1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Önergeler ve yanıtlar
Önergeler ve yanıtlar

Önergeler ve yanıtlar

Demokrasiye inanan insanlar, yasal koşulları zorlayarak iktidara gelmek için çaba harcarlar. Başka bir yolu da yoktur zaten bunun. Aynı insanlar şunu da söylerler ama; “Demokrasi için muha

A+A-

Demokrasiye inanan insanlar, yasal koşulları zorlayarak iktidara gelmek için çaba harcarlar. Başka bir yolu da yoktur zaten bunun.

Aynı insanlar şunu da söylerler ama;

“Demokrasi için muhalefet de mutlaka gereklidir.”

Gerekliliğini söylemekle yetinmemelidirler aslında. Muhalefetin güçlü olması, iktidarda olanların yanlış yapmasını engellemeli, onları daha çok çalışmaya zorlamalıdır.

Demokrasiye inanan insanlar böyle düşünürler de, demokrasiyi bir tramvay olarak görenler, zamanı geldiğinde ineceğini söyleyenler ne yaparlar?

Görünürler!

Demokrat gibi görünürler!

İnanmış gibi görünürler!

Muhalefeti de önemsermiş gibi görünürler!..

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Mayıs 2011 toplantısının haberlerini okuduğumda bunları geçirdim aklımdan. İktidar da vardı, muhalefet de ve iktidar – muhalefet ilişkisinin yerel bir örneği yaşanıyordu.

Yalnızca Kocaeli’nin değil, Türkiye’nin efsane belediye başkanlarından biri olan Leyla Atakan’ın adı, doğup büyüdüğü Maşukiye’deki bir caddeden silinmişti daha önce. Kim silmişti, neden silmişti, onu köy halkı biliyordur ve gerekeni de ona göre yapacaktır kuşkusuz. Şimdi Leyla Atakan adının yeniden o caddeye oy birliği ile verildiğini okudum, sevindim.

CHP’li meclis üyelerinin bir tavrının daha altını çizmek istiyorum. Demişler ki;

“2017 – Universiad Yaz Oyunları’nın Kocaeli’de yapılması için gerekirse oy birliği ile tavsiye kararı alabiliriz.”

Yakışanı budur. Muhalefette olmak demek, her şeye tersinden bakmak demek değildir, olmamalıdır. Kent yararına olan her karara destek verilmeli, demokrasinin işleyişine buradan da omuz verilmelidir.

Başka önergeleri de olmuş CHP’lilerin. Örneğin, Bölge Adliye Mahkemesi’nin ilimizde kurulması için gerekenlerin yapılmasını önermiş. Başkan Karaosmanoğlu bu önergeye;

“Siyasi girişimler yapıldı, olumlu sonuçlanacağına inanıyorum” yanıtını vermiş. Yine CHP’lilerin verdiği;

“Büyükşehir Belediyesi’ndeki taşeron işçiler kadroya alınsın” biçimindeki bir önergesine ise;

“Taşeron işçiler konusunda seçimden sonra Türkiye’ye örnek olacak kararlar alınacak. Sendika ile görüşüyoruz.” yanıtını vermiş.

“Seçimden sonra”.

Seçime kadar elini kolunu bağlayan mı var sayın Başkan? Yoksa, görüştüğünüz sendika yöneticileri karşı mı çıkıyorlar taşeron işçilerin kadroya alınmasına?

Tüm bunların yorumunu taşeron işçilerine mi bıraksak diyorum? Onlar da seçimden sonrasını bekleseler mi, beklemeseler mi?

Ben bilemem, onlar bilir artık!..

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.