1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Olası koalisyona zemin hazırlanıyor
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Olası koalisyona zemin hazırlanıyor

A+A-
Başbakan Ahmet Davutoğlu, önceki gün partisinin 81 ildeki milletvekili adaylarını Ankara’da Arena Spor Salonunda bir araya getirdi. AKP, her zaman olduğu gibi, yine teşkilatların coşkulu tanıtımı ile, seçim dönemine görkemli bir gösteri ile adımını attı. 
1 Kasım seçimleri için süre dar.. Seçimden seçime koşan, çok gerilen halk yorgun.. Siyasi partilerin aday listeleri hemen hemen 7 Haziran’la aynı. Adaylar hem yorgun, hem 7 Haziran’da yeterince para harcadılar. Teşkilatlar yorgun.. Üstelik, 1 Kasım seçimlerine gidilirken, siyasi partiler hazineden para da alamadılar. 
Bütün bu nedenlerle, zaten hiçbir siyasi partinin, hiçbir adayın çok fazla patırtı gürültü yapacak, bol keseden para harcayacak hali yok..Gürültü patırtı yaptılar, çok para harcayıp, her yeri parti bayrakları ile donattılar diyelim; bunları dinleyecek, bakacak, dinleyip baktıkça bunlardan etkilenecek vatandaş yok.. 
1 Kasım seçimlerine gidilirken, aslına bakarsanız çok fazla kararsız yok.. Seçmen için seçenekler gayet net: 
Tek başına iktidarı ısrarla isteyen AKP ve diğerleri.. AKP’ye oy vermemek konusunda kararlı olan seçmen için de önünde üç seçenek olacak. CHP, MHP ve HDP.. Yerel siyaset, adayların söylemleri, hatta milletvekili adaylarının kişilikleri bu seçimlerin sonuçları, halkın oyu üzerinde pek fazla etkili olmayacak. 
Bütün bu anlattıklarıma rağmen, 1 Kasım seçimlerine giden yolun sancısız, gerilimsiz geçebileceğini de öngörmüyorum. Cumhurbaşkanı ve liderler televizyonlara çıkacaklar. Meydanlara çıkacaklar. Bas bas bağıracaklar.. Halk gerilecek.. Şehirlerde yer yer lokal gerginlikler olacak. Bütün bunlar da zaten seçimlerin doğasında var.
……….
Bu ortamda Başbakan Ahmet Davutoğlu, Ankara’da 81 ildeki adaylarının tanıtımı için düzenlediği toplantıda rakiplerine bir çağrı yaptı. Davutoğlu, siyasi rakiplerine şu koşulların kabul etmelerini teklif etti:
1)- Seçim büroları çevresi hariç, kentlerde gelişigüzel bayraklama çalışması yapmayalım. Şehirleri kirletmeyelim. Gereksiz gürültü yapmayalım.
2)- Seçim çalışmalarında bel altından vurmayalım, aileleri, özel hayatları seçim malzemesi haline getirmeyelim. Kişiliklere yönelik saldırılarda bulunmayalım. 
3)- Cumhurbaşkanı’nı seçim malzemesi olarak kullanmayalım.,
4)- Dört siyasi parti olarak, teröre karşı olduğumuzu ilan eden ortak bir deklarasyonu seçimden önce imzalayalım. 
…………
Başbakan Davutoğlu’nun önerilerine ilk olumlu yanıt, CHP’den geldi. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “ Cumhurbaşkanı anayasal sınırları içinde kalacaksa, biz bu önerilerin hepsine olumlu yanıt vermeye hazırız” dedi. 
Aslında ne kadar hissediyorsunuz, bilemem.. AKP ile CHP arasında, 7 Haziran öncesine göre çok farklı bir yakınlaşma var.. Zaten CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 1 Kasım seçimleri döneminde geçmiş defterleri açmamak, çok üzerine gelinmedikçe Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı eleştirmemek, iktidara yönelik çok sert söylemlerde bulunmamak gibi bir tavrı ortaya koymuş gözüküyor. Kılıçdaroğlu, 1 Kasım için yine halkın önüne kendi vaatlerini koyacak, emekliye, dar gelirliye, sosyal güvencesi bulunmayan yoksul kesimlere yönelik, Kemalizm’den, katı laik söylemlerden uzak bir siyaset izleyecek gibi görünüyor.
Başbakan Davutoğlu da aday tanıtım toplantısındaki 4 önerisine CHP’den hemen olumlu yanıt gelmesi üzerine CHP’ye teşekkür etti, “Ama  iki partinin anlaşması yetmez. Diğerlerinin de olumlu yanıt vermesi lazım. Aksi halde meydanları kimseye bırakmayız” dedi. 
Bu söylemlerden de hissedilebileceği gibi, 1 Kasım sonrası için gidişat,  “Büyük koalisyon” yönünde görülüyor.7 Haziran sonrası AKP’liler, “Bizim tabanımız CHP ile değil, MHP ile koalisyon istiyor” diyorlardı. Ama süreç içinde pazarlık yaparken, AKP kurmayları, özellikle Başbakan Davutoğlu, mecbur kalınırsa, CHP ile koalisyonun daha sağlıklı olabileceğini gördü.  1 Kasım seçimlerinde çok beklenmedik sonuçlar ortaya çıkabilir. Ama görünürdeki en mantıklı sonuç,  yine seçimden 1 nci çıkan, ama tek başına çoğunluğu bulamayan AKP ile, seçimden ikinci çıkması kesin olan CHP arasında bir büyük koalisyon seçeneğidir. Yüzde 40’larda bir AKP, yüzde 30’lara yaklaşmış bir CHP ortaklığı, Türkiye’yi birkaç yıl yönetirse,  geçmişle hesaplaşmak birkaç yıl askıda kalsa bile, Türkiye önündeki acil sorunların büyük bölümünün üstesinden gelebilecek, en azından toplumdaki kutuplaşmayı ortadan kaldıracak bir ortamı yaratabilir.
Bu seçim döneminde, AKP ile CHP’nin birbirlerine çok yüklenmeyeceklerini, birbirlerine pek saldırmayacaklarını tahmin ediyorum.  7 Haziran sonrası, AKP tabanında nasıl CHP ile koalisyona sıcak bakılmıyorsa, CHP tabanında da AKP ile ortaklığa sıcak bakılmadığı bir gerçekti. Eğer, 1 Kasım’a kadar olan süreçte Cumhurbaşkanı kutuplaşmayı çok fazla körükleyecek davranışlar içinde bulunmazsa,  1 Kasım seçimleri sonrası için, Türkiye’nin kurtuluşu bağlamında görünür tek reçete olan AKP-CHP koalisyonunun da önü biraz daha açılmış olabilir. 
Cumhurbaşkanı’nı büyük ve önemli bir seçim öncesi meydanlardan uzak tutmak, siyasete karışmasını beklemek pek inandırıcı ve olası değil. Ama öyle sanıyorum ki, Sayın Cumhurbaşkanı da, bu dönemde CHP ile düşmanlığı körüklemek yerine, özellikle HDP’nin üzerine gidecektir. HDP’nin hedefi kuşkusuz AKP olacak;  MHP hem AKP, hem HDP ile uğraşacaktır. 
1 Kasım seçimlerinde, aralarında birbirlerine oy geçişi olmayacak iki parti AKP ve CHP’dir. 7 Haziran’da AKP’ye oy vermiş bir seçmenin 1 Kasım’da CHP’ye oy vermesini; ya da 
7 Haziran’da CHP’ye oy vermiş bir seçmenin 1 Kasım’da AKP’ye oy vermesini bekleyemeyiz. 
Ama 7 Haziran’a göre, AKP ile MHP’li seçmen arasında; AKP ile HDP’li seçmen arasında; CHP ile HDP’li seçmen arasında oy geçişkenlikleri olabilir. Zaten 1 Kasım’da, 7 Haziran’a göre farklı bir tablo ortaya çıkacaksa, bu değişkenliklerden kaynaklanacaktır. 
……..
Keşke gerçekten gürültüsüz bir seçim dönemi geçirsek. 7 Haziran öncesi İzmit’te en çok gürültü yapan AKP’ydi. keşke artık çok gereksiz bir kirlilik olmanın dışında faydası bulunmayan şu broşür ve bayrak kirliliğinden kurtulsak.. 1 Kasım zaten gergin geçecek, hiç değilse tansiyonu biraz düşürebilsek.. 
Ama tekrar vurguluyorum.. Özellikle AKP ile CHP’deki hava. 1 Kasım seçimleri sonrası ortaya çıkması en kuvvetli olasılık olan tabloya uygun bir “Büyük koalisyon” için şimdiden koşulları kolaylaştırmak yönündedir. Bu durumu rahatsız edici değil, ülkenin geleceği açısından umut verici olarak görüyorum. 
Bu yazı toplam 352 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.