1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Okul törenlerinde hiç önlem alınmıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Okul törenlerinde hiç önlem alınmıyor

A+A-

Mayıs ayı ile birlikte, bir eğitim döneminin daha sonuna gelinirken, bütün okullar, bütün öğrenciler ve veliler hareketlenir.

İlkokulların 1 nci sınıfları okuma bayramı düzenler. 4 ncü sınıflar, 8 nci sınıflar, 12 nci sınıflar için mezuniyet törenleri yapılır. Çocuklar, gençler bu törenlere büyük bir heyecanla hazırlanırlar. Velilerinin yürükleri de pır pır atar. Çok önemlidir ders yılı sonundaki “Okuma bayramı”, “Mezuniyet töreni” “Yılsonu balosu” etkinlikleri.

İlimizde bu törenler için bile uygun salon yok. Yakın zaman öncesine kadar çok yazdım. Bir Halk Eğitim Merkezi salonumuz vardı. Ama Halk Eğitim binasını restore edemediğimiz için, bu yıl bu salon da çocuklara kapandı. Özel okullar da, resmi okullar da ders yılı sonundaki bu törenlere büyük önem veriyorlar.

Geçen gün,  bu yıl 1 nci sınıfa başlayan bir minik yakınımın, hayatındaki ilk okul töreni vardı. Bir devlet okulunda eğitim görüyor. Okumayı çok erken öğrendi. Hayatında ilk kez katılacağı tören için çok titiz hazırlandı. Cici elbiselerini kuşandı. Tören SDKM’de yapılacaktı. Gittik. SDKM’nin içi, dışı hınca hınç dolu. Sadece törene katılacak çocuklar, öğretmenleri, anne-babaları gelmemiş. Dedeler, nineler, teyzeler, dayılar, halalar, hatta konu komşu orada. Herkes için büyük bir heyecan bu okul törenleri.

Ama salon içinde veya çevresinde bir tane polis bile yok. Yüzlerce insan, salonu en küçük bir tedbirden geçmeden giriyorlar.  Türkiye, kritik dönemlerden geçiyor. Acımasız bir terör belası ile karşı karşıyayız. 

Toplumun dengesi, psikolojisi bozuk. Bu kadar çok insanın toplandığı törenlerde, etkinliklerde, göstermelik bile olsa, önlem olmalıdır. Büyümesi muhtemel herhangi bir olumsuz olaya daha başlangıcında, ilk kıvılcımında müdahale edecek bir yapılanma olmalıdır. Yakında, lise sonların mezuniyet baloları başlayacak. Bu ülkede bölücü terör gibi, radikal dinci terör örgütleri de var.

Bu işler mutlaka bir disiplin içinde, kimseyi rahatsız etmeden alınacak önlemler çerçevesinde gerçekleştirilmelidir.

Hepsinden önemlisi. İzmit, hiç değilse şu Halk Eğitim Merkezi binasını biran önce onarmalı, salonunu yenilemeli ve bu kentteki eğitimin, öğrencilerin hizmetine sokabilmelidir.        

İlimiz için çok büyük bir kayıp

Aslında ben haberi, 2-3 ay önce öğrenmiştim. İnanmak istemediğim ve haberin muhatabına karşı çok büyük saygı, sevgi duyduğum için yazmamıştım.  Son yıllarda çok kan kaybeden KOÜ Tıp Fakültesi’nden çok değerli bir Hoca daha ayrılıyor. Bir dönem Tıp Fakültesi Dekanlığı görevini de yürüten  Prof.Dr.Şükrü Hatun KOÜ’ye veda ettiğini, Koç Üniversitesi’nde kariyerini sürdüreceğini açıkladı.

Şükrü Hoca, Türkiye’nin yetiştirdiği en önemli çocuk diyabeti uzmanıdır. Kendisini, diyabetli doğan çocukların sağlıklı geleceğine adamış, son derece özverili, dünya çapında saygın bir yeri bulunan insandır. Keşke KOÜ’de, bizim şehrimizde kalıyor olsaydı. Sadece hekimliği, hekimlik konusundaki yöneticiliği değil, insanlığı ile örnektir Şükrü Hoca.. KOÜ’yü bırakıyor, Koç Üniversitesi’nde elbette bu ülkenin ve bütün dünyanın diyabetli çocuklarına yönelik hizmetlerini sürdürecektir. 

Sorun, Meclis’te çözülüp, bitmeli 

Bugün, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) çok önemli bir oylama var. AK Parti Grubu, HDP’li milletvekillerini yargı önüne çıkartmak için bir Anayasa değişikliği teklifi hazırlamıştı. Meclis komisyonlarında çok ciddi, üzücü kavgaların ardından konu Meclis Genel Kuruluna geldi. Bugün son oylama var.

Aslında Türkiye’de milletvekillerinin dokunulmazlığı konusunun çok daha geniş biçimde ele alınması gerektiğine inanıyorum. Yolsuzlukla suçlananlar aklanıp, paklanırken, başka bir gerekçe ile milletvekillerini yargı önüne çıkartmak, demokrasi açısından çok uygun bir davranış değil. Keşke, kürsü dokunulmazlığı dışında bütün dokunulmazlıklar kaldırılsa. Keşke,  yolsuzlukla ciddi biçimde suçlananlar da yargı önünde hesap verse.

Bugün son oylaması yapılacak “Dokunulmazlık” konulu anayasa değişikliği ile ilgili ilk oylamada  “Evet” oyları 357’ye kadar çıktı. Teklifin Meclis’te kabulü için 360 oy gerekiyor. 330 ile 367 aralığında kalındığında konunun referanduma götürülmesi gerekiyor.

Bu konu halkın önüne getirilirse, ezici bir farkla “HDP’lilere dokunulsun. Meclis’ten atılsın” kararı çıkacaktır. Ama böyle bir referandum, Türkiye’de toplumun daha fazla bölünmesine neden olacaktır. Ülkenin gündeminde zaten Başkanlık Sistemine geçişle ilgili bir referandum olasılığı bulunuyor. Şimdi,  birkaç ay içinde iki referandum mu yapacağız?..

Milletvekilliği dokunulmazlığı konusu bu haliyle halkın önüne getirilirse, görürsünüz “Türk-Kürt” ayrımcılığı toplumun her zerresinde çok tehlikeli bir şekilde ortaya çıkacaktır. Çok sert tartışmalar, belki ülkenin çeşitli yerlerinde kanlı olaylar yaşanacaktır. Temmuzda  dokunulmazlık, eylülde  Başkanlık referandumu mu yapacağız?. Zaten, ekonominin hali de ortada.

Bu nedenle, bu anayasa değişikliği konusu, bugün Meclis’te bitmelidir. Ya evet oylarının sayısı 330’un altında kalsın, bu işten vaz geçilsin. Ya, 360’un üzerine çıkılsın, referanduma gidilmeden bu Anayasa değişikliği gerçekleşsin. Türkiye’nin bu ortamında, bu ülke insanlarını daha fazla kutuplaştırmanın kimseye faydası olacağını sanmıyorum. 

Kandıra yolunda sıkı denetim olmalı

İzmit-Kandıra yolu, araba kullanmayı sevenler için mükemmel bir yoldur. Şimdilerde mevcut yolun “Duble” yapılması gündemde. Bence, Kandıra yolunu duble yol yapmak, çok gereksiz ve lüks bir yatırım olacak.

Mevcut yol çok geniş, düzgün ve yeterli. Sadece yaz sezonunda birkaç hafta sonu yetersiz kalıyor. Bunun dışında, İzmit-Kandıra yolu hep tenhadır ve bazı bölgeleri adeta “Hız meraklıları” için yarış pisti gibidir. Yeşillikler içindedir.  Tatlı virajları vardır. Geçen gün, Kandıra yolunda korkunç bir kaza daha meydana geldi. İki genç insan hayatını kaybetti.

İzmit-Kandıra yolunda hiç trafik denetimi yapılmıyor. Zaten, hiçbir karayolunun ilimiz sınırları içinde denetim yok. Başka kentlere gidip geldiğinizde, radar cezaları ile karşılaşıyorsunuz. Bizim buralarda ne radar denetimi, ne hatalı sollama denetimi yapılmıyor. Oysa Kandıra yolunda mutlaka ve çok titiz şekilde denetim yapılmalı. Araç sürücüleri bu yolda hız denetimi, hatalı sollama denetimi yapıldığını bilirse,  kural ihlali halinde ağır para cezaları alacaklarını  bilirse, herkes daha dikkatli  araç kullanacaktır. Bir yıl içinde,  bu yolda herkes daha dikkatli araç kullanmaya başlar ve eminim, bu yoldaki kaza sayısı çok azalır.

Lütfen.. Hiç değilse bu yaz sezonunda Kandıra yolunda trafik denetimi yapılsın. Araç sürücüleri yol üzerinde denetim yapan trafik polisi, trafik jandarması görsün.. Duble yol yapmaya kalkmaktan çok daha mantıklısı bu olacaktır.

Göremediğimiz başarılar 

Kocaeli çok büyük bir kent. Bu kentte çok güzel, çok fedakarlık gerektiren işler de yapılıyor. Hepsini takip edemiyoruz. Bir çoğundan haberimiz bile olmuyor.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nda, bayramın sönüklüğü nedeniyle kendimi rahatsız hissederken, çok anlamlı bir ziyaretle karşı karşıya kaldım. Benim bir “Ali Şentürk kardeşim” vardır. Rahmiyeli’dir. Çocuk yaşlarda gazeteye girip çıkmaya başlamıştı. Çok sempatik, çok hareketli, çok girişken bir çocuktu. Hiçbir zaman gazetenin kadrolu elemanı olmadı. Ama her gün gazeteye gelip gider, bir gün Spor servisi için amatör maçları takip ediyorsa, ertesi gün bir kaza ya da cinayet haberinin ayrıntılarını getirirdi. Hep heyecanlı, hep sempatik bir çocuktu Ali Şentürk.

Büyüdü, evlendi. İgsaş’ta işe girdi. Gazeteye gelip gitmeyi de hiç kesmedi. Ali, geçen gün gazetedeki odama, yanında pırıl pırıl eşofmanlarını giymiş 20-25 kadar çocukla birlikte geldi. İzmit Karabaş Mahallesi’nin semt takımı Güneşspor’un U-14(14 yaş altı) futbol takımını getirmiş. Ali Şentürk bu kulübün yöneticisiymiş. Güneşspor U 14 takımı, Türkiye genelinde 550 takımla başlayan Türkiye Şampiyonluğu mücadelesinde, önce Kocaeli birincisi olmuş. Sonra, iki tur geçmiş. Geçen hafta Bursa’da Bölge şampiyonu olmuşlar.

550 takımla başlayan mücadelede Güneşspor U 14 takımı son 20 takım arasına kalmış. Ali Şentürk, takımı önce Vali’ye götürüp, el öptürmüş. Sonra da bana getirdi. Gurur duydum çocuklarla. Hepsi, aynı zamanda kendi okullarında başarılı birer öğrenciymiş. Ali Şentürk, “Geleceğin Kocaelispor’u. Geleceğin milli takımı” diye tanıttı.

Şimdi Futbol Federasyonu’nun Türkiye Şampiyonası finalleri ile ilgili yer ve tarihi açıklamasını bekliyorlar. Takımı Bursa’daki turnuvaya, Güneşspor kulübü yönetimi götürmüş. Ali Şentürk, “Kredi kartı hesabımdan borç para çektim” diye anlattı. Türkiye finallerine gidebilmeleri için desteğe ihtiyaçları var. Her halde Valilik, Belediyeler veya hayırsever kurumlar, bu pırıl pırıl, Türkiye şampiyonu adayı takımın final turnuvası maçları için gereken parayı temin edeceklerdir.

Ne boş bir 19 Mayıs

Ne kadar önemli bir bayram 19 Mayıs..

Türk mucizesinin gerçekleştiği, dünyada örneği görülmemiş bağımsızlık savaşının başlatıldığı gün.

Atatürk’ün Samsun’a ayak basıp,  Milli Mücadele’yi başlattığı,  Cumhuriyeti kurduktan sonra da Gençlere Bayram olarak armağan ettiği bir gün.

Ne vardı dün İzmit’te?.. Bayramı hatırlatan ne vardı?. Resmi tatil olduğu, okullar kapalı olduğu için trafik rahattı biraz.

Sabah şehri dolaştım. Doğru dürüst bayrak bile yoktu.    

19 Mayıs 1919 olmasa, zaten bugün bu ulusun bayrağı olmayacaktı. 

Bu büyük bayramı da kutlayamadık. İzmit’te gençler yoktu ortada.  Herkes dalmış sosyal medyaya, abuk sabuk muhabbet ediyor.

Oysa pırıl pırıl bir hava. Bir konser olur. Bir şenlik..

Bırakın bunları, bir Fener Alayı bile yoktu. 19 Mayıs’ları bu kadar boş, bu kadar duygusuz geçirirsek,  nasıl koruyacağız bu Cumhuriyet’i?.. Nasıl  sossuza dek koruyacağız bağımsızlığımızı?..

Nerede bizim milli duygularımız. Nerede ulusal dayanışmamız, nerede geçmişimizi sahiplenme hasletimiz?..

Dün 19 Mayıs’tı.  Sanki, hiçbir şey olmamış, sanki 19 Mayıs 1919’da Mustafa Kemal Samsun’a çıkmamış gibi bir 19 Mayıs..

Çok üzüldüm. İçim karardı.

 

Bu yazı toplam 1785 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.