1. YAZARLAR

  2. Yıldız ANDİÇ

  3. Öğretmenlik kutsaldır
Yıldız ANDİÇ

Yıldız ANDİÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Öğretmenlik kutsaldır

A+A-

Geçen hafta 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutladık. Bugün PAZAR Çınar ekimizde de  ilimizdeki 24 Kasım kutlamaları ile ilgili haberleri ağırlıklı olarak bulacaksınız.

Aslında 24 Kasım Öğretmenler Günü, giderek daha sönük kutlanıyor.  “Dostlar alışverişte görsün” misalı  toplantılar yapılıyor. Ama heyecan yok. İçerik yok. Öğretmenlerin sorunları, 24 Kasım’larda bile ciddi biçimde tartışılmıyor. Çünkü,  en kutsal mesleklerden biri olan “Öğretmenlik” mesleğini yozlaştırdık ve giderek yozlaştırıyoruz.

Öğretmenler hiç bir zaman ekonomik manada  güçlendirilmedi. Bir de giderek ideolojik açıdan, siyasi açıdan bölündüler. Öğretmenlerin meslekte yükselişi liyakata bağlı olmaktan çıkartıldı. İktidara yakın öğretmenler, iktidara muhalif  öğretmenler birbirinden ayrıldı, ayrı sendikalar oluşturuldu. Ekonomik yetersizlik içindeki öğretmenler, başka işlere de yönelmek zorunda kaldılar. Eğitimde özelliştirme, eğitimin çocuklar arasında bir sınavlar yarışı haline getirilmesi, mesleğin etik değerlerini törpüledi.

Bütün bu olup bitenlerin sorumlusu elbette öğretmenler değildi. Ama fatura mesleğe çıktı. Sadece FETÖ soruşturması nedeniyle binlerce öğretmen sorgulandı. Binlercesi meslekten atıldı. Oysa bizim ülkemizin öğretmenlerinin, Atatürk’ün öğretmenlerinin ideolojisi olmazdı. FETÖ terör örgütünün darbeye kalkışacak kadar güçlü ve organize olmasından bile,  ülkemizde Cumhuriyet’le birlikte uygulanan çağdaş eğitim sistemi sorumlu tutuldu.

Evet, eğitim sistemimizi gözden geçirmeliyiz. Evet, öğretmenliği özenilen onurlu bir meslek haline getirmeli, öğretmenlerimize itibarlarını iade etmeliyiz. Öğretmenlerimizin daha rahat yaşayabileceği koşullara erişmesini sağlamak zorundayız.

Kim ne derse desin, aralarına ne kadar çürük girerse girsin. Öğretmenler özel insandır, öğretmenlik kutsal meslektir. Ben bugün bir kez daha bütün öğretmenlerimizin 24 Kasım'ını kutluyor, hepsine sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
 

Bu yazı toplam 1466 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.