1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Önümüzdeki bahar ve yaz aylarında çok iş var
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Önümüzdeki bahar ve yaz aylarında çok iş var

A+A-
Bölgemizde bu yılın ilk büyük kış etkisi yaşandı, bitiyor..Buralarda karın bir hafta yerde kalması, günlerce don ve buz olması çok alışılmış olaylar değil.. Karlar, buzlar eridikçe, kentteki tahribatını daha net görmeye başlayacağız. Üstelik uzmanlar, bu şimdilik atlatılan koşulların, bu bölgede bu kış sezonunun ilk ve son ağır koşulları olmayacağını söylüyorlar.  15 Ocak’tan sonra yeni bir kar beklentisi var. Bu bölgede asıl kış koşullarının şubat-mart aylarında yaşandığını da biliriz. 
Başta İzmit olmak üzere, kentimizin pek çok bölgesinde zaten ciddi üst yapı sorunları vardı.  Kar yağdı, buz oldu, caddelere, sokaklara tuz atıldı.  Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda bu kış koşullarında yolların zeminini çok tahrip eden tuz yerine, bir sıvı madde kullanıyordu. Bu kış yeniden tuza dönüldü. 
Özellikle İzmit’te, Kuruçeşme’den Alikahya’ya kadar bütün şehirde cadde ve sokaklar çok bozuldu. Her yer delik deşik. İzmit sırtlarında pek çok toprak kayması, duvar çökmesi olayı yaşandı. Cadde ve sokaklarda gelişigüzel doldurulan çukurların hepsi, çok daha derin ve geniş biçimde yeniden açıldı. Gölcük’ün, Gebze’nin cadde ve sokaklarının hali İzmit’ten iyi değil.
Kartepe ilçesinde hala pek çok alt yapı eksiği olduğu ortaya çıktı. Elektrik konusuna hiç girmiyorum. İzmit, Gölcük, Başiskele, Kartepe, Körfez ilçede pek çok yerleşim biriminde elektrik şebekeleri tamamen iflas etmiş durumdadır. 
Bu tablo, bu kışı atlatıp, bahar ve yaz aylarına ulaştığımızda, bizim kentimizde yapılması gereken pek çok iş olacağını gösteriyor. Kent büyükleri, özellikle sorunlu alanlarda elektrik şebekelerinin, yetersiz trafoların yenilenmesi konusunda mutlaka Enerji Bakanlığından ödenek ve onay çıkartmalı, bahar aylarında kent genelinde elektrik konusunda seferberlik yapılmalıdır. 
İzmit’te ana caddeler delik deşik. En işlek caddelerden biri olan Rafet Karacan Bulvarı üzerinde bile, tekerleğini düşüren araca büyük zarar verecek derinlikte çukurlar var. Dünyada alt yapı kapaklarının bu kadar fazla ve bu denli sorunlu olduğu başka bir kent olacağını sanmıyorum. Çıkın İnönü Caddesi’ne; belki büyük çukurlar yok. Ama adım başı alt yapı kapakları var. Kimi çukur olmuş, kimi tümsek oluşturmuş.  İzmit Hürriyet Caddesi’nin çarşı kesiminde sözde 2 ay önce yenilenen Sedaş kapakları yeniden çökmeye, ses yapmaya başladı. Şehir merkezinde kaldırımların üzerindeki alt yapı kapakları çatlak. Hani biraz kilolu biri üzerine bassa, şehrin altını boylayacak. 
Bütün bir şehrin ciddi biçimde elden geçirilmesi lazım. Bunlar şimdi, bu mevsimde olacak işler değil. Ama bahar ve yaz aylarında bu işler yapılacaksa, şimdiden başlamak lazım. Nisan ayında bir de tramvay çalışması başlayacak. Akmeşe bölgesine yıllardır sözü verilen ama tutulmayan doğalgaz şebekesinin artık önümüzdeki yaz mutlaka yapılması gerekiyor. Üstelik, haziran ayında bir de çok önemli seçim var. 
Şehirde ihtiyaç duyulan bütün çalışmalar için Büyükşehir Belediyesi koordinatörlüğünde, ilçe belediyelerini şimdiden hazırlamak lazım. İhaleler mi açılacak?..Yoksa Belediyeler kendi fen işleri ile mi bu işleri halledecek. Karar verilmeli, planlamaları yapılmalı, adımları şimdiden atılmalıdır. 
Bugün bu kentte çektiğimiz sıkıntıların çok büyük bölümü, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından yaşanan büyük rehavettir. Geçen yaz mevsimini bu şehir kayıp dönem olarak geçirmiştir. Önümüzdeki yaz aylarında, okulların tatile girmesi, şehrin tenhalaşması ile birlikte, her yerde seferberlik ilan edilmelidir. Caddeler, sokaklar yeniden asfaltlanmalı, bütün kaldırımlar elden geçirilmeli, özellikle bu dönem çok ağır elektrik sorunlarının yaşandığı bölgelerde mutlaka elektrik altyapısı yenilenmelidir. 
7 Haziran’da genel seçimler yapıldıktan sonra ilimizdeki AKP’li belediyeler yeni bir rehavet dönemine girer, Belediye Başkanlarının kimi Umre’ye, kimi Çin’e, kimi Ukrayna’ya,  Tayland’a, Avustralya’ya kaçar da keyif yapmayı tercih ederlerse, emin olun bu kentte gelecek kışı hiç kaldıramayız. 
………
Ağabey de, patron da, Büyükşehir Belediyesi’dir. Son kar yağışlarında yaşanan sıkıntılar unutulmadan, bu kar ortadan kalktıktan sonra ortaya çıkacak sorunlar çok gerçekçi biçimde tespit edilerek şimdiden planlamaya başlamak gerekiyor. Şehrin her yerinde sıkıntı var, sorun var. Kocaeli ölçeğindeki bir kentin hiç hak etmediği boyutlarda sıkıntılardır bunlar. Artık büyük bir tamirat, onarım döneminin başlaması gerekiyor. Haziran ayında okulların tatile girişinden, eylülde yeniden açılışına kadar olan sürenin her günü, her saati mutlaka değerlendirilmelidir. Bugünden planlamaları başlamalı, bugünden ihalelerine çıkılmalı,  bugünden hazırlıkları başlamalıdır.
 
7 Haziran’daki seçimlere kadar yapılacak vatandaşın gözünü boyayıp, oy almaya yönelik çalışmalar şehri kurtarmaz. Ana yollar, ana caddeler, köy yolları perişan hale geldi. Yeni, büyük işler yapın, yeni yollar, köprüler yapın demiyorum. Ama bu şehir bu kış mevsiminden çok ağır elektrik şebekesi sorunları, çakıl çukul olmuş, her yeri çökmüş cadde ve sokaklar,  kırı dökük kaldırımlar, çökmüş istinat duvarları ile çıkacak. Önümüzdeki yaz sezonunda hiç değilse şehri birkaç yıl idare edecek, en azından 2019 yerel seçimlerine kadar sıkıntı yaratmadan şehri götürecek bir hamle artık şart olmuştur. 
Kim Umre’ye, Çin’e, Amerika’ya, Ukrayna’ya gidecekse şimdi gitsin. Önümüzdeki yaz, bu şehirde belediye başkanları kenti derleyip toparlayacak çalışmaların içine, mümkünse ellerinde kürekleri ile girmek zorundadır.
Bu yazı toplam 929 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum