1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Önemli ve hareketli bir gün 
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Önemli ve hareketli bir gün 

A+A-

AK Parti İl Gençlik Kolları 5 inci olağan genel kurulu bugün yapılıyor. Kongre Türkiye’nin çok hassas bir dönemden geçtiği günlere rastladı. Önceki gün Başkomutan sıfatıyla Suriye sınırında “Zeytin Dalı” harekatını sürdüren askerleri ziyaret eden, onlara moral veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla İzmit’teki kongreye katılacak. Elbette böyle bir dönemde, Sayın Cumhurbaşkanı’nın katılacağı toplantıda, yerel konuların ön plana çıkmasını beklemiyoruz.

Cumhurbaşkanı, partisi içinde gerekli değişiklikleri yaptı. Bazı belediye başkanları ve il başkanları görevlerinden istifa ettirildi. Kocaeli için böyle bir operasyona gerek görülmedi. Birkaç ilçe başkanı yeniden aday gösterilmedi ve parti bünyesinde ilimizdeki değişiklik sınırlı kaldı. 

İl Başkanı Şemsettin Ceyhan ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, özellikle Cumhurbaşkanı’nın katılacağı toplantılar konusunda her zaman çok hassas oldular. Bugünkü kongre için bu hassasiyetin daha da yüksek olduğunu söyleyebilirim.

Önceki gün, eve giderken, D-100’e çıkmak yerine, Yahya Kaptan içinden geçtim. Çok büyük temizlik yapılmış. Bugün Cumhurbaşkanı’nın geçeceği, kongre salonuna ulaşımı sağlayan caddelerin kenarlarında bir küçük çamur izi bile göremezsiniz. Her yerde bayraklar, her yerde Erdoğan posterleri. Kuşkusuz salonun içi de çok renkli olacak.
Yarın Yahya Kaptan Pazarı’nın kurulacağı alanda bugün binlerce AK Partili’nin toplanıp, Cumhurbaşkanı’nı karşılaması bekleniyor. Erdoğan, Kocaeli’den özellikle partisinin gençlerine seslenecek, devam eden askeri operasyon ve bu operasyonun nereye kadar gideceği konusunda bilgiler verecek. Bu arada, şubat ayı içindeki il kongresi ve 2019 mart ayındaki yerel seçimler konusunda işaretler verir mi?.. Ceyhan yeniden il Başkanlığına; Karaosmanoğlu yeniden Büyükşehir Belediye başkanlığına aday gösterilecek mi?.. Partililer ve gazeteciler, bu konuda Cumhurbaşkanı’nın konuşmalarının satır aralarında mesaj arayacaklar. 

İzmit için önemli ve hareketli bir gün olacak. Kuşkusuz trafikte, özellikle şehrin doğusunda önemli sıkıntılar yaşanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kongre salonuna gitmeden önce Valiliğe uğrayıp, bazı temaslar yapması bekleniyor. Bu arada gazetemizde çalışan şehit babası Hüseyin Fehmi Özen, Valilik tarafından bugünkü kongreye şeref konuğu olarak davet edildi. Sanırım, Sayın Cumhurbaşkanı ile tanışmak için çok büyük fedakarlıklara katlanmaya hazır binlerce insan vardır. Şehit Babası Hüseyin Fehmi Özen, büyük olasılıkla bu şansa ve itibara sahip olacak, Cumhurbaşkanı ile tanışacak. 

Akmeşeli vatandaş soruyor 

Söz verildiği halde bu kış da Akmeşe’ye gaz verilememesi ile ilgili olarak geçenlerde yazdığım, tamamen doğru ve haklı yazıyı, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “İsmet Çiğit yalan yazıyor. Ben Real alanına imar izni vermedim diye, patronu adına bana şantaj yapıyor. Kasten karalıyor” şeklinde değerlendirmişti. Benim için daha üzücü olan, çok sevdiğim ve takdir ettiğim bazı meslektaşlarımın da Nevzat Doğan’ın dolmuşuna gelip, aynı mealde yazılarla beni eleştirmeleriydi.

Bu olay çok ağrıma gitti. Peşini bırakmayacağım. Zaten her gün Akmeşeli okurlarımdan onlarca telefon alıyorum. Bütün gelen bilgiler, benim haklı olduğumu, Nevzat Doğan’ın bilerek veya bilmeyerek yalan söylediğini gösteriyor. 
Son olarak Akmeşe’den Mahmut isimli bir okurum aradı. Şunları anlattı:

“-Ekim ayı sonlarında İzgaz yetkilileri İzmit Belediyesi Başkan yardımcısı ile birlikte Akmeşe’ye geldi. Muhtarın kahvesinde toplantı yaptılar. Bize 1 Kasım itibariyle kesinlikle gaz geleceğini söylediler. Ben ayağa kalkıp, soru sordum. Emin misiniz, evime odun almayayım mı dedim. Hayır kimse oduna, kömüre para vermesin. Gaz yakacaksınız dediler. Ama Akmeşe merkezinde gaz yok. Şebeke yok. Ben gaz geliyor diye şofbenimi de kaldırmıştım. Evimde bütün tesisatım hazır. Ama şimdi yakacak odunum yok. Banyo yapacak şofbenim yok. Akmeşe’ye gaz geldi, bağlandı diyenler, bana şimdi ne cevap verecekler?”

Sayın Nevzat Doğan.. Soru size.. Acaba ne cevap vereceksiniz?


İlhan Bayram; ”Kocaelispor için büyük fedakarlık yaptık” 

Büyükşehir Belediyesi Kent Konut, KEV tesisleri karşılığında ödediği paralarla, yıllardır Kocaelispor’un başına bela olan Vergi ve SGK borçlarını kapattı. Geçen gün bu konuda “Başımız dik, alnımız açık” başlıklı bir yazı yazdım. Kocaelispor’un Büyükşehir Belediyesi’nden avanta para almadığını, malını sattığını, malının değerini alarak borçlarını kapattığını ve Türkiye’de devlete borcu kalmayan tek kulüp olduğunu yazdım.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İlhan Bayram aradı. “Haksızlık yapmışsın” dedi. İlhan Bayram şunları söyledi:
“-Biz Kocaelispor için risk aldık. KEV tesislerinin binaları da çürük. Hepsini yıkıp, yeniden yapacağız. Bu haliyle kimse o araziye para vermezdi. Büyükşehir’in Kent Konut’un da o araziye ihtiyacı yok. İzmit bölgesinde hala çok fazla konut arazisi bulunuyor. Kocaelispor için 50-60 milyon TL’lik riske girdik. Kocaelispor’un borçlarının kapatılmasındaki gayretimizin küçümsenmesini değil, takdir edilmesini bekliyoruz.”

Genel Sekreter İlhan Bayram çok sevdiğim, saygı duyduğum ve inandığım bir bürokrat. Çok duygusal olduğunu da biliyorum. Elbette Büyükşehir Belediyesi KEV tesislerini alıp, parayı nakit ödemekle, devlete borçları kapatmakla önemli bir iş yaptı. Minnettarız.  Ama bu kentte 2004’den beri AK Parti iktidarı var. Kocaelispor bu tarihten sonra battı. 
Kimin Kocaelispor’a ne kadar, Birlikspor’a ne kadar destek verdiğini çok iyi biliyoruz. Onun için bu Kocaelispor konusunu fazla eşelemek,  AK Parti için çok hayırlı olmaz. Keşke benim herkese yalvardığım dönemde, 3-4 yıl önce bu operasyon yapılsa, Kocaelispor bu hallere düşürülmeseydi. İlhan Bey çok iyi mühendis, çok çalışkan ve dürüst bir bürokrattır ama, bu Kocaelispor meselesini, bu işin tarihçesini pek bilmez.


DUVAR YAZISI 
Cumhurbaşkanı Erdoğan 
bugün İzmit’e geliyor. 
Yahya Kaptan’da adım 
atacak yer bulamazsınız, haberiniz olsun


 

Bu yazı toplam 2236 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
4 Yorum