• BIST 78.333
 • Altın 127,421
 • Dolar 3,1054
 • Euro 3,3990
 • Kocaeli 10 °C

ÖLÜM DE VAR….

Cem ŞAKOĞLU
Ülkem üzerinde hala süregelen oyunlar oynanıyor. Kim oynuyor, neler kuruluyor sadece sokak dedikodusu. Herkes bu durumu birbirinin üzerine atıyor. Sen kabahatlisin, o kabahatli derken durum o kadar vahim ki, hani birisi tutup dese ki, tamam ben kabahatliyim karşısında duran diyecek ki, hayır ben kabahatliyim. Kör gözüm parmağına gibi bir durum yaşıyoruz. Kardeşlik, huzur, barış diye neredeyse davul çalanlar istediklerim olmazsa patlatırım deyip sanki sivilce patlatma basitliğinde insanların hayatlarını patlatıyorlar. Bir sürü insan ölüyor. Bir sürü hayat mahvoluyor. Oysa bir kişinin ölümü ile dünyanın tarihi değişebiliyor. Senin için sıradan olan bir ölüm yarın hiç ummadığın bir yerden senin de hayatını etkileyebiliyor. 
Canları yiten, yakınları, akrabaları, eşleri, çoluk çocukları, ana babaları bir hiç uğruna yitip giden insanlar var. Evet bir hiç uğruna kelimesini bilerek ve kasıtlı olarak kullandım. Çünkü bir insanın canının karşılığı dünyasal hiçbir meta ile bağdaştırılamaz. Ortada bir savaş olur, iki cephe vardır ve cepheler arasında çatışma vardır, inanın gıkım çıkmaz. Tasvip etmeyebilirim ancak bir amaç vardır sesim çıkmaz. Ortada, vatan, millet, memleket davası vardır, biz olma davası vardır, kanımızın son damlasına kadar koşarak gideriz ölüme. Çünkü bu bizim kanımızda var. Ancak ölümlere baktığınızda durum o kadar aciz ki, tam bir korkaklık senaryosu. Haplayıp, uyuşturup, bilinçaltı yıkayıp sokağa salınan zavallılar güçlerini ancak vücutlarına, araçlarına ya da her nerelerine ise bağladıkları bombaları bir durakta bekleyen insanları patlatarak göstermeye çalışıyorlar. Kardeşlik, huzur ve eşitlik mi? Hadi canım sende. Sen kendini kandırabilirsin ancak bu safsatalarla ancak şunu unutma ki, yukarıda Allah hep vardı, hep de var olacak. Seni sürekli izliyor, onu nasıl kandıracaksın. ‘Allah’ım ama ben özgürlük için mücadele ediyordum’ diyerek mi? Sana sormayacak mı sanıyorsun, ‘Benim yarattığım kulumu katlederek mi yaptın bunu?’ diye. ‘Kim verdi sana bu yetkiyi’ diye. Tüm bunların hesabını bu dünyada olmazsa, öbür dünyada vermeyeceğini mi sanıyorsun. 
Sokaklar bomboş diyorlar. İnsanların psikolojileri bozuldu, kimse sokağa çıkmıyor, alışveriş yapmıyor, gezmiyor, restoranlara gitmiyor ve hatta okullar, dernekler, kurumlar alınan haberlere, gizli mektuplara, mesajlara istinaden geçici tatil ilan ediyorlar gibi durumlar var. Sebep ne, bomba patlatacakmış efendiler. Olabilir patlatabilirler, yapabilirler dün de yaptıkları kahpeliklerini normal bunlar. Çünkü yaşam tarzlarını kahpelik üzerine belirlemişler. Ama ben korkmuyorum çünkü benim Allah’ım var. Çünkü ben biliyorum ki, onun bana biçtiği bir ölüm var. Zamanı var, ben bilmiyorum ne zaman ama o biliyor. Ben bilmiyorum ne şekilde ve nerede ama o biliyor. Şekli kah nefesim kesilmiş olmuş, kah hastalıkla olmuş, kah trafik kazasıyla, kah bir kurşun, kah bir bomba, kah bir gece uyuyup uyanamamayla olacak ben bilmiyorum ama o biliyor. Allah’ım hepimiz için bir ölüm şekli ve zamanı teşkil etmiş. Hiç evinizden çıkmasanız o bomba kapınızda patlayacak. Sokakta patlayan bombadan ölmediyseniz ve ölümünüz bomba ile ölmek üzerine kurulduysa, evdeki tüp patlayacak öyle öleceksiniz. Allah var. Ölüm Hak. Ne gün ve ne şekilde olacak bilmiyoruz sadece. Onun için ben ölebilirim, ölürsem sanmayın ki ah, vah ederim. Çünkü bizim anlayışımızda ölüm Sevgiliye kavuşmakla birdir. Ölmeyi düğün olarak gören nesillerin devamıdır bu millet. Onun için senin sokağa patlatmak için bıraktığın bombaya kafa da atar bu millet, tekme de. Unutma bizim Allah’ımız var ve o her şeyi görüyor. Senin de var ama işin vahim tarafı gözünü o kadar kör etmişler ki görmemek için direnip duruyorsun. Sen şimdi ne yaparsan yap eninde sonunda yaptıklarının karşılığını göreceksin. Belki bu gün, belki yarın, belki yarından da yakın. Çünkü ölüm kime ve ne zaman geleceğini söylemez asla. Gelir, işi bitirir ve gider. Tek dert ona hazır olmaktır, sen kendini hazır hissediyor musun ona bak. 
Korkmak son derece normal bir davranış tarzı, insanın bünyesinde var. Ancak kişilerden korkmak, iş kaybından, aş kaybından, mal, meta, can kaybından korkmak Allah’tan korkmaktan önce geliyorsa, orada bir problem var demektir. Her şeyin sahibinden korkmuyorsun da, hedefi o sahibin yarattıklarını yok etmek olandan mı korkuyorsun? Yine söylüyorum, ben ölebilirim, sen ölebilirsin, biz ölebiliriz komple. Ancak iş ölmekle bitmiyor onu söylemeye çalışıyorum. Ben Sevgiliye kavuşurum. Var olan cezalarımı çeker, asıl sonsuzluğa salarım kendimi. Çünkü ben akıl baki olduktan sonra bile isteye bir böceği bile ezmedim. Bildim ki Allah’ım onu da bir amaç için yarattı ve o amacı engellediğim için benden hesap soracak. Bilirim ki vardır bir velakini. Yoksa sen ağzımın tam içine de koysan o bombayı Allah’ımın bana yazdığı ölüm o değilse, sen hiçbir şekilde öldüremeyeceksin beni. 
Biz 45 saniyede neredeyse bütün hayatı değişmiş bir topluluğuz. Depremi gördük. Her gün artçılarla canımızı kaybetmesek de bir kere daha öldük. Her sallantıda bir kere daha. Ve bak bu gün neredeyse unuttuk. O yıkılan evlerin neredeyse tamamının üzerinde binalar var dikkat edersen. Niye yazıyor bu adam bunu şimdi diyebilirsin. Söyleyeyim hemen. Bak biz unuttuk bile dünü. Hayat devam ediyor. Ölen öldü, kalan sağlar bizimdir. Ölenimize rahmet ve dua yollar, Allah’ımızın bize biçtiği ömrü layıkıyla tamamlamaya çalışırız. Bak biz binlerin ölümünü silmişiz bir çırpıda, Allah’ımızdan geldi demişiz, veren de O, alan da O demişiz bağrımıza gömmüşüz acımızı. Zamanı geldiğinde arkalarından bir Kur-an duası göndermişiz olmuş bitmiş. Sen bombanla kaç kişiyi öldürebilirsin ki en fazla. Kaç bin kişi ya da? Onu da gömeriz evelAllah. 
Eyvallah bir panik yaşattın bu halka. Bir korku saldın ortalığa ama bir sam yeli gibi gelip geçici. Oysa senin korkun ebedi. Senin korkun sonsuz. Çünkü sen bu yaptıklarının hesabını bu gün de verebilirsin, yarın da. Yaşarken bunların hesabını vermezsen, sen de son derece iyi biliyorsun ki, diğer tarafta bunun hesabını son kuruşuna kadar vereceksin. Bir çocuğu korkutmakla, ağlatmakla, sevdiklerinden ayırmakla edindiğin zevki bil ki yine bir çocuğun elinden azap olarak alacaksın. Şüphesiz ki Allah hesap sorucuların en adilidir. 
Korkunun ecele faydası yok diye bir atasözümüz vardır bizim. Bu bilince erişmek lazım. Ki biz ölümün provasını yapan bir milletiz. Kutsal topraklara Hac ve Umre ziyaretlerine gittiğimizde ihrama gireriz. Üzerimizde o ihramdan başka hiçbir takı, hiçbir çamaşır, hiçbir dünya eşyası taşımadan, ölüme gider gibi kefenimize bürünür ve tavafa çıkarız. Biz millet olarak ölümü düğün biliriz. Dahası ölüm var biliriz. Senin elinden yazdıysa Allah’ımız ona da vardır bir velakini der şerbet gibi içeriz. 
Dedim ya, korku geçicidir ama Allah sonsuzluğun sahibidir unutma. Şimdi çık sokağa. Çünkü senin yaratılış gayende korkakça bir kuytuda, bir mağarada saklanmak, sadece zehrini kusmak için dışarıya çıkmak yok. Çık dışarıya, ölüm aslında her an sana nefesin kadar yakın iken korktuğun şeyden utan biraz. Bana o bomba ile ölmeyi, bir kurşun ile ya da bir çatışmada ölmeyi takdir ettiyse ne mutlu onun takdirine. Ondan gelen zehir bile bal şerbeti gibi gelir. 
Çıkın dışarıya ve unutmayın korkulacak şey ölüm değildir. Korkulacak şey Allah’tır. Daha doğrusu Allah’a itaatsizliktir. Yoksa Allah kulunu ne diye korkutsun. Lütfen çıkın dışarıya ve sizin korkunuzdan beslenmeye çalışan asalaklara fırsat vermeyin. 

CEM’LER BULUŞUYORUZ, BEKLERİZ EFENDİM…
Türkiye’de özel radyo televizyon yayınlarının başlangıcının üzerinden 25 yıl geçmiş. 100 watt’lık ev yapımı vericilerle, sınır tanımaz bir boşluğa sesleniyorduk. O kadar boştu ki frekanslar neredeyse telsiz mikrofonlarla radyo yayını yapabilecek bir durum vardı ortada. 1991 yılında 100 ortaklı ‘Genç FM’in kuruluşunun ardından müthiş kıpırtılar ile yaşamaya başladık. Bu işi biz de yapabiliriz diye acayip bir heyecanın içerisine düştük. Sanıyorum o heyecanı mikrofondan radyo başındaki dinleyicilerimize de aktarabildik ki, bu gün hala eski radyo dinleyicileri tarafından anılabiliyoruz.
Ne güzel günlerdi. Örnek alabileceğiniz, taklidini yapabileceğiniz neredeyse hemen hiç kimse yokken, birkaç tık öncesi mikrofonu görseniz bomba diye emniyete götüreceğiniz zamanlarda öylesine amatörce profesyonelleşmişiz ki belli değil. Yukarılardan gizli bir el bildiğiniz eğitmiş bizi. Yoksa hiç bilinmezli bir denklemi denkleştirmeye çalışmak gibi bir durum vardı ortada. Yaşayarak öğrendik bu işi. Amiyane tabirle ‘Berberliği dinleyicimizin kafasında öğrendik’ Pot kıra kıra, hata yapa yapa, şımara şımara yaptık bu işi. Kah Türkçeyi katlediyorsunuz dediler, kah telsiz frekanslarına zarar veriyorsunuz dediler, açtılar, kapattılar, mühürlediler. Toplantılar yaptık, siyah kurdeleler taktık, eylemlere çıktık, Ankara’nın yolunu tuttuk. Milletvekilleri, bakanlar, başbakanlar derken mücadelemizi kazandık. Biz olmalıyız, toplumun özgür sesiyiz biz dedik ve kabul gördük. 
Kimisi aşkını itiraf etti mikrofonlarımızdan, kimisi sevdiğine şarkı armağan etti. Köydeki akrabalarıma, mahallemizin kızlarına, iş yerimizin bütün çalışanlarına, Annemize, Babamıza, kardeşlerimize, sevdiceğimize şarkılar armağan ettik. Canlı bağlantılarla programcıyı alt etmek için topluca yarışa çıktık. Sihirli bir dünyaydı. Başka bir alem. Biz de kendimizi bir şey sandık, canlı yayına çıkanlarda. Memleketi kurtardık, tuttuğumuz takım adına tezahüratlar yaptık ve hatta ölen balıklar için 10 saniye yayını kestik. Kestik ve Sevgili İsmet Çiğit ağabeyim bizi köşesine ‘ÖLEN BALIKLAR İÇİN SAYGI DURUŞU’ diye başlık yaptı. Gurur duyduk. 
Sorumluluklarımızın farkına varmaya çalıştık diyeceğim ama bunu ne denli başarabildik tartışılır elbet. Biz yaptık demek ukalalık olur çünkü. Yapmaya çalıştık. İyisini kısıtlı imkanlarla yapılabilecek kadar olanını yapmaya uğraştık. Çok sürçü lisan ettik. Çok affettiniz bizi. Çünkü siz de biliyordunuz bizim kötü bir amacımızın olmadığını. İşte o an itibariyle birlikte eğlenmeye başladık. 
Sayfalar dolusu ansiklopedi gibi kitap yazarım radyoculuk hakkında. Onun için birileri bana dur demezse yazarken de bu konuda durabileceğimi sanmıyorum. Durum bu iken de konudan uzaklaşmak istemiyorum. Daha doğrusu, henüz başlamadığım konuya artık bir an önce girmek istiyorum. 
İşte o harika dönemlerin canlı bir tanığı ile ve yine radyo günlerinden bir Sevgili Dostum ile 23 Mart Çarşamba günü Otel Asya’da sizlerle birlikte olacağız. Programın adı ‘İzmit Buluşmaları’ düzenleyen Sevgili Duygu Mert. Bu programın konuşmacı konukları ulusal medyadan ‘Cem ÖZER’, yerel medyadan bendeniz ‘Cem Şakoğlu’ Paneli moderatör olarak Sevgili Duygu Mert yönetecek. Bana sorarsanız son derece keyifli, eğlenceli ve bir çırpıda geçecek. Keşke bitmese diyebileceğimiz bir sohbet olacak kanısındayım. Çünkü Sayın Cem ÖZER Türkiye’deki ilk Talk Show programı yapımcılarındandır. Sohbeti sağlam, ses tonu müthiş, diyalogları keyiflidir. Son günlerde Fox TV’de yayınlanan ‘Sen benimsin’ isimli dizide de yer alan sanatçının oyunculuk yönü de son derece kuvvetli. Şimdi bizi bilen dostlar tutturmuşlar ‘Bakalım kim daha fazla konuşacak’ diye. Çünkü beni bilenler bilirler kalemim gibi çenemde gevezedir. Ancak karşımdaki kişi tüm Türkiye’nin konusunda takdirini kazanmış bir isimdir. Sayın Cem ÖZER ile kendimi kıyaslamaya bile sokmam. Haddimi bilirim ama elbette ki susup bir köşede de oturmam  
Sevgili Dostlar, bana sorarsanız son derece keyifli geçecek bu sohbeti kaçırmayın derim. Bizim sadece konuşmacı olarak katılacağımız organizasyon biletli ve yemekli bir organizasyon.23 MART Çarşamba günü Otel Asya’da gerçekleşiyor. Katılmak isteyen dostlar için 0850 840 87 96 numaralı telefondan Sevgili Duygu Mert ile temasa geçebilirler. Fethiye Caddesi Emine Abla büfesi ya da Vidimo Bar bilet bulabileceğiniz satış noktaları. Yahu ben şimdi oralara nasıl gideceğim derseniz, beni arayın. Öyle ya da böyle bir şekilde bilet temin edebilirim size sanıyorum. İsteriz Sevgili Duygu Mert’ten gönderiverir. 
Biz 23 MART Çarşamba günü Otel Asya’da olacağız efendim. Çok keyifli şeyler konuşacağız, keyif katmaya çalışacağız. Bizlerle olursanız mutlu oluruz. Dostlarla olmak biz olmanın başlangıcıdır çünkü. Haydi bakalım hepinizi bekliyoruz…

KÖPRÜ 
Bir zamanlar, birbirine bitişik iki çiftlikte yasayan iki erkek kardeş vardı. Günlerden bir gün bu iki kardeş arasında bir anlaşmazlık baş gösterdi. İki kardeş arasında o zamana değin ilk kez görülen anlaşmazlık, giderek büyüdü ve kardeşler arasında ayrılığa neden oldu. 
İki kardeş, birbirlerine yalnızca küsmekle kalmadılar, yıllardır ortaklaşa kullandıkları tarım makinelerine değin sahip oldukları tüm araç gereçlerini ve mal varlıklarını da ayırdılar. 
Küçük bir yanlış anlama sonucu başlayan anlaşmazlığı izleyen ayrılık, giderek büyüyen bir uçuruma dönüştü ve en sonunda yerini, karşılıklı kullanılan hoş olmayan sözlere bıraktı. Bunun arkasından da beklenenler oldu ve kardeşler arasında önce şiddetli bir kavga, sonra da ürkütücü bir sessizlik yaşanmaya başladı.
Bir sabah, bu iki kardeşten büyüğünün kapısına bir usta geldi. Elinde büyük bir marangoz çantası vardı. Ev sahibinden geçici bir iş istedi :
"Yapılacak ufak tefek bir işiniz varsa, size yardımcı olmak isterim", dedi. "Elimden hemen her iş gelir. Birkaç gün çalışırım, işi bitiririm." Büyük kardeşin aklına o an bir "iş" geldi.
"Evet, sana göre bir işim var" dedi ve küçük kardeşinin çiftliğini işaret etti. "Şu derenin karşısındaki çiftlik, komşumundur. Daha doğrusu, benim küçük kardeşime aittir o çiftlik. Geçen haftaya dek benim çiftliğimle onun çiftliği arasında bir otlak vardı. Sonra o, buldozeriyle oraya ırmak bendi yaptı ve şimdi aramızda, otlak yerine, çiftliklerimizi birbirinden ayıran bir dere var." İş isteyen adam, büyük kardeşin söylediklerini dikkatle dinledikten sonra sordu :
"Benden ne yapmamı istiyorsunuz?" dedi. Büyük kardeş önce kuşkusunu, sonra da kararını açıkladı :
"Kardeşim bunu, bana acı vermek için yapmış olabilir", dedi. "Fakat şimdi ben, onun yaptığından daha büyük bir şey yapacağım." Bunları söyledikten sonra adamı aldı, ahırların olduğu yere götürdü ve duvarın dibinde yığılı duran kütükleri gösterdi.
"Senden, bu kütükleri kullanarak, iki çiftlik arasında üç metre yükseklikte bir çit yapmanı istiyorum" , dedi. "Kaç gün çalışırsan çalış, nasıl yaparsan yap ama bana öyle bir çit yap ki, gözlerim kardeşimin çiftliğini artık görmek zorunda kalmasın".
İş arayan usta, başını salladı:
 "Sanırım durumu anladım, efendim", dedi. "Şimdi bana çivilerin, kazma küreğin yerini gösterin ki hemen işime başlayayım.
Büyük kardeş ustaya kazma, küreğin ve çivilerin olduğu yeri gösterdikten sonra, alışveriş yapmak için kasabaya gitti. Usta ise, tüm gün boyunca ölçerek, keserek, çivileyerek sıkı bir biçimde çalışmaya koyuldu. Akşam güneş batarken o işini bitirmiş,
çiftlik sahibi büyük kardeş ise alışverişini tamamlamış, kasabadan dönüyordu. Çiftliğe gelir gelmez ustanın yaptıklarına baktı ve şaşkınlıktan gözleri, yuvalarından fırlayacakmış gibi açıldı. Karşısında, yapılmasını istediği çit yoktu ama, derenin bir yakasından öteki yakasına uzanan görkemli bir köprü vardı. 
Biri kendi çiftliğinin toprağına, öteki küçük kardeşinin çiftliğinin toprağına oturtulmuş sağlam iki ayak üzerinde, yanlarındaki korkuluklarına varıncaya dek tüm ayrıntılarıyla yapılmış ve tam anlamıyla "usta işi" denilecek kusursuzlukta bir köprü uzanıyordu.
Büyük kardeş, hâlâ geçmeyen şaşkınlığıyla bu köprüyü seyrederken, karşıdan birinin geldiğini gördü. Dikkatle baktığında gelen kişinin, komşusu, yani küçük kardeşi olduğunu anladı. Kardeşi, kollarını iki yana açmış olarak köprünün karşı ucundan kendisine doğru yürüyordu :
"Benim sana karşı yaptığım bunca haksızlığa ve söylediğim bunca kötü sözlere karşın sen, bu köprüyü yaptırarak ne denli iyi ve ne denli büyük bir insan olduğunu gösterdin", dedi ağabeyine. "Şimdi bir büyüklük daha yap ve sen de kollarını açarak
bana gel..."
Köprünün iki ucundan ortaya doğru yürüyen kardeşler, köprünün ortasında bir araya geldiler ve özlemle kucaklaştılar. Büyük kardeş bir ara arkasına baktığında, çantasını toplayıp, oradan ayrılmakta olan ustayı gördü.
"Gitme, dur, bekle?" diye seslendi ona. "Sana yaptıracağım birkaç iş daha var, çiftliğimde..." 
Usta gülümsedi :
"Ben buradaki işimi tamamladım, gitmem gerek", dedi ve ekledi : "Yapmam gereken daha çok köprü var..." 
TEMEL’CE..
 İşten gelen kadını, kocası evde beklemektedir. Hemen konuya girer: 
-"Hayatım, hani sen aylardır daha pahalı bir evde yaşamak istediğini söylüyordun ya; müjde karıcım, isteğin gerçek oluyor." 
-"Gerçekten miii! Ne zaman taşınıyoruz, hemen hazırlanalım!" 
-"Hayır karıcım, taşınmıyoruz. Ev sahibi kirayı arttırdı."
Bu yazı toplam 707 defa okunmuştur.
 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
 • Ortak servetimiz: T.C.
 • Yanılabiliriz
 • Yeni Müdürümüz, umarım  trafik konusunda hassastır
 • İlk Meclis’in ruhu Kocaeli’de
 • Acıtma
 • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37