1. YAZARLAR

  2. İbrahim ELGİN

  3. ÖRNEK NESİL YETİŞTİRMEK İSTİYORSAK
İbrahim ELGİN

İbrahim ELGİN

Yazarın Tüm Yazıları >

ÖRNEK NESİL YETİŞTİRMEK İSTİYORSAK

A+A-

Eskilerden hatırladığım kadarıyla her kasaba da her köyde veya her mahalle de bir bilen ve bir örnek insan mutlaka bulunurmuş. Mesela her sanayi çarşısın da bir Ahmet usta bulunur bu usta her ustadan farklı kritik bütün işleri çözer ve o iş ona hallettirilirmiş, veya köyde bir sorun olduğunda hemen köyün muhtar amcası aranır mesele hallettirilirmiş, veya bir mahallenin Ayşe teyzesi mutlaka bulunur bir cenaze oldu mu o yıkar, bir doğum olacağı zaman ebeliği o yapar, veya bir düğün olacağı zaman yemekleri de  o yaparmış. Velhasılı kendilerini öyle yetiştirmişler ki oranın insanlarına hem ahlaken hem de işlerini çok iyi ve titizlikle yaptıkları için örnek olur hem de sözleri dinlenirmiş. Herkes bu insanlara gıpta ile bakar keşke bende onlar gibi olsaydım diye hayıflanırlarmış. Ustalık ve maharetlerin de o kadar ileri gitmişler ki bulundukları çevrede herkes onlardan bahsedermiş. Bakın tam bu noktada bir örnek anlatayım sizlere.

      Sanayi çarşısının birinde büyük bir şirket tarafından bir fabrika kurulur makinalar yerlerine yerleştirilir. Fabrikanın açılış günü gelir ve çalıştırılmak üzere makinelerin düğmesine basılır. Fakat  bütün uğraşlara rağmen koca makine bir türlü çalışmaz. Derler ki bu makineden en iyi kim anlar. Cahit usta diye birini tarif ederler ve usta çağrılır makinenin başına gelir sağına ve soluna bakar bana büyük bir çekiş getirin diye söyler. Çekici getirirler ve çekiçle makinenin öyle bir yerine vurur ki makine bir anda çalışmaya başlar. Şirketin patronu gelir Cahit ustaya çok teşekkür eder ve ücretini sorar.  Cahit ustada patrona borcunun 5.000 TL olduğunu söyler. Patron içerler arkadaş bir çekiç vurmaya bu kadar para alınır mı der. Cahit ustada ben faturayı yarın size gönderdiğimde ücret açılımını yazarım der. Ve ertesi gün faturayı gönderir faturada çekici vurma ücreti 1 TL nereye vuracağını bilme ücreti de 4.999 TL der. İşte ustalık ve işi bilmek buna denir.

     Üstelik bu insanlar meslek olarak örnek oldukları gibi ahlaken de örnek insanlardı. Şimdiler de böyle örnek insanların sayısı azaldı galiba. Eğer bizler de böyle örnek nesiller yetiştirmek istiyorsak, anneler, babalar, öğretmenler, ilim adamları, sanatçılar, din adamları, siyasiler ve yöneticiler velhasıl kurumsal kimlik taşıyan herkes bütün yönleriyle gençlerimize ve tüm insanlarımıza örnek olmalılar. Mevlana’nın çok güzel bir sözünü burada hatırlatmak isterim ”Bir mum diğer bir mumu yakmakla kendi ışığında bir şey kaybetmez” biz bu güzelliklerimizi genç nesillere aktarırsak bu nesiller de Türkiye’mizi alıp muasır medeniyetler seviyesine çıkarırlar. Hatta yetiştirdiğimiz bu genç nesilleri dünyanın dört bir yanına gönderip oradaki insanlara da Türk insanının güzelliklerini aktartmalı oradaki insanlarında varsa güzel yönlerini kendilerine örnek alıp tam donanımlı bir insan olarak yetişmeliler.

      Ecdadımız dünyaya 600 sene hükmederken bu başarısını yalnız topla tüfekle savaşarak elde etmedi. İlmini kültürünü ahlakını ve adaletini yayarak elde etti. Ecdadımızın tarihini incelerken çok ilginç güzelliklere rastlayabilirsiniz. Mesela Osmanlının yükselme devrinde insanlar bir yerde oturup sohbet ederken birbirine hangi ilim kapısından feyizkar oluyorsunuz efendim diye sorarlarmış. Şimdi ise bizler sohbetlerimiz de birbirimize hangi futbol takımını veya hangi partiyi tutuyorsunuz diye soruyoruz.

      Yani anlayacağınız Osmanlı devletini kuranda Türkler’di yıkan da Türkler oldu. Sadece insan kalitesi farklı idi. Ne zamanki Osmanlı ilimle kültürle sanatla ilgilenip kaliteli insanlar yetiştirdiğinde ilerledi. Bu hasletleri bıraktığında da çöktü. Bizlerde şu anda Türkiye’mizde bu üç haslete yani kültüre, sanata ve bilime sarılıp nesillerimizi buna göre yetiştirirsek bizim sırtımızı kimse yere getiremez. Buna inanın .Şu an bunu başaracak çok genç ve dinamik bir nesil var elimizde. Bu gençlerin değerini bilir ve onlara da bu ülke için ne kadar değerli olduklarını hissettirirsek geleceğimizi sağlam temeller üstüne ancak o zaman oturtmuş oluruz diyor.

Herkese iyi pazarlar diliyorum.  

Bu yazı toplam 1668 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.