1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. ÖRGÜT SEÇİMLERİNİN ANLAMI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖRGÜT SEÇİMLERİNİN ANLAMI

A+A-

Siyasi partilerin yerel ve merkezi örgüt seçimlerinin en açık izlenebileni, en demokratik olanı CHP örgüt seçimleridir. Ancak ana muhalefet partisinin sürdürebildiği nispi demokratiklik konumu iktidara gelmesine yetmemektedir. Türkiye’ deki siyasi partilerin örgütlenmeleri, sorunların çözümünü, beklentilerin karşılanmasını sağlayabilmek anlayışıyla, evrensel demokrasinin kural ve kurumları kapsamında yapılamamaktadır. Darbelerle şekillenmiş, devletin merkezde olduğu, nispi demokratik vesayet sisteminin, kontrolüne imkan veren siyasi işleyişler halen değiştirilip, yeniden yapılanmalar sağlanamamıştır. Bu nedenlerle bütün siyasi partiler  benzer örgütlenme anlayışlarıyla, Demokratik Hukuk Devleti sisteminin, çözüm üreten sistem olarak kurumlaştırılmasını merkeze alamamaktadır. Kendi konumlarını, kendi anlayışlarını merkeze alan eğilimler sergilemektedirler.

ÖRGÜT GÖREVLİLERİNİN BELİRLENMESİ

Yukarıdan aşağıya belirleyici yaklaşımlarla gerçekleştirilen örgüt seçimlerinde, mekanik, işlevsiz sınırlamalarla düzenlenmiş delege sistemiyle örgüt görevlileri belirlenmektedir. Siyasi partiler var oluş nedenlerini sağlayan anlayışlarını, en yaygın, en demokratik, en işlevsel çalışmalarla sürdürebilecekleri siyasi yapılanmayı sağlayamadıkları için bu yöntem uygulanmaktadır. Yaşanan bütün sorunları, ihtiyaçları, beklentileri belirlemek, çözümler geliştirmek, bu alanlarda en yetkin, en etkin temsilcilerinin ortaya çıkarılmasını sağlamak gerçekleşmemektedir.  Örgüt seçimleri,  parti merkezlerinin direktiflerinin yerine getirilmesini sağlayacak parti görevlilerinin belirlenmesi için yapılmaktadır.

İKTİDAR PARTİSİNİN DENENMİŞ BAŞARILI YÖNTEMİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ

İktidar partisi, vesayet sisteminin dışarıda bıraktığı halkın ihtiyaç ve beklentilerinin oluşturduğu siyasi organizasyondur. Halkın ihtiyaç ve beklentilerini karşılanmak için vesayet sistemiyle mücadele kararlılığını merkeze alması desteğin artmasını güçlenmesini sağlamıştır.  Biriken ve katlanılamaz hale gelen sorunlar,  vazgeçilmez öncelik haline gelen ihtiyaç ve beklentiler, yukarıdan aşağıya biat anlayışıyla sürdürülebilen belirleyiciliğe imkan vermiştir. Halkın vazgeçilmez önceliği durumundaki ihtiyaç ve beklentileri merkeze alındığı için, demokratik tartışmaların, değerlendirmelerin yukarıdan aşağıya işleyen merkezi yapıyla kontrolü sağlanabilmektedir. İstişarelerle, eğilim yoklamalarıyla, mülakatlarla, komu oyu araştırmalarıyla şekillendirilen belirlemelerde, tartışmaların, itirazların aşılabilmesi bu öncelikler nedeniyledir.  Ancak, vesayet sistemi çözüldü, toplumun değişen ve gelişen ihtiyaçları, evrensel demokrasinin, eşitliğin, özgürlüğün, çoğulculuğun merkeze alınmasını sağlayacak konuma ulaştı.  Demokratik Hukuk Devleti sisteminin, evrensel demokrasinin kural ve kurumlarıyla, eşitlikçi, özgürlükçü, çoğulcu, kapsayıcı yaklaşımlarla, en yüksek kabul edilebilirlikle sağlanması ihtiyacı ortaya çıktı. İktidar partisinin denenmiş başarılı yöntemlerinin dönemsel olduğu, göreceliliği hissedilmeye başladı.  15. Haziran seçimleri, 16. Nisan referandumu, adalet yürüyüşü, bu ihtiyacı ortaya koyan en açık göstergelerdir.

CHP’NİN ÇARŞAF LİSTE UYGULAMASININ İŞLEVİ

CHP’nin örgüt seçimlerinde esas kural haline getirdiği “ çarşaf liste “ uygulaması, en kapsayıcı, en demokratik karşılığı olan temsilcilerin belirlenmesini sağlamak için yapılmıştı. Yapısal demokratik dönüşüm tamamlanabilseydi, bu kuralın işlevsel hale getirilmesiyle, sorunları, çözümleri, ihtiyaçları, beklentileri karşılayacak temsilerin üretilmesi sağlanabilecekti. Sorunlar, çözümler, ihtiyaçlar, beklentiler bazında yapılan çalışmalarla,  bunların en etkin, en kapsayıcı temsilcileri ortaya çıkarılabilecek, örgüt seçimlerindeki katılımlı, demokratik oylamalarla yetkilendirileceklerdi. Bu yaklaşım, sorunların çözümünü, ihtiyaç ve beklentilerin karşılanmasını sağlayan, alternatifliğe, iktidar hedefine yoğunlaşmayı sağlayan yaklaşım olduğu için halkta karşılık bulabilecekti. Nispi demokratiklikle yetinilen konum aşılamadı. Eski alışkanlıklarla, kendisini tekrar eden yaklaşımlarla örgüt seçimleri yapılmaya çalışılıyor. Nispi demokratiklikle sürdürülen kendi konumunu merkeze alan yaklaşımların, iktidara gelmeyi  değil partiyi ele geçirmeyi  öncelik haline getirdiği bilinmektedir.  Güncel popüler görünümlerle, karşıtlık temelinde sürdürülen politikalarla, siyasi kariyer elde etme öncelikleriyle sürdürülen siyaset aşılamadığı sürece devam edecektir.

DELEGELERİN İŞLEVSİZLİĞİNİN AŞILAMAMASI 

Vesayet sisteminin düzenlemeleriyle şekillenen delege sistemi, edilgen, kontrol altında tutmayı sağlayan mekanik sınırlamalarla düzenlenmiştir. Delegeliklerin, sorunların, çözümlerin, ihtiyaçların, beklentilerin, kısaca halkın temsilcisi olabilmesi engellenmiş, işlevsel hale getirilmesine, demokratikleşmesine imkan tanınmamıştır. Vesayet sisteminin çözülmesine rağmen siyasi partilerin merkez yönetimlerinin konumlanmasını sağladığı için  değiştirilememektedir. Delegelerin örgüt seçimlerindeki işlevi sadece kontrolü sağlanan örgüt görevlilerini belirlemektir. Belirlemelerin aracı olmak dışında hiçbir sorumluluk yüklenilmemesi bunun açık göstergesidir. Siyasi partilerimizde sürdürülen işleyişlerin, demokrasinin çatışmaları önleyen, çözüm üreten sistem olarak gelişmesini, kurumlaşmasını engelleyen yaklaşım olduğu bilinmesine rağmen aşılmamaktadır. 

Bu yazı toplam 1189 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.