1. YAZARLAR

  2. M.Zeki CANŞİ

  3. Örnek bir portre!
M.Zeki CANŞİ

M.Zeki CANŞİ

Yazarın Tüm Yazıları >

Örnek bir portre!

A+A-
Herkesin akrabası kendisi için bir değer taşır. Akraba vardır “akrep” gibi sokar. Şerrinden fellik fellik kaçarsınız. Kimseye hayrı dokunmadığı gibi; şerrinden de emin olamazsınız. Bencildir. Sadece kendisi için yaşar ve ölür. Onların değeri de ona göredir. Kimileri de en fazla pasif iyidirler. Kimseye zararları olmadığı gibi faydaları da yoktur. Ama kimileri de vardır ki, güneş gibidirler tüm dünyayı aydınlatırlar. Sadece akrabalarına da değil; tüm insanlığa karınca kararınca fayda sağlamak için çaba sarf ederler. Egoist (bencil) değiller. Hele hele narsist (kendi kendilerine aşık) hiç değiller. Mütevazi ve halimdirler. İşte 23 Mart 2015 tarihinde kaybettiğim değerli amcam Mele Muhammed Canşi Hocaefendi de bunlardan biridir.
Kocaeli kamuoyunun tanımadığı bir portreyi sizlerle paylaşmak istedim. 85 yıl ömür süren bu şahsiyet, benim bizzat tanıklık ettiğim yaşamı boyunca, hiç kimseyi rahatsız etmediği, kırmadığı yapıcı davranışlarıyla aileler arası olası kavgalara ve felaketlere karşı bir dalgakıran vazifesi görerek onları önlediği, barıştırdığı, ilmiyle amel ederek insanların şifa bulmasında rol aldığı, psikolojisi bozulan birçok insanın şifa bulmasını sağladığını birçok kişi bilir. Dolayısıyla, benim kaybettiğim şahsiyet, benim için önemli olduğu gibi, tüm Ağrı için de önemlidir. 
Geriye bıraktığı yedi oğlundan altısı da din görevlisi. Üç kızı da dahil, ehli secde olmayan hiçbir evladı yoktur. Beş yıl boyunca bakıma muhtaç olarak yaşadığı ömrünün o meşakkatli zaman diliminde evlatları, adeta bir bebeğe bakar gibi kendisine bir gün bile “Öf” demeden bakıp gözettiler. Yani anlayacağınız, yerini de boş bırakmadan tüm sorumluluklarını yerine getirip amel-i saliha çerçevesinde “aldatıcı ve oyuncaktan” ibaret bu fani dünyadan göç edip ebedi ve gerçek hayata, Hakk’a yürüdü…
Değerli dostlar, bunları niçin sizlerle paylaşma ihtiyacını hissettim? Öncelikle, kendileri çok fazlasını hak ediyor. Zaten benim hüsn-ü şehadetime hiç ihtiyacı yoktur. Fakat,yaşayan örnek insanlarımızın yaşamlarını kamuoyu ile paylaştığımız zaman örneklik teşkil etmesi ve teşvik edici olması açısından önem arz etmektedir. Hiç akrabam olmadığı halde zaman zaman bu köşeden benzer portreleri okumuşsunuzdur. Dolayısıyla sadece akraba değil; hiçbir bağımın olmadığı değerli şahsiyetleri de köşeme misafir ettiğimi beni takip eden herkes bilir. Onun için affınıza sığınarak bu günkü yazımı da merhum amcam Mele Muhammed Canşi’ye ayırdım. Mekânı cennet olsun.
Bu yazı toplam 548 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.