1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Önümüzdeki ders yılında anne-baba da okula gidecek
Önümüzdeki ders yılında anne-baba da okula gidecek

Önümüzdeki ders yılında anne-baba da okula gidecek

Geçen salı günü, İzmit Saray Bahçe’de, yani Av Köşkü’nün bahçesinde, Lütfü Türkkan’ın milletvekili maaşı ile üniversite öğrencilerine dağıtılacak bursla ilgili toplantıya davet edilmiş, gitmiştim. Beni

A+A-

Geçen salı günü, İzmit Saray Bahçe’de, yani Av Köşkü’nün bahçesinde, Lütfü Türkkan’ın milletvekili maaşı ile üniversite öğrencilerine dağıtılacak bursla ilgili toplantıya davet edilmiş, gitmiştim.

Benimle birlikte toplantı için bahçeye erken gelenler arasında Milli Eğitim İl Müdürü Nevzat İspirli de vardı. Malum, son LYS’nin ardından ilimizde ortaya çıkan eğitim tablosu içler acısı. Milli Eğitim Müdürü İspirli ile karşılaşınca, “Müdürüm ne olacak bu kentin eğitimdeki perişan hali?” diye sormadan yapamadım.

Nevzat İspirli, kolumdan tuttu, toplantı için hazırlanan masaya götürdü. Masanın üzerinde Milli Eğitim Müdürü’ne ait bir dizi dosya, doküman duruyordu. Sayın İspirli, konuya çok farklı açıdan yaklaştı. Söyledikleri önemliydi ve büyük bir kısmı bence de doğru tespitlerdi. Bunları, bu kentteki eğitimin gidişatından kaygılanan bütün okurlarla paylaşmak istedim.

LYS’nin ardından resmen doğrulanmayan bir söylentinin peşinden koşup, ’81 vilayet içinde 75 nci olduk” diye dövündük ya.. Resmi rakam tam bu değil.

Bir kere ölçü alınan il sayısı 81 değil. ÖSYM, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni de bir vilayet gibi değerlendirmiş. Yani 82 il üzerinden yapılan değerlendirme var. Kocaeli, MF puan dalında 72 nci.. Diğer puan dalları içinde de 40 ncılıkla 50 ncilik arasında gidip geliyor.

Kocaeli için bu sonuçlar elbette kabul edilebilir değil. Ama mantıklı gerekçeler, doğru analizler var.

Milli Eğitim Müdürü İspirli, elinin altında bulunan 2010 yılı sınavı ile ilgili ayrıntılar üzerinden anlattı. Kocaeli açısından 2010 yılındaki sınavda ortaya çıkan sonuç da, bu yılkinden daha iyi değil.

Kocaeli’den geçen yıl yerleştirme sınavına 28. 500 aday girmiş. Bunlardan 14. 039’ı-yani yarısından daha azı- o yıl lise ve dengi okuldan mezun olan, eğitimcilerin deyimi ile “Taze aday”. Yarısından fazlası ise, önceki yıllarda liselerden mezun olmuş, girdiği sınavlarda başarılı olamamış, ya da bir fakülteyi bitirdikten sonra, ikincisine gitmek için sınava girenler. Bu orantı açısından Kocaeli Türkiye’de birinci durumda. İspirli, “LYS’ye giren yeni mezun taze öğrencilerin başarısına bakıldığında, Kocaeli’nin yeri 70’lerde değil, 40’lardadır” diyor.

Milli Eğitim Müdürü, ÖSYM’nin bütün resmi dokümanlarını önüme açtı.  Ders konularına göre illerin, okulların tabloları var. Yine 2010 yılı sınavının resmi rakamlarını yazıyorum. Kocaelili öğrenciler matematik soruları açısından başarı sıralamasında 34 ncü, fizik sorularında 19, kimya sorularında 14, biyoloji sorularında 23 ncü. Sosyal derslerde bizim öğrenciler geri gitmeye başlıyorlar.  Türkçe’de 38 nci, tarihte 68 nci, coğrafyada 71 nci sıradayız.

Bir saptama daha yapalım. Kocaeli’den üniversite sınavlarına giren öğrencilerin yüzde 54’ü meslek lisesi mezunu.

Müdür İspirli’nin bundan sonraki değerlendirmesi, sosyolojik. Şunları söyledi:

“-Ben hiç boş durmam. Sürekli araştırıyorum. İşimi en iyi şekilde yapmak, Kocaeli’de eğitim tablosunun nedenlerini bulup, çözüm aramak zorundayım. Kocaeli en fazla iç göç alan kent. Daha önemlisi, Kocaeli’ye gelen iç göç, Mersin’e, Adana’ya, Diyarbakır’a, Antalya’ya, Yalova’ya gelen iç göçten farklı. Bizim kentimize Türkiye’nin diğer bölgelerinden en yoksul, en kalabalık, en çaresiz aileler geliyor. Bu ailelerin ve çocuklarının birinci hedefi, ilk fırsatta eğitimi tamamlayıp, bir fabrikaya girip, para kazanmak. Öğrenci meslek lisesini bitirmeye şartlanmış. Gelecek planında üniversite okumak yok. Ailesi için de çocuğunun üniversiteye gitmesi külfet. Biran önce okulu bitirip, işe girmesini istiyor. Bu sosyal yapı, Kocaeli’nin Üniversite sınavlarındaki tablosunu ortaya çıkartıyor.

Milli Eğitim Müdürü’nün bu yıl ki “Hezimet” sonuçla ilgili çok önemli ikinci bir tespiti var. Şöyle anlattı:

“-Sınav sistemleri ile ilgili çok fazla değişiklikler oldu. Sene başında yeni bir düzenleme yapıldı. Teknik liselerden mezun öğrencilerin, sadece birinci sınav sonuçları dikkate alınarak Teknoloji Fakültelerine girebilecekleri açıklandı. Teknik liselerden mezun olmaya hazırlanan öğrenciler birinci sınava şartlandı. Ancak sınava iki ay kala Makine Mühendisleri Odası bu düzenleme ile ilgili dava açtı. Danıştay davayı haklı buldu. Teknik lise öğrencilerinin birinci basamak sınavı ile Teknoloji Fakültelerine girme hakkı, iptal edildi. Öğrenci ilk sınava şartlanmış, bunun için hazırlanmıştı. Bu nedenle LYS’de daha fazla öğrencimiz başarısız oldu.”

Milli Eğitim Müdürü İspirli’nin elinde, ilimizdeki bütün okullar ile ilgili tek tek ayrıntılı doküman var. Hangi okulun mezunları, hangi alanda ortalama kaç puan almış. Hangi okulun öğrencileri matematikte, hangisinin öğrencileri fizikte, ya da Türkçe’de, tarihte, coğrafyada dökülmüş, hepsi belli. İspirli bütün bu okullarda öğretmenlerle, yöneticilerle ayrı ayrı konuşacağını, sonuçları masaya yatıracağını söyledi. Yani, başarısız okullardaki eğitimcilerden hesap sorulacak.

Milli Eğitim Müdürü İspirli’nin ilimizdeki başarı çıtasını yükseltmek için daha önemli bir projesi var. Sınavlarda ortaya çıkan sonuçlardan eğitimciler, öğrenciler kadar velilerin de sorumlu olduğunu düşünüyor. Önümüzdeki ders yılında çocukları önemli sınavlara girecek anne babalar, okullara davet edilecek. Öğrencilerden boşalan saatlerde anne-babalara özel uzmanlar ders verecekler. Öğrencinin sınavlara nasıl motive edilmesi gerektiği, velilerin çocukları ile nasıl ilgilenmesi gerektiği anlatılacak. Uzmanlar tarafından veliler motive edilecek. Velilerin de çocuklarını motive etmesi sağlanacak. Milli Eğitim Müdürlüğü, önümüzdeki yıl ilimizde üniversite adaylarına yönelik 4 tane çok ciddi deneme sınavı yapacak. Bu sınavların sonuçları da ayrıntılı dökümler halinde velilere iletilecek. Öğrencilerin gelişimi ya da gerilemesi tespit edilecek.

Kocaeli’nin eğitimdeki tablosu, büyük sınavlar sonrası ortaya çıkan durum, hepimizi üzüyor. Eminim, Milli Eğitim yöneticilerini, eğitimcileri de çok üzüyor. Milli Eğitim Müdürü İspirli, konuya fazlasıyla vakıf. Dahası bu konuya odaklanmış olduğunu kesinlikle söyleyebilirim. Bütün tespitlerini, düşüncelerini Vali Topaca ile de paylaşmış. Daha hırslı, daha motive bir Milli Eğitim yönetimi ile yeni ders yılına gireceğiz. Sayın İspirli’nin altını çizerek belirttiği gibi, bu zincir içinde anne-babaların, velilerin yeri de çok önemli. Zincirin kopmaması için velilerin de çocuklarıyla yakından ilgilenmesi, “Ben cocuğumu dershaneye gönderiyorum. Üstüne bir de özel ders aldırıyorum. Daha ne yapayım” demek yerine, sınav dönemine girmiş yorgun, bıkkın, bezgin, hatta büyük bölümü hayata küsmüş ve hayattan kopmuş çocuklarıyla daha fazla ilgilenmesi gerekiyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.