1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Olay çıkartan takımın spordaki şiddete, hakem dövmeye verilen primdir
Olay çıkartan takımın spordaki şiddete, hakem dövmeye verilen primdir

Olay çıkartan takımın spordaki şiddete, hakem dövmeye verilen primdir

Spordaki şiddetin önüne geçmek için cezaların caydırıcı olması gerektiğini haykırıyoruz. Şiddet yasası çıksın diye dört gözle bekliyoruz. Ancak ilimizdeki bir uygulama bu düşüncelerin tam

A+A-

Spordaki şiddetin önüne geçmek için cezaların caydırıcı olması gerektiğini haykırıyoruz. Şiddet yasası çıksın diye dört gözle bekliyoruz. Ancak ilimizdeki bir uygulama bu düşüncelerin tam tersi yönde. Geçen sezona kadar ilimizdeki amatör maçlar bir olaydan dolayı yarıda kalmışsa, suçlu taraf hükmen mağlup ilan edilip 3 puanı da siliniyordu. Doğru bir uygulamaydı bu. Yıllardır tertip komiteleri cezaları bu şekilde uyguladı. Geçen yılki bir maçla birlikte bu uygulama kalktı. O maçta hakeme birersel bir saldırı olmuştu. Komite toplandı, sadece hükmen mağlubiyet cezası verdi. 3 puan silmedi. Bizler de ayağa kalktık, yıllardır uygulanan ceza sistemini deden değiştirdiniz, bu yaptığınız doğru değil, üstelik tehlikeli dedik. ASKF Başkanı Murat Aydın, kararı savundu, “Bu bir milattır, bundan sonra bireysel olaylarda 3 puan silinmeyecek, toplu bir saldırı varsa puan silme uygulanacak” dedi.

Çok tehlikeli bir karar

Başta yazdım olayların önüne geçmek için cezalar caydırıcı olmalı, spordaki şiddetin önüne geçmek için ağır cezalar uygulanmalı diye. Türkiye’nin gözü olaylara ağır yaptırımlar getiren yeni sporda şiddet yasasında. Herkes yeni yasayla birlikte spordaki şiddetin azalacağını düşünüyor, buna inanıyor.  Gerçek bu kadar açıkken, biz kalkıyor cezalarda indirime gidiyoruz. Olay çıkartan takımın cezasını hafifletiyoruz. O gün yazdım, bu karar çok tehlikelidir diye. Bu karardan takımlar cesaret alır nasılsa puan silme olmayacak diye hakemlere bireysel saldırılar olur dedim. Haklı çıkmanın üzüntüsünü yaşıyoruz. Bu sezonki tabloya bakalım. Birersel saldırıdan yarıda kalan maç sayısı dikkat çekici boyutta. En son geçen hafta iki maçta hakemlere bireysel saldırı oldu. Komite de her iki kulübe sadece hükmen mağlubiyet kararı verdi.

Yapanın yanına kar kalıyor

Çamlıtepe takımı son 15 dakikaya zaten 3-1 yenik girmişti, o maçı kazanması mümkün değildi. Yenidoğan Serdar da uzatma dakikalarına 1-0 yenik girmişti. Son bir-iki dakikada puan alması uzak bir olasılıktı. Tertip Komitesinin aldığı hükmen mağlubiyet kararları her iki takımı da hiç etkilemedi. Zira zaten kaybettikleri maçlardı. Ha 3-1 kaybetmiş, ha 3-0, ha 1-0 kaybetmiş ha 3-0 ne fark eder ki? Sonuçta Çamlıtepe ile Yenidoğan Serdarspor’a çıkan olaylarla ilgili hiçbir ceza verilmemiş oldu. Bir anlamda kulüplere yaptıkları kar kaldı. Yenik durumda olan takımın futbolcusu nasılsa maçı kaybettik, ekstra bir cezası da yok diye düşünüp hakeme saldırmaktan geri kalmayacaktır. Çünkü uygulama ona bu cesareti veriyor. Son zamanlarda hakemlere yönelik bireysel saldırıların artması tamamen uygulamadan kaynaklanmaktadır. Bu uygulama, yani birersel saldırılarda 3 puan silme uygulaması yapılmaması spordaki şiddeti artırmaya yöneliktir.

Hükmen yenilgi ceza değil, ödül

Buradan ASKF’yi bir kez daha uyarıyorum. Tablo ortada, gerçekler çok açık. 3 puan silme cezası olmadığı sürece hakemlere bireysel saldırıların arkası kesilmeyecektir. Yapılması gereken acil olarak eskiye, doğruya dönüştür. Disiplin Talimatı tertip komitesine çıkan olaylarda takımlara hükmen yenilgiyle birlikte 3 puan silme yetkisi veriyor. Madde açık. Yıllarca bu madde hükmen yenilgi ve 3 puan silme olarak birlikte uygulandı. Olması gerektiği gibi. Siz kalkıp cezayı hafiflettiniz, bireysel saldırılara resmen prim tanıdınız. Bir maç olaydan dolayı yarıda kalmışsa, suçlu takımı hükmen mağlup edip 3 puanı da silin. Caydırıcı olan ceza budur. Yoksa sadece hükmen yenilgi cezası takımlara kesinlikle bir ceza değil, ödüldür. Örneklerini gördüğümüz gibi. Çıkan olaylarda takımların yaptıkları yanına kar kalırsa, spordaki şiddet görüntüleri artar. Bu sezon yaşadığımız gibi.

Sorumluluk, yetki ASKF’de, Tertip Komitesinde. Olaylarda 3 puan silmeyi kaldırarak ne kadar tehlikeli bir iş yaptığınızın farkına varın ve bu yanlıştan dönün. Hakemlere bireysel saldırı olmasın, spordaki şiddet görüntüleri azalsın istiyorsanız bunu yapın.

Mustafapaşaspor’a kocaman bir alkış

Son dönemde centilmenliğiyle sıkça takdir ettiğim, alkış gönderdiğim kulüplerden biri Gebze Mustafapaşaspor. Yöneticileri Orhan Yaman’ı tanıyorum. Birçok kez telefonla görüşmemiz olmuştur. Verdiği mesajlar hep Fair-Play üzerinedir. Yönetici zihniyeti böyle olunca sahadaki futbolcudan da farklı bir şey beklenemez.

Sporun gerçek amacı budur

Mustafapaşaspor’un ne kadar centilmen bir kulüp olduğunu gösteren son örnekten bahsetmek istiyorum. Geçen hafta Gebze’de M. Paşa ile Yavuzspor’un maçı vardı. Kader maçı diyebileceğimiz bir 90 dakikaydı. Her iki takım da kümede kalma mücadelesi veriyordu. Özellikle M. Paşa’nın kazanmaktan başka seçeneği yoktu. Yavuzspor kafilesi maçın oynandığı sahaya gelince M. Paşalı yöneticiler tarafından özel olarak karşılandı. Takım kaptanı eski Gebzesporlu Taner, Yavuzsporlularla yakından ilgilendi. Konuk ekibin ihtiyaçları karşılandı, ikramlar yapıldı. Maç öncesinde, sırasında en küçük bir olumsuzluk yaşanmadı. Maç konuk ekibin galibiyetiyle sona erdi. M. Paşa evinde kaybedip kümede kalma mücadelesinde ağır bir yara aldı. Başka bir takım olsa, bu yenilginin hırsını almak için mutlaka bir yerlere saldırırdı. Bunun çok örneğini gördük zira. Ancak M. Paşa öyle yapmadı, misafirini kutlayarak uğurladı. Tüm bunları bana Yavuzspor teknik direktörü sevgili Ümit Şahin anlattı. Çok etkilenmiş doğal olarak, bu güzelliklerin her maçta, her sahada yaşanmasını diledi. Ben de inşallah dedim kendisine. Örneğin önümüzdeki hafta Yavuzspor yine Gebze tarafına gidecek, Beylikbağı’na konuk olacak. Yine kritik bir maç. Ben inanıyorum Beylikbağı kulübü de tıpkı M. Paşa gibi Yavuzspor kafilesini en iyi şekilde misafir edecektir. Bugün M. Paşa’ya gönderdiğim alkışı, Beyliklağı-Yavuzspor maçı sonrasında Beylikbağı takımına da göndereceğime inanıyorum. Olması gereken, yakışan budur. Spor barış ve kardeşliktir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.