1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Olması gereken işte buydu
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Olması gereken işte buydu

A+A-

17 Haziran’da Kocaeli Birlikspor’un yarışma hakkı satışa çıkartılmıştı. Demek ki, 20 gündür bu konuyla yatıp kalktık. Şükür ki, önceki akşam süreç noktalandı, kulübün yeni sahibi belli oldu. Doğrusu satış kararı alındığında talimat gereği kulübün il dışına çıkamamasını dikkate alarak fazla talipli olmaz diye düşünmüştüm. Çıksa çıksa İlker Çakır çıkar diyordum. Nitekim ilk günlerde görüntü öyleydi. İlker Çakır ilk teklifi vermiş, ilk 1 hafta içinde başka da ciddi bir talipli çıkmamıştı. O günlerde kulüp Çakır’a çok yakındı. Başkan Fahrettin Kandemir telefonda, “Büyük olasılıkla İlker Beye vereceğiz” demişti. Çakır, iş tamam diye teknik direktörünü buldu, futbolcu transferine bile başladı ancak sürecin devamında şekil değişti. Holding sahibi Rizeli bir işadamının normal borçlar dışında 2.5 milyon verdiği iddia edildi. Şahin Çavuşoğlu’nun talipli olduğundan bahsedildi. Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut’un Çenesuyu markasıyla kulübün yarışma hakkına talip olduğu öğrenildi. En son da 29 Temmuz Çarşamba günü Körfezli işadamı Ziya Tuzel teklifini vermişti. Bu arada Altınorduspor Başkanı dahil il dışından da bir çok istekli çıkmıştı.

 
BEKLENTİ VE İSTEK İLÇEYE DÖNÜŞÜYDÜ 
Böylesi bir tabloyla karşı karşıya kalınacağını ben bilemedim ama Fahrettin Kandemir ilk gün tahmin etmişti. Kandemir satış kararının ardından yaptığı ilk açıklamada, “Çok talipli çıkar” demişti. Dediği gibi olmuştu. Kandemir’in o açıklamanın devamında söylediği daha önemli bir şey daha vardı. Kandemir, “İnşallah doğru yere gider” mesajı vermişti. Başta İlker Çakır ağırlıklı isimdi çünkü fazla ciddi teklif yoktu, sonrasında bir biri ardına talepler gelince Gebzeli işadamı beklemeye alındı. Kamuoyundaki genel istek ve beklenti kulübün geriye iadesi, yani Körfez ilçeye dönüşüydü. Çünkü kulüp 2.Lig yarışma hakkını o ilçede, o ilçenin belediyesinin imkanıyla almıştı. Ben de başından beri Körfez’e yakışır, doğrusu bu olur diye yazılar yazdım, ısrarcı oldum. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran’dan bir adım bekledik ancak göremedik.  Takım Gebze’ye gidiyor, Rizeli işadamına gidiyor derken, son anda Körfezli işadamı Ziya Tuzer harekete geçti. “Bu kulüp Körfez’de kalmalı” diyerek önce Başkan Baran’ın kapısını çaldı. 


ELDE EDİLMİŞ HAKKIN SAHİBİNE İADESİ 
Öyle ya, kulübü satın almak kolay da, devamını getirmek zor. Önce tesise, sahaya ihtiyaç vardı ve bunun için de belediyenin lojistik desteği şarttı. Başkan Baran kulübü belediye bünyesine almaktan kaçınsa da, Körfezli işadamının niyetine olumlu baktı ve her türlü lojistik katkıyı sağlama sözü verdi. Sonuçta kulübün Körfez ilçede kalması adına Belediye Başkanının da bu adımı atması gerekiyordu. Lojistik destek sözünden sonra Ziya Tuzer’in önünde artık engel yoktu. Başvurusunu yaptı. Bu başvuruyla birlikte sürecin gidişatı değişti.  Fahrettin Kandemir ilk gün “Doğru yere gitmeli” diyordu. Kamuoyunun ve basının işaret ettiği adres de belliydi. Bu noktada başka bir tercih yapmak doğru olmazdı. Olması gerektiği gibi kulübün yarışma hakkı o hakkın sahibi Körfez ilçeye verildi.  Sanıyorum ki, ortak bir karardı. Kent sporunun menfaati, elde edilmiş hakkın  sahibine iadesi için yapılması gereken buydu. Her ne kadar ön protokol imzalanmış, iş resmiyet kazanmamış olsa da, ben bu saatten sonra yarışma hakkının el değişeceğini sanmıyorum. Ziya Tuker 20 Temmuz’a kadarki mali konudaki yükümlülükleri yerine getirecektir. 20 Temmuz itibariyle de inşallah bu devir resmiyet kazanacaktır. 


ALT YAPI DA KURTULDU 
Ben şimdiden Kocaeli Birlikspor Körfez ilçeye hayırlı olsun demek istiyorum. Bu anlaşmaya çok sevindiğimi de ekliyorum. Kulübün Körfez’de kalması için duyarlılık gösteren başkan Ziya Tuker olmak üzere, sevgili Erhan Yılmaz’a, Belediye Başkanı İsmail Baran’a, tüm emeği, katkısı olanlara teşekkür ediyorum. Kulüp zaten Körfez’deydi, sadece sahibi ve yönetimi değişerek yoluna devam edecek. Tabi bu anlaşmanın sevindirici bir başka önemli yanı da, Birlikspor alt yapısının varlığının korunması. Başka biri alsa, başka ilçeye gitse, yıllardır büyük emek verilen alt yapı kapanacak, verilen emekler boşa gidecekti. Kulübün aynı fiziki koşularda devam edecek olmasıyla alt yapı da kurtuldu. Bu habere sanıyorum en çok alt yapıdaki çocuklar ve aileleri sevinmiştir. Siyasi irade devreden çıktığına, kulüp eski kimliğine döndüğünü göre sevgili Ziya Tuzer’in söylediği gibi aradaki perdeyi kaldırmak gerekir. Tuzer, Kocaelispor Kulübü ve taraftarıyla her türlü işbirliğine hazır oldukları mesajını veriyor, hatta kulübü alma nedenlerinden birinin bu olduğunu söylüyor. 


İSMİ DEĞİŞTİRMEK GEREKİR 
Aynen katılıyorum Tuzer’e. Körfez FK veya Kocaeli Birlik yanlış projeydi. Kocaelispor’u dışlayan siyasi iradenin tavrı yüzünden insanlar büyük nefret duydu, düşmanca baktı bu projelere. Ancak artık bitti. Yeni bir sayfa açılıyor, daha doğrusu en başa Körfez Belediyesporlu günlere dönülüyor.  Bu kulüp artık Körfez ilçenin temsilcisi, kentin şu an için en üst ligde yer alan takımıdır. Tabi kulübün yeni sahibinin atması gereken bir önemli adım var. O da ismini değiştirmek. Kocaeli Birlik ismi kalırsa, sıkıntı olur. Çünkü insanlar bu isme nefretle baktılar. Madem yeni sayfa açılıyor, madem kulüp ilçeye dönüyor o zaman adını da Körfez ilçeye göre değiştirmeli. Kocaeli Körfez mi olur, başka bir şey mi bilemem, onun takdirini yönetim yapacaktır. Sevgili Tuzer isim sponsorluğundan söz ediyor. İnşallah kısa süreçte bulurlar. Körfez ilçede önemli kuruluşlar var, bu projeyi hayata getirmek zor olmayacaktır düşüncesindeyim. 


BÖLGENİN KAYNAĞI YETER 
Öyle çok iddialı takım oluşumları gibi bir düşünce olacağını sanmıyorum. En azından belli bir süre sağlam gidilmeli, mali yapıya özellikle dikkat edilmeli. Kocaeli’nin çok zengin bir futbolcu potansiyeli var. Buradaki kaynak bu kulübü yeter de artar bile. Ziya Tuzer’in düşüncesi, hedefleri de bu doğrultuda. Zaten için içinde Erhan Yılmaz kardeşim var. Tuzer’in bana göre en büyük şansı. İşi bilen bir ekip ve doğru bir planlamayla bu kulüp profesyonel liglerdeki varlığını sürdürmekle kalmaz, Türk futboluna yeni yıldızlar da kazandırır. Bu saatten sonra artık Körfez ilçe halkının da kızgınlığı, küskünlüğü bir tarafa bırakıp gerçek anlamda evine dönen takımlarına sahip çıkmaları gerekmekte. Ziya Tuzer Konya’dan gelmiş, bu kulüp Körfez’de kalmalı duyarlılığını göstermiş, elini cebine atarak ciddi bir risk almışsa, Körfez halkı da üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeli ve ilk adım olarak maçlara gitmeli, tribünleri doldurmalı. 
Kent sporunda tarihi bir adım, dönüşüm bu satış. Önce FK, sonra Birlik, Kocaelispor’un yok sayıldığı iki proje de tam tabiriyle patladı gitti. Olacağı zaten buydu.  İnşallah yeni, bembeyaz sayfa açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. 

Bu yazı toplam 1819 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum