1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Olumlu etki yarattığına göre, doğru mesaj vermiş
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Olumlu etki yarattığına göre, doğru mesaj vermiş

A+A-

Kocaelispor teknik sorumlusu Galip Gündoğdu, Diyarbekir’e 3-0 kaybettiğimiz maçın ertesinde ilk yarı puan hedefiyle ilgili öngörüde bulunurken, “27 puan alırsak kendimizi başarılı görürüz. 30 puan da olabilir” demişti. Kimi çevreler bu açıklamaya büyük tepki gösterdi, geriye kalan 21 puanın 9’una talip olduğu için Hoca’yı küçük düşünmekle suçladı. Benzer durum geçen sezonun başında bu kez Başkan Bahri Yavuz’un, “Hedefimiz kümede kalmak” açıklamasında da yaşanmış, koskoca Kocaelispor’un hedefi ligde kalmak olamaz yorumları yapılmıştı. 

BASKI ALTINDAN UZAKTA 
O gün Başkan Yavuz’un düşüncesiyle, bugün Galip Hoca’nın ki aynıydı. Hedefi yüksek tutup takımı baskı altında bırakmak istemiyorlardı. Her sezon final yapan takımın bunu kaldırabilmesinin ne denli güç olduğunun farkındaydılar. Tabi, camianın beklentisini de yukarı çekerek, olası bir olumsuzlukta hayal kırıklığı yaşamalarının önüne geçmekti niyetleri. Yoksa gösterilen hedef asla takıma güvenilmediği veya kapasitesinin o kadar olduğu anlamına gelmiyordu. İnsanlar sanıyor ki, Başkan veya Hoca öyle söyleyince futbolcu rahat davranıyor fazla sıkmıyor. Oysa hiç öyle değildir. Ki, olmadığını görüyoruz. 

DİKKAT ÇEKEN BİR ÇIKIŞ VAR 
Galip Hoca’nın o açıklamasının ardından takım 5 maçta 11 puan topladı, 29 puan yaptı. Yani, Hoca’nın söyleminin futbolcuları olumsuz etkilemesi, işi gevşetmeleri gibi bir durum konusu değil. Tam tersine dikkat çeken bir çıkışları var. Biraz daha açarsak, Hoca 27 puan iyidir dedikten sonra birileri futbolcuların “fazla sıkmasak da bu puanı nasılsa alırız” düşüncesiyle hareket edeceğini sanıyordu. Tam tersini yaptılar, söz konusu puanın ne kadar üzerine çıkabiliriz mücadelesini verdiler.

top-aglarda-birinci-yazi-007.jpg

BİR BİLDİĞİ VARMIŞ  
Çünkü beklenti büyük tutulmadığı için o olumsuz baskıyı görmediler. O gün Galip Hoca kalan 7 maçla ilgili çıtayı en yukarı koysa, hedefimiz 34-35 puan dese belki birileri “işte Kocaelispor’un teknik direktörüne yakışan buydu” diyecekti ama takımın baskı altında bundan olumsuz etkilenmesi bence kaçınılmaz olacak, muhtemelen bugünkü puanın çok altında kalacaktık.  Özetlersem; takımın bugün geldiği nokta, ulaştığı puan Galip Hoca’nın 5 hafta önceki mesajının olumlu bir etki yarattığının çok net göstergesi. O gün Galip Hoca’nın bir bildiği vardır demiştik, haklı çıktık. 

Kulüpler sorumluyu 
yanlış adreste arıyor 

Zaman zaman amatör maçlarda verilen cezalara tepkiler oluyor. Bu çok doğaldır. Ancak eğer kararı beğenmiyor, haksız buluyorsan yapacağın iş de bellidir, bir üst makama itiraz etmek. Eğer gerçekten bir yanlış, eksik varsa mutlaka oradan döner. Ancak, kulüpler genellikle bundan kaçıyor. Kimisi parasından, kimisi uğraşmak istemediğinden. 

NEDEN İTİRAZ ETMİYORLAR?
Örneğin son iki olay var. Ki, ASKF Başkanı Murat Aydın da kararlara büyük tepki koydu. Birincisi Arslanbey Organize Sanayispor’a verilen üç maç saha kapatma cezası, ikincisi Kenan Ay’a verilen 30 günlük hak mahrumiyeti. Kamuoyunda bu kadar yangın yapılan bu iki cezayla ilgili olması gereken, beklenen üst kurallara itiraz etmekti. Ama bu yapılmadı. Kardeşim madem yanlış olduğunu düşünüyorsun, itirazı et kararı döndür, İl Disiplin Kurulu’nu da mahcup et. Ama yapmıyorlar. 

YANAR DİYE Mİ KORKUYORLAR? 
Talimata göre belli bir para yatırılması gerekiyor. Karar dönerse o parayı geri alabiliyorsun ama dönmezse yanıyor. Kulüpler paralar yanar korkusuyla mı üst kuramlara itiraz etmiyor acaba diye kendi kendime soruyorum.  Sanıyorum 200 TL gibi bir rakam. Artık haksız olduğuna inandığın bir karara itiraz edebilmek için o kadarını da çıkartıp ver. Yanar diye korkuyorsan demek ki, buradaki kararın dönmeyeceğine dair bir düşünce içerisindesin.  200 TL’ye acıyor, kendine güvenmiyorsan kusura bakma verilen cezayı kabul edeceksin. 

top-aglarda--ikinci-yazi-003.jpg

VERENE DEĞİL, VERDİRENE BAK 
Bir de şu var; İl Disiplin Kurulu cezaları kafasına göre veya kendi takdir hakları çerçevesinde vermiyor ki. Birileri öyle olduğunu düşünüyor sanıyorum ki, yangın yapılıyor. Oysa cezalar tamamen talimatlar doğrultusunda veriliyor. Ki, burada en önemli ve unutulan husus cezalarda belirleyici noktanın hakem, gözlemci ve saha komiserleri raporları olduğu. Ceza yüksek çıkınca hemen İl Disiplin Kurulu suçlanıyor. Oysa o cezaları verdirten unsur raporlar. Hakem yazmışsa kurul ne yapsın? Kulüpler İl Disiplin Kurulu’nu hedef alarak sorumluyu yanlış adreste arıyorlar.   

BORA ULUÇ VE EKİBİ BÜYÜK ŞANS 
Tüm bu hatırlatmaları, uyarıları yaptıktan sonra bitirirken şu hususu da özellikle belirtmek isterim ki; benim bildiğim, gördüğüm İl Disiplin Kurulu Başkanı Bora Uluç ve ekibi uzun yıllardır işlerini son derece düzgün yapıyorlar. Kararları elbette sorgulanabilir, tartışılabilir ancak kasıtlı, art niyetli hareket edebileceklerine hiç ihtimal vermiyorum. Ki, başta Bora Uluç olmak üzere bu ekibin il disiplin kurulu gibi hassas bir kurum için büyük şans olduğu düşüncesindeyim. Sonuçta bu işi gönüllü olarak yapıyorlar; fedakarlıklarını görelim, kıymetlerini bilelim. 

Bu yazı toplam 1591 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum