1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Öğretmenler ve sorunları
Öğretmenler ve sorunları

Öğretmenler ve sorunları

Denebilir ki; “Türkiye’de sorunu olmayan kesim mi var?” Böyle bir soru doğru da olur. Ne ki, toplumsal yapımızın en önemli unsurları olan öğretmenlerimizin sorunlarına öncelik tanımalıyız gibi

A+A-

Denebilir ki;

“Türkiye’de sorunu olmayan kesim mi var?”

Böyle bir soru doğru da olur. Ne ki, toplumsal yapımızın en önemli unsurları olan öğretmenlerimizin sorunlarına öncelik tanımalıyız gibi geliyor bana. Aklımız varsa, geleceğimizi düşünüyorsak, öğretmenlerimize ayrı bir köşe açmalıyız; hem beynimizde, hem de yüreğimizde…

Türkiye’deki dar gelirli insanların ortak sorunu olan parasızlıktan etkilenir mi öğretmenler?

Hangi öğretmen tanırsınız, aldığı maaş kendisine ve ailesine yeten?

Gazete, kitap okumadan öğretmen olunmayacağına göre, bir öğretmenin bu tür şeylere ayıracağı bütçe ne kadardır dersiniz?

Bir öğretmen, eşi ve çocuklarıyla, ayda ya da yılda kaç kez dışarıda yemek yeme lüksüne sahiptir Türkiye’de?

Hangi yaz tatilinde, hangi tatil köyünde, hangi köy okulunun öğretmenini, eşi ve çocuklarıyla birlikte, hiç değilse bir hafta, tam pansiyon ya da her şey dahil tatil yaptığını gördünüz?

Ev sorunu var, beslenme sorunu var, çocuklarının eğitim sorunu var, var oğlu var!..

Bunca soruna çözüm bulması gereken kim peki?

Elbette ki devlet ve var olan hükümetler.

Kim var hükümette?

AKP var. Yani, çözüm bulma noktasındaki güç şu anda AKP.

İkinci dönemdir iktidarda, hem tek başına olan AKP’nin, öğretmen sorunlarının ne kadarına sahip çıktığını gördük peki?

Böyle bir mantık, böyle bir anlayış yok çünkü. Yani, sorunları çözmek istemiyorlar ki çözsünler. Gariban vatandaşı bir torba kömüre, bir paket makarnaya teslim alma anlayışını öğretmenler üzerinde de bir biçimde uygulamaya çalışıyorlar. Bir başka deyişle, köleleştirme anlayışı…

Tam bu noktada, öğretmenlerin asıl sorununun başka bir şey olduğunu söylersem kızar mısınız bana?

Asıl sorun örgütsüzlüktür öğretmenler içindeki. Kendi güçlerinin farkında değildirler ne yazık ki. Kurulan paravan öğretmen örgütlerine takılıp gitmekte ve sorunlarını giderek kendi elleriyle büyütmektedirler.

Sözüm ona bir öğretmen örgütünün temsilcisi, iktidarda olan ve öğretmenler için hiçbir şey yapmayan AKP’nin sözcülüğünü yapıyorsa, AKP’ye övgüler düzüyorsa, benim söylediğim doğru olmaz mı?

Propaganda yaptığı okulun yönetimi böyle bir davranışa nasıl izin verir ki? Okulun tüm öğretmenleri o öğretmen örgütünün üyesi midir ki herkesi kendisini dinlemeye çağırır ve zorlar?

Demek ki neymiş; öğretmenlerin asıl sorunu, kendi içini temizlemesiymiş! Bunun da yolu sandıktan geçer ve sandık yakında! Haziran’da hep birlikte görelim…

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.