1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Ormanlar için herkes dikkatli olmalı
Ormanlar için herkes dikkatli olmalı

Ormanlar için herkes dikkatli olmalı

Havaların en sıcak, ortamın en kuru olduğu dönemden geçiyoruz. Aslında her yıl, bu aylara geldiğimizde ülkemizde birkaç büyük yangın yaşamış olurduk. Düne kadar Türkiye'de önemli bir orman yangınının ç

A+A-

Havaların en sıcak, ortamın en kuru olduğu dönemden geçiyoruz. Aslında her yıl, bu aylara geldiğimizde ülkemizde birkaç büyük yangın yaşamış olurduk. Düne kadar Türkiye'de önemli bir orman yangınının çıkmamış olması olumlu bir gelişme. Ancak her an ülkemizin bir köşesinden ya da ilimizdeki ormanlık alanlardan yangın haberleri alabiliriz.

Ülkemizdeki orman yangınlarının önemli bir kısmı kasten çıkartılıyor. Bazen, Türkiye'nin zararını isteyen terör örgütü yandaşları yangın çıkartıyor. Bazen ormanlık alanlara rant için göz dikenler kibriti çakıyorlar. Ama kasıtlı çıkartılan yangınlar dışında, tamamen dikkatsizlik ve halkın duyarsızlığı nedeniyle çıkan yangınlar da var.

Bu mevsim, aynı zamanda piknik mevsimi. Bizim insanımız kilimleri toplar, haşlanmış yumurtaları, kuru köfteleri, sigara böreğini hazırlar, karpuzunu suyunu alıp, pikniğe gitmeye bayılır. Ama gittiği yerde son derece özensiz ve dikkatsiz davranır. Söndürülmeden atılan bir sigara izmariti, piknik alanında bırakılan bir kırık cam parçası, bazen çok geniş ormanlık alanların yok olmasına neden olur.

Bu nedenle özellikle bu mevsimde ormanların korunması konusunda herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. Bu yıl şu yaz mevsimini, ormanlarımızı bitirmeden, kül etmeden geçirebilirsek, ne mutlu ülkemize.

İnsan haklarında olsa daha iyiydi

Dünya Sağlık Örgütü, “Küresel Tütün Salgını” konulu raporunda Türkiye'ye övgüler yağdırıyor. Türkiye, dünyada sigara ile savaşta en başarılı, en kararlı 26 ülke arasına girmiş. Sigara üzerine konulan vergilerin yüksekliği, sigara yasakları, satışa getirilen kısıtlamalar gibi konularda, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye'ye tam not (pekiyi) vermiş.

Birleşmiş Milletler'in en önemli kurumlarından biri olan Dünya Sağlık Örgütü'nden böylesi övgü almak, herhangi bir alanda, olumlu yönde dünyanın en başarılı ülkelerinden biri olarak gösterilmek çok hoş.

Ama Türkiye'nin bir de insan hakları notuna, yargının bağımsızlığı, tutuklama sürelerinin uzunluğu ile ilgili durumdaki yerine baksak?.. Tutuklu gazeteciler var. Aydınlar var. Türkiye her yıl Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde (AİHM) milyonlarca Euro tazminat ödemeye mahkum ediliyor.

Sigara ile savaşta elde edilen başarıyı da alkışlamak gerek. Ama şu insan hakları, özgürlük gibi konularda da sigara ile mücadeledeki kadar başarılı olmak gerekmiyor mu?

Düğün yapanlar kârda, gidenler zararda

Çeyrek altının fiyatı 150 TL'ye dayandı. Ramazan öncesi özellikle hafta sonlarında her köşede düğün, sünnet cemiyeti var.

Bu mevsim düğün yapanlar, bir hayli kâra geçtiler. Düğün yapıyorsunuz... İyi bir restaurantta bile yemekli, hatta belli miktarda içkili bir düğünün, sahibine kişi başına maliyeti 50-60 TL civarında. Ama düğüne gelen konuklar, hiç değilse bir çeyrek altın getirecekler. Çeyrek altın 140 TL olsa, iki kişiden bir çeyrek altın gelse, düğün sahibi yine kârda.

Bir de çok sevilen, çevresi geniş olan ve çok fazla davet alan aileler, insanlar var. Bu dönem onlar için gerçekten yıkım oldu. Davet edildikleri her cemiyete katılmayı görev sayan bu insanlar, bu yaz 25-30 tane çeyrek altın dağıtmak zorunda kaldılar. Çok yakınlarının cemiyetlerine yarım veya tam altın götürmek zorunda olanlar da var.

Eskiden insanlar, bir yakınımızın cemiyeti olsa da davet edilsek diye beklerlerdi. Tanıdıklarının bir cemiyetine davet edilmeyenler, bunu hakaret kabul eder, kırılırdı. Şimdi tam tersi. Altın fiyatı bu kadar yüksek olunca, insanlar düğünlere, cemiyetlere davet edilmediklerinde değil, davet edildiklerinde üzülüyor, kara kara düşünmeye başlıyorlar.

Bütçe fazla veriyor; şeker, benzin zamlanıyor

Maliye bakanı Mehmet Şimşek, önceki gün Türk ekonomisi ile ilgili yine çok moral veren açıklamalar yaptı. Resmi rakamlara göre, Türkiye bütçesi, rekor düzeyde fazla vermiş. Yani, devletin gelirleri, devletin harcamalarından çok daha fazla. Türkiye hep bütçe açığı ile giderdi. Şimdi durumun tersine dönmesi elbette sevindirici. Yine resmi rakamlara göre, uzun bir aradan sonra Türkiye'de işsizlik oranı da tek haneli rakama, yüzde 10'un altına inmiş. Ne kadar güzel.

Ama diğer taraftan başka rakamlar geliyor. Yine üç gün arayla, benzin fiyatında 8-10 Kuruşluk zamlar yapılıyor. Uzun süredir fiyatı artmayan şekere de tam ramazan arifesinde yüzde 8 oranında zam yapıldı.

Madem Türkiye ekonomisi iyi gidiyor, bütçe fazla veriyor; biraz vergileri düşürmek, biraz insanların gelirlerini yükseltmek gerekirken, Türkiye'de zamlar devam ediyor. Ortada bir çelişki olduğu açık. Ama kimsenin de sesi çıkmıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.