İlksen ÇAĞLAYAN

İlksen ÇAĞLAYAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Önce Düşün

A+A-

Sözlerin, kelimeli anlamlarının çok tesirli çok güçlü olduğunu,  ilişkilerimizi bu sözlerle iyi ya da kötü, yıkıcı  ya da yapıcı olarak yönlendirmenin  oldukça kolay olduğu bilinen bir gerçek aslında. Gerçek diyorum ama en çok da unuttuğumuz , önemsemediğimiz, atladığımız şeylerin başında  geliyor aslında demek istediğim şey.  . . Kalp kırmanın, birini incitmenin, birini kırmanın yolu çok kolay. Ağızdan çıkan yersiz laflar, düşünmeden , öylesine söylenen sözler birisini  yaraladı mı toparlayamaz gönül. Bir kere bile olsa incinir ruh, acır kalp. Hata üstüne hata olur, çünkü eskisi gibi yeni olmaz hiç bir şey. Bir ok gibi hızla fırlar bu sözler ve gideceği en hassas yerde kendine yer edinir, oraya yerleşir. Düşünmeden herhangi bir hoşnutsuzluğu, bir fikri söylemek karşı tarafı üzer,kırar ha bi de yorar elbet. Bazen yapabiliyoruz, ne var canım öyle düşündüm söyledim diyoruz, diyoruz da unutuyoruz bu sözlerim acaba karşındakini incitir mi diye. İçimde kalmasın ben söyleyeyim de gerisi boş diyoruz.  Keşke düşünmeden konuşmasak, önceden bir tartsak ,  ondan sonra eğer ki o kadar önemliyse söylesek ve böylece karşı tarafı kırmasak.  Bu sözü söylemenin ne gibi sonuçlar doğuracağını, nelere sebep olacağını önceden kestirsek  ki ,acıtmasak kimseyi.. Birine  bilmeden bile olsa önceden düşünmeden söylenen bir kelimenin  bir cümlenin nelere yol açabileceğini bilemeyiz ama bunu önleyebiliriz,yani  kötü bir sonuç olmasını, kötü bir şekilde sonlanacağını. Daha ince , daha farklı düşünerek engelleyebiliriz aslında bunu.Çok ama boş, yersiz, anlamsız ve kaba konuşmak yerine daha az ama daha anlamlı konuşabiliriz. Beğenmediğimiz bir şeyi daha farklı ifade edebiliriz. Karşı tarafın  zaafları, eksiklikleri ve aslında tamamlamak istediği her şeyi daha güzel bir üslupla anlatabiliriz. Acemiliğin bir sonraki gün tecrübeye dönüşeceğinin farkında olarak o kişiye davranmalıyız. Bir şey bilmiyorsa ve eğer ki öğrenmek ve duymak istiyorsa daha güzel anlatabiliriz. Kabalığın ve düşüncesizliğin istenilen değişimi gerçekleştirmeyeceğini ancak daha iyi bir üslupla konuşulursa çok daha olumlu olabileceğini göz ardı ediyoruz. Bir de yaşın arkasına saklanıyoruz. Büyük olmanın her türlü konuşmayı yapabilme yetkisi verdiğini düşünüyoruz. Bol bol akıl veriyor, uyarıda bulunuyoruz, sanki karşı tarafın  bir düşünme mekanizması olduğunu düşünmeden. Bunun yerine incelikle, sabırla  ve anlayışla , gülümseyerek çok daha farklı yol kaydedebiliriz. İyiliklerle, güzelliklerle  anlatabiliriz.

img_5428.jpg

O halde şu andan itibaren ağzımızdan çıkan her bir kelimeye dikkat etmeye var mısınız? Daha nazik ve daha düşünceli olmaya, yermeden konuşmaya, hakaret etmeden güzel bir şekilde  anlaşmaya var mısınız? Ancak öncelikli olarak biz istersek  çok daha farklı olabilir her şey. Sözler daha anlamlı, ilişkiler daha güzel , kelimeler daha yumuşak.. Sonradan “keşke “dememek için şimdiden güzel ilişkilerimiz olsun.

img_5429.png

"Türkiye Cumhuriyetinin, özellikle bugünkü gençliğine ve yetişmekte olan çocuklarına hitap ediyorum: Batı senden, Türk'ten çok geriydi. Manada, fikirde, tarihte bu böyleydi. Eğer bugün batı teknikte bir üstünlük gösteriyorsa, ey Türk Çocuğu, o kabahat da senin değil, senden öncekilerin affedilmez ihmalinin bir sonucudur. Şunu da söyleyeyim ki, çok zekisin! .. Bu belli. Fakat zekânı unut! .. Daima çalışkan ol.   Mustafa Kemal Atatürk"

Bu yazı toplam 2130 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.