiç ummadığınız insanlar;söz, davranış ve duruşlarıyla size öyle şeyler öğretir ki, şaşırıp kalırsınız. Bakınız gerçekten yaşanmış bir hadiseyi sizlerle paylaşarak bu sözümün ne kadar da yerinde olduğunu sizler de tasdik edeceksiniz. 
Günün birinde yabancı Müslüman bir heyet İstanbul Müftülüğünü ziyaret eder. O esnada heyete birileri der ki, İstanbul’a geldiğinizde, Taksim’i, İstiklâl Caddesini görmezseniz İstanbul’a gittik demeyin. Bir ramazan günü İstanbul’a gelen heyet, Müftü efendiye kendilerini bu yerlere gezdirmesini ister. Malum, ramazan olduğundan turistlerin ve oruç tutmayan yerlilerin bol olduğu bu semti misafirlerin görmesini istemeyen müftü efendi, mahcup olmamak adına adeta ipe un serer ve geçiştirmek ister. Yani bu sebeple gezdirmek istemez. Bir türlü kendisini kurtaramayan müftü mfendi, yanına aldığı yardımcılarıyla birlikte misafirlerini de alarak çıkar Taksim’e dolaşmaya. Tam o esnada alkol sınırını aştığı tavırlarından belli olan bir vatandaş yanlarına varır ve müftü efendiye elini uzatarak bir miktar para talebinde bulunur. Müftü Efendi de parmağı ile İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Kilise ve havraları göstererek: Senin yerin orası, git oradan para al” deyince, o sarhoş vatandaş müftüye öyle bir ders verir ki, müftü de neye uğradığını şaşırır. Muhatap olduğu kişinin müftü olduğunu da bilmeden o şahıs: “Haydi oradan ulan, senin bana vereceğin üç kuruş için dinimi mi değiştireceğim?”Deyince müftü de neye uğradığını şaşırır. Hata ettiğini, sarhoş da olsa, içki de içiyorsa, insanların dinlerinin sorgulanamayacağını ve dersini hakir gördüğü o sarhoştan aldığını öğrenmiş oluyor. 
Yaşanmış şu anektodu paylaşmamın nedeni, bir şeyler öğretmek ve öğrenmek için ille de öğretmen olmaya gerek yoktur. İşte bazen böyle aşağıladığımız bir insan bile bize bir şeyler öğretebiliyor. Onun için ilme aç olalım, beynimizi açık tutalım ve her kesten alabileceğimiz derslerin olabileceği hakikatini gözden ırak tutmayalım. Diploma ve eğitim ekâbirliğihastalığına kendimizi kaptırmayalım. İlim için çaba sarf eden ve hal ve hareketleriyle bizlere ders verebilecek bir çobanın bile olabileceğini hafızalarımızdan çıkarmayalım. 
Bu vesileyle, tüm öğretmenlerimizin, ilim erbabı hocalarımızın bu gününü kutlar, sağlık, sıhhat ve afiyet çerisinde aileleriyle birlikte bir ömür sürmelerinin cani gönülden dilerim. 
Bu yazı toplam 520 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.