1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. On Numara Restaurant Kanser Merkezi oluyor
On Numara Restaurant Kanser Merkezi oluyor

On Numara Restaurant Kanser Merkezi oluyor

İl Genel Meclisi üyeleri, Haziran ayında yaptıkları tatilin ardından dün temmuz ayı ilk toplantısında bir araya geldi, çalışmalara yeniden başladı. İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç başkanlığın

A+A-

İl Genel Meclisi üyeleri, Haziran ayında yaptıkları tatilin ardından dün temmuz ayı ilk toplantısında bir araya geldi, çalışmalara yeniden başladı.

İl Genel Meclisi Başkanı Fahim Kılıç başkanlığında yapılan toplantının gündemi doluydu, bazı gündem maddelerinde CHP’liler AKP’lilere eleştirilerde bulundular. İl Genel Meclisi Başkanı Kılıç, 12 Haziran seçimlerini demokratik ortamda huzurlu ve sakin bir şekilde yapıldığını belirtip, bütün siyasi parti yöneticilerine ve seçmenlere teşekkür etti.

Kandıra Kaymakamlığı’nca talep edilen İlçe İnsan Hakları Kurulu’nun oluşumunda görev almak üzere İl Genel Meclisi’ne Kandıra ilçesinden seçilen üyeler arasından AKP’li İsmail Akalın temsilci olarak seçildi.  Akalın’a oy vermeyen CHP’liler adına konuşan Mehmet Kaçar, “İsmail Akalın’ın seçilmesinden rahatsızlık duymuyorum, ama CHP grubuna hiç danışılmadan üyeler seçiliyor” dedi. AKP Grup Başkanvekili Celal Özkaraaslan’ın, “Biz iktidar grup olarak çalışma yapıyoruz, CHP’den bize teklif gelmedi. Gelsinler bize tekliflerini sunsunlar, paylaşmak istediklerini bize bildirsinler” sözlerine CHP’li Seyfettin Kayabey sert tepki gösterdi. Kayabey, “Bu sözleri AKP Grup Başkanvekili Celal Bey’e yakıştıramıyorum. Ya bizi dinleyin, ya da bizi meclise sokmayın” diyerek salonu terk etti. CHP’li Fahri Er Kutlu da Kayabey ile birlikte meclis salonundan dışarı çıktı. Gebze İlçesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliğinden ayrılan hayırsever Abdurrahman Dede’nin yerine Ümit Aydın seçildi.

DERİNCE’DEKİ DOLGU KONUSU

CHP’li Adnan Tok, Derince Yenikent’in üstündeki Araptepe mevkiinde özel bir firmanın izinsiz dolgu-taş- malzemesi çektiğini, özel kişilerin menfaat sağladığını ve doğayı bozduğunu söyledi, inceleme yapılmasını istedi. Meclis üyeleri Muhammet Karaosmanoğlu, Seyfettin Yıldız, Metin Söylemez, Ömer Demirtürk ve Mecit Erdoğan, ilimizde bulunan şifalı su kaynaklarının tertibi, sağlık raporlarının alınması halkın kaynağından ücretsiz yararlanması için suların depolanması ile ilgili projelerin yapılarak gelecek yılların yatırım programlarına alınması için meclis çalışması yapılmasını önerdiler. Karaosmanoğlu, ilimizdeki bazı şifalı su kaynaklarını ile ilgili bilgi verdi.

ON NUMARA’YA KANSER ÇALIŞMA MERKEZİ:

İl Genel Meclisi geçtiğimiz şubat ayında İzmit Tarihi Gar ve Ambar Binası alanında bulunan, daha önce On Numara Restaurant olarak kullanılan binanın 10 yılı süreyle  “Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü Hizmet Binası” olarak kullanılması kararı almıştı. Valilik tarafından aynı yer için yeni bir öneri geldi.

10 Numara Restaurant binasının Kanser Kayıt Birimi Çalışma Merkezi olarak kullanılmak üzere İl Sağlık Müdürlüğü’ne tahsis edilmesi teklif edildi. Toplantıya katılan İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Aydınlık, konuyla ilgili bilgi verdi. Çalışmanın Türkiye’de ilk ve örnek olacağını belirten Dr. Aydınlık, “Sağlık Bakanlığı ilimizde Kanser Kayıt Birimi Çalışma Merkezi oluşturup, aralarında Tıp Bilim adamları ile Psikologlar, Sosyal Çalışmacılar ve Sosyologların da yer alacağı 100 kişiden oluşan Bilim heyeti Kocaeli Bölgesinde geçmiş ve bundan sonrası için en az 3-4 yıl sürece kanser araştırması yapacaklar. İlimizde besin zinciri, hava şartları ve çevre şartları da araştırılacak. 2005 yılı öncesi ilimizde doğru dürüst kanser istatistiği yoktu. 2006 yılından itibaren kanser kayıtları tutulmaya başlandı.” dedi.

“ÜNİVERSİTE’YE DAHA YAKIN OLMALI”

CHP’li Ahmet Uzun, Anıtlar Kurulu’na tahsis edilen yer için İzmit Belediyesi’ne de sorulması gerektiğini belirtti, Kanser Merkezi’nin Üniversite’ye yakın bir yere yapılmasının daha uygun olabileceğini söyledi. CHP’li Mehmet Kaçar da Sağlık Müdürlüğü’nün en önemli hizmetlerinden birisi olacağını Komisyonun bir an önce toplanarak kararın çıkarılmasını istedi. Kanser Kayıt Birimi Çalışma Merkezi için Valilik tarafından verilen teklif incelenmek üzere Eğitim Kültür ve Sağlık Komisyonları’na havale edildi. AKP’li Ali Ayaz’da teklifin fazla uzatılmasına gerek olmadığını belirtip, Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü Hizmet Binası’nın başka bir yere taşınabileceğini söyledi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.