• BIST 78.844
  • Altın 125,575
  • Dolar 3,0876
  • Euro 3,3575
  • Kocaeli 10 °C

ÖMRÜN 50. SENESİ…

Cem ŞAKOĞLU

KÜÇÜK BEYAZ KÂĞIT…

Evlilik küçük beyaz bir kâğıt olarak başlar. Bir kadın ve bir erkek bu kâğıdı birlikte doldurmaya karar verirler. Yazmaya başladıklarında, her ikisi de ilk kez beraber çalışmaya başladıklarını fark ederler. Her biri yazabileceği en güzel cümleyi yazar kâğıda, çizebileceği en güzel resmi çizer. Bazen erkek fazlaca yazar, çizer, bazen kadın. Bazıları önce eleyip sık dokur. Düşünür taşınır ondan sonra yazar. Yazı yazmaya, resim çizmeye devam ettikçe yorulduklarını hissederler. Yazmaya, çizmeye devam etme şevklerini kaybettikleri olur bir ara. Sonra taze bir heyecanla yeniden başlarlar. Bu, evliliğin ve ilişkinin sürmesi için verdikleri karardır. Yazma ve çizme isteği sürdükçe, kâğıtta sürekli yer açılır, karalamaya devam ederler. Bu karalama eşlerden birinin mürekkebi bitse, yani bu dünyadaki hayatı sona erse bile devam eder. Geride kalan, kâğıdın hâlâ boş kalan kısımlarını karalamayı sürdürür. Bu kâğıdı karalamanın birkaç kuralı vardır: Her iki taraf da yazmalıdır, çizmelidir. Biri yazmayı bırakırsa, otomatik olarak diğerinin de mürekkebi biter, şevki kalmaz, çabucak yorulur. Hem sonra, herkes kendi el yazısıyla yazmalıdır. Biri diğerinin el yazısının kendininkine benzemesini beklememeli ya da diğerinin el yazısını taklit etmeye kalkmamalıdır. Kâğıdı birlikte doldurabilmek için herkesin “kendisi” olması gerekir. 


Eşlerin birisinin yazısı çirkin olabilir ya da çizdiği resim kaliteli olmayabilir. Diğeri bunu dert edinmemelidir. 


Zaman zaman eşini beğenmezse yazdığınız yazıyı silebilir, yeniden yazmaya başlayabilirsiniz. Yani, yazdıkça ve kağıt önünüzde durdukça bir sorun yoktur. 
Ancak… 


Eşinizin yazığını ya da kendi yazdığınızı silerken kâğıdı yırtarsanız, aşkı ve ilişkiyi yitirebilirsiniz. 


Siz ne kadar güzel yazmış olursanız olun, ne kadar tatlı çizmiş olursanız olun, kâğıttaki bir yırtık asla onarılmaz, öylece kalır. 


Çünkü bu ilişkiye iki basit sermaye ile başladınız. Biri mürekkebiniz, yani hayatınız. Diğeri kâğıdınız, yani hayatınızı birlikte biçimlendireceğiniz aşkınız. Mürekkebinizle ne karalarsanız karalayın, kâğıda zarar vermemelisiniz. Mürekkebiniz asla kurumamalı, aşkınız asla yırtılmamalı. Kâğıt üzerindeki tüm hatalar, tüm eksiklikler, tüm çirkinlikler, tüm karalamalar sorun değildir aslında. Sorun bütün hatalarımızı, kusurlarımızı, eksiklerimizi her nasılsa kabul etmeye hazır beyaz kâğıdımızı yitirmektir. 
Bu noktadan sonra bazıları kâğıdı tamamen ayırıp ortaklıklarını bitirebilirler. Bazıları da yırtığa aldırış etmeksizin kâğıda yazmaya devam edebilirler. Çok geçmeden, yeni yazdıkları boşlukların eskisi gibi sağlam ve temiz olduğunu fark ederler.. 
Mürekkebinizi bitirmeden, kâğıdınızı tamamen yırtmadan yazmaya devam… 

“İki parmağının ucunu iki gözüne koy… 
Bir şey görebilir misin dünyadan? 
Görememek ayıbı, gösterememek kusuru uğursuz nefsin parmağına ait işte… 

Parmağını gözünden kaldır ilkin, sonra gör dilediğini böyle… 
İnsan gözden ibarettir aslında, geri kalan cesettir. 
Göz ise ancak Sevgiliyi görene denir.” 

Mevlana Celaleddin Rumi 

Hani derler ya meslek hayatının bilmem kaçıncı yılı, sanat hayatının bilmem kaçıncı senesi diye benimkisi öyle değil. Bildiğiniz Allah’ımızın bana biçtiği ömrün 50. Yılına gireceğim yarın. Fotoğraf ortada. 50 koca yıl ve hızla akıp gitmiş, bir dolu kayıp, bir dolu hata, bir dolu kendini bir şey sanma lüksünün safsatasında kocaman bir hiç. İşin o hiç kısmı da ayrı bir konu. Hiç olabilsek keşke ama maalesef o bile değiliz.

Bu nasıl bir giriş, yeni bir yaş için nasıl bir söylem diyebilirsiniz belki. Daha güzel, keyifli, neşeli, lay lay lom, koçum aslanım benim modunda yaşasın iyi ki varım türküleri olabilirdi. Elbette ki iyi ki varım. Elbette ki biliyorum bir amaç için yaratılmışım ve elbette ki isteyerek veya bazen istemeyerek o amaca hizmet ediyorum. Çizilen yolda eğrile doğrula, ezile büzüle hamurumu pişirmeye çalışıyorum. Daha doğrusu hamurum pişirilmeye çalışılırken direnerek onu sertleştirmemeye uğraşıyor. Çizilen çizgiye kimi zaman istemeden de olsa bazen isyan bayrakları açma girişimlerimiz olsa da filmin kamera arkasını görmeye çabalıyorum. Bu bir hizmet olmasa da hizmet etmeye çabalıyorum en azından. Birçoğumuzun yaptığı mod da olduğu gibi başımız sıkıştıkça, bir derde düştükçe ya da zoru gördükçe kim bilir hatırlasak da asıl çarenin sahibini, yine de son çizgide bile çare için beni beklediğini biliyorum. Belki de bunun için kendimden bunca memnuniyetsizliğim.

50 koca sene gibi duruyor fotoğraf ama hepimizin dilindeki lakırdı belli, zaman su gibi akıp gidiyor. Her yeni yaş yazısında yazdığım gibi yine yazacağım 49 yaşındaydı benim Rahmetli Babam İsa Şakoğlu göçüp gittiğinde ve ben 20 yaşındaydım. Bizi bizsiz bırakıp gittiği bile 30 sene olmuş mesela. Boyacı İsa, Saççı İsa, Tatar İsa. Fevziye Camiinin musalla taşında bir tabutun içerisinde öyle upuzun yatarken arkadaşlarının fısıldaşarak birbirlerine lakırdıları geliyordu kulağıma ‘Çok genç gitti Rahmetli’ 20 yaşındaki bir genç için 49 yaş o zamanlar hiç de öyle çok genç gibi gelmiyordu. Gidişi çok ağırdı ama yaşı öyle genç sayılacak bir durumda değil gibi duruyordu. Çok genç gitmişsin be Baba. Bak Allah’ımız yazdıysa şayet yarın bana senden bir yaş daha fazla yaşanmışlık vermiş olacak.  Seninle 20 yıl, sensiz 30 koca yıl ile beni bir sınava daha sokacak.

Dedim ya zaman akıp gidiyor. Dimdik bir bayırdan aşağıya yuvarlanan kocaman kayalar gibi. Önüne kattığını sürükleyip götüren seller gibi akıp gidiyor. Gidiyor gitmesine de biz duruyor muyuz yerimizde. Hayır. Oysa hiç gitmiyormuş gibi yaşamıyor muyuz hayatı. Kaçınız hatırlıyor hayat fotoğrafının içerisinde mahallenize gelen Ayı oynatıcılarını. Bütün mahallelinin ince zayıf bir adamın elinde ince bir zincirle zapt ettiği koca bir ayının etrafında toplandığı günleri kaçınız hatırlıyor. Adına cahil cesareti mi dersiniz, korkusuzluk mu yoksa alışkanlık mı bilmiyorum ama bu gün olsa aynı şey bir milyon kişi şikâyet eder. Kimisi korkudan, kimisi sınıf farkından, kimisi hayvan hakları sebebiyle şikayet eder. O şikayet edenlerin yarısı da evinde hayvan besliyordur. Hayvan bu adından belli, doğada yaşaması için yaratılmış yaratık. Eve onu hapsederek asıl sen zulmetmiyor musun ona. Neyse konumuz bu değil ama bunu bir seferinde mutlaka yazmak istiyorum.

Ulugazi İlkokulunun bahçesinden bir dolu anı geliyor gözümün önüne. Ama renkli değil. Siyah önlükler, beyaz kolalı yakalar geliyor gözümün önüne. Renkli olan tek şey çocuk oluşumuz. Bildiğiniz taşla top oynuyoruz ama nasıl mutluyuz anlatamam size. Okul idaresinin tam altında okul kantini var. Tam da onun önünde top oynuyoruz. Kantin dedim ama kantinde satılan tek şey simit. Cep harçlığı 1 TL, simit de 1 TL dahası yok. Kantinde simit hep var ama cep harçlığı öyle her gün yok. Simit almıyorsak eğer okul çıkışı kapının önündeki satıcılardan birisine yakalanmak bir zevk. Kimi zaman ipe dizilmiş iğde, kimi zaman kaymaklı leblebi tozu, kimi zamanda kafeste getirilmiş, saka, florya, iskete alıp salıverme. Azat, buzat, Cennette gözet. Yattığı yer nur olsun, Rahmetli Dedem öğretmişti. Kaç kuş salmışımdır hatırlamıyorum. Ama o kuşların elime tutuşturulduklarındaki kalp atışlarını ölsem unutmam mümkün değil. Bir elli yıl daha geçse mümkün değil.

Yanlış hatırlamıyorsam en dip 1 kuruşu hatırlıyorum. Delikli paralara yetişemedim. Ya da yetiştiysem de hatırlamıyorum. Akıl baki değildi belki. 1 kuruş, 5 kuruş, 10 kuruş, 25 kuruş, 50 kuruş ve 1 TL. Aynı 1 TL bir milyon kere büyüdü ama satın alma gücü eskisinin bile altına indi. Rakam okunuş olarak büyüktü ama satın alabilecekleri şeyler adına küçücük kaldı. Geçtiğimiz akşam Sevgili Duygu Mert’in bir organizasyonu ile Otel Asya’da Sayın Cem Özer ile bir söyleşi programında aynı sahneyi paylaştık. Mahalle aralarımızdan bahsetmeye çalıştım ona. O mahalleleri ne kadar çok özlediğimi anlatmaya çabaladım. Her zaman ki söylemim olan ‘Kimin evinin önünde top oynasak o evin kadını sırtımıza tülbent koyardı’ lakırdısını ona da ettim. Güldü ve lafı gediğine espri ile karışık koydu ‘Yahu Cem’ dedi ‘Şimdiki binalar 20 katlı. 20 kattan sırtına tülbent koymaya mı insin kadın’ Haklıydı. Ben de alkışladım. Aynı paranın değeri gibi binalar büyüdükçe insanlar küçüldü günümüzde. Binalar ve paralar yükseldi ama insanlar epey bir alçakta kaldı gibi geliyor bana. Buna ben de dahilim elbet.

Odun sobasını, kömür sobasını, gaz sobasını, bilirim. Köy hayatım olamadı maalesef onun için odun fırınını bilmem. Evi imanına kadar ısıtmasının yanında közünde patates, üzerinde kestane, gövdesinde börek, yine üstünde, yemek ve çay pişen, borularında çamaşır kurutulan kombin aletin adı kuzineydi. Dedemlerin evinde vardı. Nasıl severdim belli değil. Beş katlı bir bina. En üst katında dedemler. Aynı binada dayımlar, Rahmetli teyzemler ve biz. Bitmedi binanın alt katında Dedemin bakkalı. Bina da kombin sizin anlayacağınız. O dönemlerde hayat kombin aslına bakarsanız. Mahalledeki bir kişinin derdi bütün mahallelinin derdi. Çözüm ise yine bütün mahalleliden geçerdi. İmece vardı. Her ne kadar köy yerlerindeki kadar olmasa da yine de vardı. Çok kişi toplanıp bir kişinin tek başına halledemediği işi yapmaya çalışırdı ve birlikten güç doğardı. Bu gün gücü bünyesinde toplayan bir dolu tek kişi çok kişinin yapamadığı işleri yapmaya çalışıyor. Hal böyle olunca da teklikten peklik doğuyor maalesef.

İstiklal Marşı ile başlıyordu televizyonlar ve yine İstiklal Marşı ile kapanıyordu. Bir manga asker, Türk Bayrağı ve komutlar ‘Sol, sol, sol sağ sol. Kıta dur. Tüfek omza. Esas duruş. Selam dur. Dikkaaaat. Ve ‘KORKMA’ ile başlayan bir milletin istiklalinin marşı çalardı. Korkmazdık da o zamanlar gerçekten. Sebebini bilmediğimiz bir cengaverlik vardı kanımızda. Ben doğmadan 28 yıl önce kaybettiğim ATAM mühür gibi kazımıştı beynimize ‘Ey Türk Gençliği Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ diye ve o zamanlar bir Allah’ın kulu burada Türk diyerek neyi kastetti diye düşünmüyordu. Çünkü o ATAM bu topraklarda yaşayan herkesle birlikte ‘Ne Mutlu Türk’üm diyene’ diyordu. Ne mutlu. Şimdi başlangıcı da yok televizyonların bitişi de. Hep açık. Adına demokrasi dedikleri herkesin özgürce söylemlerde bulunduğu ve bunca özgür söylem yapılırken herkesin de özgürlüklerinin olmadığından şikayet ettiği bir yapı. Şimdi ne elden giden değerlerimize ‘DİKKAAAT’ çeken var, ne de Türk olmaktan ‘KORKMA’ diyen bir kahraman. Korkular ile yaşatılan bir toplum, bir dolu ekstra kimlik yüklenerek parçalanan bir kitle, her idareciden yapay kahraman çıkartmaya çalışan bir ütopya. Sonuç Kıta dur.

Gazete kağıtlarından sıçancık uçurtmalar yapardık. Büyükler aynı gazetelerden bakkallara zamkını bile evde imal ettikleri kese kağıdı yaparlardı. Birkaç kez katlar şapka yapardık, olmadı kağıttan kayığa çevirirdik aynı gazeteyi. Bize gelene kadar Babalarımız, dedelerimiz noktasına virgülüne kadar okur, önemli haberleri kesip saklarlardı. O kesik yerler ziyadesiyle sıçancık uçurtmalarının kuyruklarına giderdi. Şimdi de öyle gazeteler, bir dolu amaca hizmet ediyorlar. Kah uçurtma olup uçuruyorlar, kah kuyruk olup uçanın peşinden koşuyorlar. Şapka olup altında gizlenenleri de var, kayık olup içine bineni istediği gibi yüzdüreni de. Tek farkı noktasıyla virgülü yer değiştirmiş biraz. Nokta kadar menfaat gördükleri yere virgül gibi eğilir olmuş toplumu ıskalayanlar.

Dondurmacılar, macuncular, lahmacuncular, kağıt helva, pamuk helvacılar, pazardan kaptığını getiren küfeciler, eskilere mandalcılar, kalaycılar, bileyciler, hallaççılar, ellerinde çıngırakları ile mis gibi yoğurtçular. Bayramlarda niyetçiler, çatapatçılar, kız kaçıran, mantar, torpil, karpit satan seyyar oyuncakçılar. Sokaklarda halı yıkayanlar, balkonlarda koca sopalarla halı dövenler, balkonlarda iplere çamaşır asanlar, camdan cama dedikodu yapanlar, hamamda kız beğenmeye gidenler, görücüler, ara bulucular, çöp çatanlar. Ve sanayi çarşısı, ve küçük esnaf, tornacısı, tamircisi, marangozu, kaynakçısı, tankercisi, camcısı, döşemecisi, elektrikçisi, akücüsü, o hiç durmayan çekiç sesleri, o hiç durmayan zımpara taşı sesleri, o hiç durmayan ne ara vakit bulduklarını bir türlü anlayamadığım kahkahalar. Ve deniz, masmavi bir deniz, rengi hiç bozulmayacakmış gibi duran ve artık o rengini neredeyse hiç hatırlamadığımız deniz. İçine çocukluğumu sakladığım, görülebildiği zamanlarda dibine dalıp dalıp baktığım deniz. Şimdi yine dalıp dalıp gidiyorum eskiye doğru aynı denizi yaşayabilmek için. Envai çeşit balık, envai çeşit deniz bitkisi ve envai çeşit canlı. Şimdi de öyle envai çeşit atık, envai çeşit kimyasal, envai çeşit gemi var üzerinde. Küçük iskelelerimiz vardı bizim ve küçük sandallarımız balık tuttuğumuz. Şimdi büyük limanlar var aynı kıyılarda ve kocaman gemiler. Balık yok, denizde neredeyse yaşam yok. Denizi katlederek yaptıkları o büyük limanlardan ve o kocaman gemilerden kazandıkları paralarla buradan yaklaşık 700 kilometre mesafedeki yerlere denize girmeye ve balık yemeğe gidiyor insanlar. Trajikomik bir durum aslında.

50 kocaman yıl. Öyle baktığınızda eskiden yeniye doğru yani devir değişip, insanlar daha uygar dedikleri bir hal almaya başladığında her şey daha iyi ve yaşanır olmalı gibi geliyor insana. Yani gelişim yaşandıkça, zaman ilerledikçe hayat modernleşirken, daha kolaylaşmalı ve daha yaşanabilir olmalı gibi geliyor insana. Öyle ya zorlukların git gide ortadan kalkması gerekiyor. Çünkü kötüyü hep bir önceki çağda yaşıyor insanoğlu. Örnek almayı, yaşadığını görmeyi ve ders çıkartmasını bildiği sürece her yeni sene üzerine koyarak iyiye gitmeli. Kötüye gidiyoruz biz. Ben de öyle. Bu gün değerini bilmediğimiz dün intikam alıyor sanki bizden. Bakın yazının başından beri canımızı acıtıyor birçoğumuzun. Bizi alıp o günlere götürüyor ve bir dolu ah keşkelerle baş başa bırakıyor bizi.

Ben yaşadığımı sanıp, yaşayamadığım, hakkını veremediğim, kıymetini bilemediğim, zamanında yapamadığım, daha zamanı var dediğim, sadece benim değil sizin de dediğiniz bir dolu şey için dertleniyorum bu gün sadece. Tüm dostlarıma yaş günlerinde keşkesiz günler dilememin sebebi de budur aslında. Bir avuntu belki keşkesiz yaşam ama bir umut gibi hala boynumun ağrısı geriye dönüp bakmaktan da diyorum kimi zaman. Hayat ileriye doğru akıyor elbet. Bundan sonra eskisinden iyi olmamız biraz zor sanıyorum. Zamanın sahibinden iyi bilemeyiz elbette ama günü artık daha iyi değerlendirmek gerektiği kanısındayım. Kaybolup, yitip gidenlerin arkasından yaktığımız mumların hepsi söndü. O mumların ışığında yaşayanlar karanlıkta kayboldu. Artık gün yüzüne çıkma zamanıdır belki. 50 az bir zaman değil ve daha üzerine ne kadar sökümlük iplik kaldı bilmeden yüksek sesle haykırıyorum ‘Affet beni hayat. Kırdığım insanlar, hayatına etki ettiklerim, umut verdiklerim, hayal kırıklığına uğrattıklarım, bilerek ya da bilmeyerek haksızlık ettiklerim, hayatlarından, zamanlarından çaldıklarım affedin. İnsan olma çabasının içerisine bile girmeden bütün ukalalıklarımla büyüklendim hayata. ‘Çok oluyorsun sen’ derlerdi ya eskiler, evet çok oldum ben zamanında. Oysa yok olmaktan geçiyor gerçek anlamda çok olmak.

50 koca yıl, bir dolu ölüm, bir düğün, bir doğum. Son söz olarak Ömer Hayyam’a kulak verelim istedim. Ne güzel söylemiş ‘Geçmiş gelecek masal bunlar hep, eğlenmene bak ömrünü berbat etme. Niceleri geldi, neler istediler, Sonunda dünyayı bırakıp gittiler... 
Sen hiç gitmeyecek gibisin değil mi? O gidenler de hep senin gibiydiler.  Dünyada ne var, kendine dert eyleyecek, bir gün gelecek ki can bedenden gidecek. Zümrüt çayır üstünde, sefa sür iki gün ... Zira senin üstünde de otlar bitecek " 

Hepinize hayırlı yaşlar, hepinize İyi Pazarlar Diliyorum.

 

ÖĞRENİLMİŞ ÇARESİZLİK!...

Öğrenilmiş çaresizlik, organizmanın davranışlarıyla olumsuz bir sonucu kontrol edemeyeceğini öğrenmesinden sonra, davranışlarıyla olumsuz sonucu ortadan kaldırabileceği durumlarda gereken çabayı gösterememesi olarak tanımlanır.
İnsanın yapabileceği bazı şeyleri yapamayacağına inanması, bir işi yapmaya teşebbüs ederken cesaretinin kırılması, kişinin başarısız olmasına neden olur. Kendine güvenini yitirdiği için de gelecekte de o işi başaramaz. Acaba çocuklarımızın başarısız olmasında: "Sen bunu yapamazsın.'', "Bunu başaramazsın." , "Sen kim onu yapmak kim." , "Zaten sen bundan fazla ileri gidemezsin." gibi sözlerimiz etkili olmamış mıdır, dersiniz.

Olumsuz düşünen insanları duymayın. Bu şekilde düşünen insanlara kulaklarınızı tıkayın, sağır olun. Çünkü bu gibi insanlar sizin ümitlerinizi, hayallerinizi, gelebilecek başarılarınızı, kısaca geleceğinizi çalarlar. Bu gibi sözler ailede, okulda, işyerinde, hayatın her alanında bizim davranışlarımızı kısıtlar.

Öğrenilmiş çaresizlikle ilgili olarak hayvanlar üzerinde yapılmış bazı ilginç deneyleri sizlerle aktarmak istiyorum. Çünkü toplumda inanılmaz derecede bir öğrenilmiş çaresizlik durumu var diye düşünüyorum. Lütfen hikayelerin tamamını okuyun ve kararı siz verin.

KÜÇÜK BALIKLARI YİYEMEYEN KÖPEKBALIĞI

Araştırmacılar bir köpekbalığını oda büyüklüğündeki bir cam bölmeye koymuşlar. Cam bölmenin diğer tarafında da balıklar var. Köpekbalığı ne tarafa gitse cam bölmeye çarpmış. Bir süre sonra cam bölmeye çarpmamayı öğrenmiş. Çünkü ne kadar uğraştıysa da diğer taraftaki balıklara ulaşamamış. Köpekbalığı 21. günden sonra cam bölmelere hiç çarpmamayı öğrenmiş. Bunun üzerine cam bölmeyi çıkarmışlar. Köpekbalığı oralı bile olmamış. Kendisinin sadece o bölme alanına kadar yüzebileceğini sanıyormuş. Artık diğer balıkları yiyemeyeceğini anlamış ve balıklara dokunamamış. Çünkü köpekbalığı çaresizliği öğrenmiş.

ZIPLAYAN PİRELER
Öğrenilmiş çaresizlikle ilgili psikologlar bir pire deneyi yaparlar. Pirenin ne kadar zıpladığını ölçerler ve 50 cm zıpladığını görürler. Pireyi yüksekliği 30 cm olan cam kavanoza koyarlar. Kavanozun ağzını kapatırlar. Kavanozun altından ısıtırlar. Pire ısındıkça zıplar ve zıpladıkça kapağa çarpar. Bir süre sonra pire kapağa çarpmamak için 29 cm sıçrar, düşer. Ama kapağa çarpmaz. Pire bunu alışkanlık haline getirdikten sonra kavanozun kapağını açarlar. Pire hala 29 cm sıçrıyor. Hâlbuki eskiden 50 cm sıçrardı. Pire bu deneyle 29 cm' den fazla sıçrayamayacağını öğrenir.
 

FİLLER NASIL EĞİTİLİR?
Filler daha yavruyken, kalın bir zincirle bacağından bir direğe bağlanır. Önceleri hayvan kaçmaya çalışır ama ne kadar uğraşırsa uğraşsın ne zinciri koparabilir ne de direği yerinden oynatabilir. Fil yavrusu ayağında zincirle büyür ve kaçamayacağını kabullenir. Özgürlük kavramını yitirir. İşte bu noktada ayağındaki zincir çözülür ve yerine konulan ince bir halatla birkaç santimetre boyunda tahtadan bir çubuğa bağlanır. Fil, bu koşullarda kolaylıkla kaçabilecek olmasına rağmen olduğu yerde kalır. Çünkü hâlâ var olduğunu sandığı zincirini asla kıramayacağına inanır. Fil büyüyünce ipten kurtarılır. Ama artık o alanın dışına çıkamayacağını öğrenmiştir.
Çaresizliği öğrenmeyi şu iki ilginç öykü ne güzel anlatmaktadır:

KURBAĞALAR
Bir gün kurbağaların yarışı varmış. Hedef, çok yüksek bir kulenin tepesine çıkmakmış. Bir sürü kurbağa da arkadaşlarını seyretmek için toplanmışlar. Ve yarış başlamış. Gerçekte seyirciler arasında hiçbiri yarışmacıların kulenin tepesine çıkabileceğine inanmıyormuş. Sadece su sesler duyulabiliyormuş:
"Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!" Yarışmaya başlayan kurbağalar kulenin tepesine ulaşamayınca teker teker yarışı bırakmaya başlamışlar. İçlerinden sadece bir tanesi inatla ve yılmadan kuleye tırmanmaya çalışıyormuş.
Seyirciler bağırıyorlarmış: "...Zavallılar! Hiçbir zaman başaramayacaklar!.." Sonunda, kurbağaların bir tanesi hariç, hepsinin ümitleri kırılmış ve bırakmışlar. Ama kalan son kurbağa büyük bir gayret ile mücadele ederek kulenin tepesine çıkmayı başarmış. Diğerleri hayret içinde bu işi nasıl başardığını öğrenmek istemişler. Bir kurbağa ona yaklaşmış ve sormuş bu işi nasıl başardın diye. O anda farkına varmışlar ki kuleye çıkan kurbağa sağırmış!
KARTAL YAVRUSU
Kartal yavrusu, bir vesileyle civcivlerin arasına düşmüş. Civciv olduğunu zannederek civcivler gibi yürürmüş. Civcivler gibi yeri gagalayıp yiyecek arıyormuş. Bir gün havada bir kartal görmüş.
· Muhteşem bir kuş bu ya. Ne kadar yükseklerden uçuyor. Keşke bende onun gibi olabilsem. Onun gibi yükseklerden süzülerek uçabilsem. Diye söylenirken. Yanındaki civcivler demiş ki:
· Bak biz civciviz, o ise kartal. Boşuna hayallere kapılma. Onun gibi yükseklerden uçamazsın.
Kartal yavrusu çok üzülmüş. Çünkü kendisinin de bir kartal olduğunu bilmiyormuş. Birilerinin ona kartal olduğunu söylemesi ve onu buna inandırması gerekiyormuş. Ama söyleyen olmayınca hayatının sonuna kadar civcivler arasında yaşamış.

Olumsuz düşünen insanları duymayın... Olumsuz düşünen insanlar olmayın... Yapabileceğinize inandığınız şeyleri yapmaktan vazgeçmeyin… İnsanları yapabilecek şeyleri yapmaktan vazgeçirmeyin… Olumsuz çevre şartlarını düşünerek yapabileceklerinizi yapmaya devam edin. Neticede başarıya ulaşacaksınız.
Acaba bizler çocuklarımızla olan ilişkilerimizde onlara nasıl davranıyoruz. Köpekbalığına, pireye, file, kurbağalara ve kartal yavrusuna yapılanları bizler de çocuklarımıza yapıyor muyuz? Gelin bizler böyle yapanlardan olmayalım…

 

Bu yazı toplam 66814 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Çorba ihalesine bu defa Lokantacılar Odası girecek
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Renklerin Gücü
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37