1. YAZARLAR

  2. Tümay Mercan

  3. ORMANYA; ŞEHRİN İÇİNDE ŞEHİRDEN UZAK DOĞA
Tümay Mercan

Tümay Mercan

Yazarın Tüm Yazıları >

ORMANYA; ŞEHRİN İÇİNDE ŞEHİRDEN UZAK DOĞA

A+A-

Daima dile getiriyoruz Kocaeli turizm potansiyeli olan bir şehir. Fakat ülkemizde turizm çok uzun yıllar kum, deniz güneş olarak algılandığı için deniz mevsimi kısa olan iller turizm şehri olarak görülmediler. Neyse ki HESTOUREX gibi turizm fuarları 12 ay turizm, sağlık, spor, alternatif turizm de var diyerek, inatla anlatmaya, organizasyonlar yapmaya ve alternatif turizmi yurt dışına tanıtmaya çalışıyorlar.  Böylelikle bu konuda önemli adımlar atıldı. Elbette bu çalışmalara katılan, yurt dışına tanıtımını yapan kazanıyor.

Kocaeli  ve Doğu Marmara bölgesi doğa turizmi potansiyeli yüksek bir şehir. Son dönem belediyelerimiz bu konuda yatırım yaptılar ve şehrin doğa turizmi potansiyelini ortaya çıkararak kullanılabilir hale getirerek ziyaretçilere açtılar.

ORMANYA

ORMANYA, Kocaeli Büyükşehir Belediyesine ait  doğal yaşam alanlardan biri. İçinde çeşitli hayvanlar kendi alanları içinde yaşıyor, gerektiğinde tedavi görüyor, doğa gözlemciliğinden, çocuklar ve yetişkinler için farklı deneyimlere kadar pek çok çalışması var. Uzun yürüyüşler yapıp, doğa ile baş başa olmak isteyenler için güvenli ve ideal bir ortam

Ormanya, yaşam alanı içindeki hayvanların yemini % 60 oranında kendi karşılayacağı bir alana da sahip. Ücretsiz giriyor, geziyor, yeni konular öğreniyor, çocuğunuz, aileniz, arkadaşınızla verimli, sağlıklı vakit geçirip, isterseniz karavanınızla konaklayıp dönüyorsunuz. 12 ay ziyaret edilebilir nitelikte.

Ziyaretçi Yönetimi Kolay Değil

Ünü sadece Kocaeli sınırını değil, Türkiye sınırını da aşmış. İyi de yönetiliyor. Her kuşu, her dalı tanıyan daima sahada bir yönetimi var. Kocaeli’ ye bu alanı kazandırmada emeği geçen herkes teşekkürü hak ediyor. Reklamsız ve tanıtımsız 20 ayda 7 milyon kişi ORMANYA’ yı ziyaret etmiş.

Bölge Girişimciliğe Açık

Bu tür alanların, Ekolojik turizme yönelik yatırımların bölgeye katkısı da elbette olmak zorunda ve oluyor. Şimdiden çevresinde kafe ve restoranlar oluşmaya başlamış. Daha birçok turizm aktörünü de bölgeye davet eder nitelikte.

Zaman içinde çevresinde yer alacağını düşündüğüm yeni alanları . Örneğin hediyelik eşya gibi. Hediyelik eşya yapmaya müsait çok sembol var. Hayvanlarla ilgili hikayeler, kitaplar, sembol olarak kullanılan sincap’ın çeşitli hediyelik versiyonları, içeride bulunan Ormanköy kulübelerinin maskotu vb. bir çok ürün. Komek kursiyerleri için iyi bir alan olabilir.

Yaşlı Yaşam Alanı Ve Bağımlılık Tedavi Merkezi Girişimcisini Bekliyor

Ayrıca ORMANYA, yakınına yapılacak bir yaşlı yaşam alanı için doğal bir rekreasyon ortamı ve sağlık turizmi açısında da ekonomik değeri var. Bir diğer yatırım konusu ise bağımlılık tedavi merkezi. Bu tür merkezlere dünyadan talep epeyce bulunmakta. Bu konular yatırımcısını bekliyor. Belki ileride Sapanca gölüne bir yürüyüş yolu ve göl çevresin de içeren farklı bir çalışma olabilir.

Sadece Ormanya gibi  bir alanın bile ekonomik çarpan etkileri büyük olabilir. Önemli olan nasıl konumlandırıldığı. Zamanla ORMANYA kendi ekonomik değerini de çarpan etkileriyle  mutlaka üretecektir. Kocaeli’ de bu değerleri ortaya çıkaran vizyon, kabiliyetli insan kaynağı ve yöneticiler mutlaka bunu düşünmüşlerdir. Ayrıca Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi’nin doğa yürüyüş parkurları konusunda 2 yıl içinde bitirmeyi planladığı yeni n iddialı bir proje de bulunmakta.

Kocaeli, turizm konusunda olumlu çarpan etkileri ile yeni yatırımlara açık. Geleceğe yatırım, ekoturizm, sürdürülebilirlik anlamında önemli çalışmalar. Şehrin mevcut kimliğine yeni kimlikler ekleme çalışmaları da elbette devam edecektir. Yeni gündeme giren tıbbi ve aromatik bitki yetiştirme projesi ise ayrı bir konu.

Sözün özü; Kocaeli, yeni kimliğini sağlamca taşıyacak. Ama biraz da tanıtıma ve fuarlara ağırlık verilmesi gerekiyor.

Öğr. Gör. Tümay MERCAN

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım B./Yönetim/İletişim Danışmanı

[email protected] Twitter: Tümay [email protected] /Facebook: Tümay Mercan

Bu yazı toplam 1399 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.