1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Ona buna muhtaç olmak, kader değil”
“Ona buna muhtaç olmak, kader değil”

“Ona buna muhtaç olmak, kader değil”

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Roman Kadınının Kültürümüzdeki Yeri konulu söyleşi düzenledi. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Kocaeli Kadın Sorunları Araştır

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Roman Kadınının Kültürümüzdeki Yeri konulu söyleşi düzenledi. Söyleşiye konuşmacı olarak katılan Kocaeli Kadın Sorunları Araştırma Merkezi Üyesi Yard. Doç. Dr. Meryem Gürbüz, Romanlarla ilgili yapılan bilimsel araştırmalar hakkında bilgi vererek, romanların sorunlarının eğitimle aşılabileceğini söyledi.

Leyla Atakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Eşi Behiye Karaosmanoğlu, Kadın Sorunları Araştırma Merkezi Üyesi Yard. Doç. Dr. Meryem Gürbüz, Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Emel Ceylan Balcıoğlu, Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar,

Kocaeli Roman Kadınlar Derneği Başkanı Emine Dömek ve Roman vatandaşlar katıldı.

İşsizlik yüzde 47

Araştırma Merkezi’nin Kocaeli’deki kadınların sorunlarına bilimsel çözümler aradığını ifade eden Gürbüz,”Kadın olmanın Romanı, Çerkezi, Kürdü yok” dedi. 2006 yılında yapılan araştırma sonucunu paylaşan Gürbüz, Tavşantepe ve 28 Haziran mahallelerindeki Romanlarla yüz yüze konuşulduğunu söyledi. Gürbüz “Araştırmada Romanların kendilerini nasıl tanımladıkları, şikayetleri ve talepleri soruldu. İki mahallede de işsizlik oranı yüzde 47. Çalışmaya göre Romanlar İzmit’in en alt gelir grubunu oluşturuyor. Bu üzücü bir tablo” şeklinde konuştu.

Romanların eğitime katılım oranı çok düşük olduğunu aktaran Yrd. Doç. Dr. Meryem Gürbüz şöyle devam etti: “Kadınlara hayata karşı ne hissediyorsunuz diye sorulduğunda dışlanmışlık cevabı alınmış.  Bunların hepsi çözülebilir sorunlar. Her iki mahallede aile bütçesine katkı oranı yüzde 56 kadınlarda. Tüm bu olumsuzluklar eğitimle ve değişimle giderilebilir.”

Programdaki konuşmasında romanlarla diğer insanlar arasında bir fark olmadığını vurgulayan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Biz birbirimizin kardeşiyiz” dedi. Roman toplumu olarak biraz daha adım atmak ve gayret etmek gerektiğini ifade eden Başkan Karaosmanoğlu şunları söyledi. “Biz çalışmazsak biz sabırlı olmazsak kendi başımıza kalırız. Çocuklarımızı okula göndereceğiz. Devlet öğrencinin kitabını veriyor. Anneye aile eğitim yardımı yapıyor. İhtiyacı olanlara bizde yardım yapacağız. Çocukları okutmamak ona buna muhtaç olmak kader değildir. Çalışacağız sağlıklı temiz güzel yerlerde yaşayacağız. Çocuklarımız tahsilini yapsın bir meslek sahibi olsun. Devletimizle birlikte biz sizin yanınızdayız. Güzel bir hayat kurmak bizim elimizde.”

Değişimi ve eğitimi kabul ediyoruz

Kadın olduğu için dışlanan, okuması gerektiği yaşta okutulmayan, küçük yaşta evlendirilen kızlarımız var olduğunu belirten Roman Kadınlar Derneği Başkanı Emine Dömek de Roman kadınları olarak bohçacılık yapmaya, evlere temizliğe gitmeye ve kağıt toplamaya devam etmek zorunda olmadıklarını vurguladı. Dünyaya ufak bir pencereden bakmayı bırakıp yeni pencereler açmak zorunda olduklarını dile getiren Dömek şunları kaydetti: “Bizden sonraki nesillerin toplumdaki yerini sağlıklı bir şekilde oluşturabilmek için bugünden kadınlarımızı yetiştirmeliyiz. Değişime hazırlık için buradayız. Değişimi ve eğitimi kabul ediyoruz. Yapılabilecek bütün değişimlerde biz de varız.”

Romanlar için artık değişimin zamanının geldiğini aktaran Roman Dernekleri Federasyonu Başkanı Ahmet Çokyaşar ise konuşmasında değişim zamanının geldiğine vurgu yaptı. Çokyaşar okuyarak kendilerini değiştirmeleri gerektiğini dile getirdi. Çokyaşar “Bizde vali, bizde milletvekili olabiliriz. Ama nasıl olacak, çalışarak olacak. Başarılı olan insan rahatından feragat eden insandır. Değişim istiyoruz, değişime hazırız” dedi.

Tek çare eğitim

Büyükşehir Belediyesi’nin roman açılımı gerçekleşmeden Romanların sorunlarıyla ilgilendiğini söyleyen Çokyaşar, 5 yıl sonra entegrasyon gerçekleşmezse roman toplumunun potansiyel suçlu haline geleceğini dile getirdi. Çokyaşar,”Bohçacılık bitti, sepetçilik bitti, kalaycılı bitti. Tek çare eğitim ve değişim” dedi. Program sonrası kadınlara karanfil takdim edildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.