1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Olay bir ekselans herzesi mi?
Olay bir ekselans herzesi mi?

Olay bir ekselans herzesi mi?

Büyükelçi’lerin işlevini ve niteliğini tanımlamaya gerek yok. Sanırım herkes biliyor... Yalnız şu kadarını söyleyeyim, yüksek eğitimli ve donanımlı diplomatlardır. Devletlerin güçlü ve güçsü

A+A-

Büyükelçi’lerin işlevini ve niteliğini tanımlamaya gerek yok. Sanırım herkes biliyor... Yalnız şu kadarını söyleyeyim, yüksek eğitimli ve donanımlı diplomatlardır.

Devletlerin güçlü ve güçsüz zamanlarında, bu güçle orantılı olarak, elçilerin görevde oldukları devletler üzerindeki etkinlikleri de değişir.

Tarihsel süreçte, devletler arası ilişkiler bağlamında bu etkinliklerle ilgili çeşitli anekdotlar üretilmiştir.

Halen içinde bulunduğumuz süreçte yaşadıklarımızın çağrışımıyla, uzak  ve yakın geçmişte yaşadıklarımızla ilgili olarak üretilen ve de bilinen anekdotlardan birkaç tanesine olsun değinmenin tam zamanı.

Tarihte 93 harbi diye anılan Osmanlı-Rus savaşı sonraki ki, Ruya gelip Yeşilköy’e dayanmış ve Ayastefanos antlaşması imzalanmış. Rus’un Osmanlı üzerindeki etkinliğinin küstahça arttığı bu dönemde, Trabzon valisi Sadaret makamına gizli telgraf iletisi gönderir, “Rus Konsolosu işlerimize fazlasıyla burnunu sokuyor” Sadaretten alınan cevap şu: “İdarei maslahat eyleyin” Bu istek ve yanıtlar hep aynı şekilde sürüp gidince, valinin son iletisi şu olmuş: “Emirleriniz üzerine idarei maslahat eyledik, idareyi konsolos aldı, maslahat bize kaldı”

2. Anekdot yakın geçmişimizle ilgili. Yaşı 60’ı bulanlar bunu çok iyi anımsayacaklardır. Yıl 1971 ve 12 Mart. 1969 seçimlerinde elde ettiği büyük oy çoğunluğu ile Süleyman Demirel Hükümeti tek başına iktidarda ikne, Ordu  o bilinen muhtırayı vermiş ve Demirel istifa ederek kabine düşmüştür. Bu olayın ardından yaşanan günlerde, istifa etmiş olan hükümetin Dışişleri Bakanı İhsan Sabri Çağlayangil, televizyonda kendisi ile yapılan söyleşide şunları söylemişti: “Amerika altımızı oymuş da haberimiz yok.”

Ve geldik AKP iktidarı dönemine... Amerika, sayın Başbakan’ın yönetiminden ve tabi kendi açılarından memnun olmadıklarına dair haberlerin Elçiliğimiz kanalıyla Ankara’ya ulaşınca, şimdi bakan, o zaman Başbakanlık dışişleri danışmanı olan Sayın Egemen Bostancı Amerika’ya gidipte Başbakan için “O’nu deliğe süpürmeyin” dememiş miydi?

Ve gelelim yaşamakta olduğumuz bu günlere...

Amerika elçisi, topladığı bilgileri, işlevi gereği kendi merkezi yönetimine gizli kripto ile iletmiş. Elçilikler dedikodu merkezi, elçiler de yeteneksiz dedikodu muhabirleri ise bir diyeceğimiz olamaz. İşte bu dedikoduları (!) ki, yalnız Türkiye’yi değil, tüm dünya ülkelerini ilgilendiriyor, 22 yaşında bir Amerikan askeri gizli iletişim şifresini kırarak elde ediyor ve bunu WikiLeaks adlı internet sitesine satıyor. O sitede, bu haberlerin küçük bir parçasını dünyaya duyuruyor. Ve bu olay, tüm dünyada deprem etkisi yaratıyor. Şimdi buna “ekselans herzesi” diyebilir miyiz? Mesele bu..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.