1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Ortalık çabuk yatıştı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Ortalık çabuk yatıştı

A+A-
Ülkemizde tuhaf bir şey siyaset.. 
Çok özel yetenekler, çok özel karakter tarzı gerektiriyor bu ülkede siyasetçi olmak.. 
Kuralları bilinmeyen, daha doğrusu hiçbir somut kuralı olmayan bir yarışın içine giriyorsunuz. Partinizden aday adaylığı için başvuruyorsunuz. Hiç azımsanmayacak bir para ödüyorsunuz. En az iki ay, evinizi, ailenizi, işinizi ihmal ediyor;  fırtınada savrulan kurumuş  çınar yaprağı gibi oradan oraya uçup duruyorsunuz.. 
Çevrenizdeki herkes size gaz veriyor; “Bunların içinde en iyisi sensin.. Listenin ilk sıraları için senden daha iyisi mi var”  diye sizin egonuzu şişiriyorlar. Zaman ilerledikçe havaya giriyorsunuz. Siz de kendinizde bir keramet olduğunu, aday adaylığı için başvurduğunuz partinizde listenin ilk sıralarına en uygun isim olduğunuzu düşünüyorsunuz..
Bazen birileri kulağınıza “Beyefendiden”-aday adayı olduğunuz partinin genel başkanı veya üst düzey gelen merkez yöneticisi- geldiğini söyledikleri sizinle ilgili güzel sözleri fısıldıyor.  Bazen, partinizin yöneticisi, “Ankara’da sayılan oyları gördüm, temayülden en önde sen çıkmışsın” ya da “Parti genel merkezine ulaşan anket sonuçlarını gördüm. En önde-ya da ilk beşte-sen varsın” diyorlar… 
Ego şişiyor, şişiyor, şişiyor.. 
Belki gerçekten aday adaylığı için başvuru yaparken  kendisini bir maceraya bıraktığını, sonucun çok da önemli olmadığını düşünenler, artık geceleri geç vakit başını yastığa koyarken kendisini milletvekilliğini de bırakın, Bakan olarak  görmeye başlıyor..  Rüyalarına kırmızı plakalı arabalar giriyor. Kendilerini Bakanlar Kurulu toplantısında görenler de olabiliyor.. 
………
Sonra gün geliyor. Partilerin aday listelerini YSK’ya teslim etme günü. Hele o gün hiç geçmiyor.. Partinizin genel merkezi, aday listesini YSK’ya teslimin son günü, son saati bekliyor. Liste YSK’ya veriliyor, il başkanının cep telefonuna mesaj da gönderiliyor.. 
İl Başkanı listeyi görüyor, Siz dağ başında, soğukta titreşerek, büyük bir heyecanla adınızın listede kaçıncı sırada olduğunu merak ediyorsunuz. Ama listeyi gören İl Başkanının tereddütleri var. Sanki şaşkın gibi. Bir saat kadar da o listeyi okumuyor. Soğuktan donacak, ya da sıkışmışsınız da altınıza yapacak durumdasınız.
Ama kendinize güveniyorsunuz.. Bu  insanlar içinde sizden daha değerlisi, siz liste dışında kalırken, listede yer almayı hak edeni var mı?.. 
Sonunda liste açıklanıyor.. Yoksunuz?.. Acaba liste yanlış mı?.. Bir hata olmalı değil mi?.. Ama kime sorabilirsiniz, kime isyan edebilirsiniz.. Kime sövebilirsiniz. Mecbursunuz, aslında sizin bir basamak üzerinizde olmasını  hak etmediğine inandığınız, ama siz dışarıda kalmışken listeye girmiş o falanca kişiyi kucaklamak, tebrik etmek, bu listeyi ne kadar beğendiğinizi ve nasıl partinizin bir neferi olarak çalışmaya devam edeceğinizi haykırmak zorundasınız.. 
……….
Ben, mümkün değil Yapamam. Siz yapabilir misiniz?.. 
Ama yapabilenler var.. Nitekim, yaptılar.. 
Büyük hayal kırıklığı yaşadılar, ama hiç sorgulamadılar.. Allah biliyor ya ben, aday listeleri açıklandıktan sonra, siyasi partilerin hepsinde önemli dalgalanmalar, hezeyanlar bekliyordum.. Olmadı. Ortalık çok kısa sürede- bütün siyasi partilerde- duruldu. Aslında haksızlıklara karşı çıkamayan, hiçbir kuralı bulunmayan yarışlarda kaybetmeyi bile içine bu kadar rahat sindirebilen toplumlarda gerçek demokrasiyi kurmanız da kolay değildir. Karşısındaki güce her koşulda biat etmeyi, kendisine haksızlık yapıldığına yürekten inansa bile, bu duygusunu bastırıp, düşündüğü, inandığı ve içinden geçenlerin tam tersini söyleyebilen insanların çoğunlukta olduğu bir toplumda, gücü elinde tutanlar neden bunun bir kısmını paylaşmak istesinler ki.. 
………
AKP’nin aday adaylarının büyük bölümünü tanımıştım. AKP’nin açıklanan listesi üzerinde yorum yapmıyorum. Mutlaka çok ince eleyip, sık dokumuşlardır. Mutlaka listeye giren her aday için de, listeye alınmayan her aday adayı için de bu listeyi hazırlayanların çok haklı gerekçeleri vardır. 
Ama çok iddialı olanlar, listede kendilerinin mutlaka olduğuna, bunu fazlasıyla hak ettiğine inananlar vardı. Benim küçük çalışma odamda, bizzat kendileri bunu söylemişlerdi. “Ben kesinlikle ilk 5’teyim” diyen bir aday adayına, “Bu liste 30 kişilik olsa yine seni yazmazlar” demiştim de bana nasıl kızmıştı. Şimdi, 11 kişilik listede bulunmayışını içine sindirebiliyor. 
Salı günü akşamı listeler açıklandı. Çarşamba günü sabahı Mahmut Civelek ile görüşme imkanı buldum. İnanılmaz bir duruş gösterdiğine tanık oldum. Telefonu sürekli çalıyor, Mahmut Civelek kendisi listeye alınmadığı için tepki gösteren dostlarını sakinleştirip,  “Biz dava insanıyız. Bize partimize hizmet düşer” diyordu. Benim yanımdayken, Osman Pepe de Civelek’i aradı.  Pepe de Civelek’e “Aman bir tepki gösterme. Sakin ol, içine sindir” kabilinden nasihatte bulunuyordu ki, Civelek zaten öyle olacağını garanti etti. 
AKP yine gayet sakin. 30 Mart’ı hatırlayın., Mevcut 6 belediye başkanı silinip atılmıştı. Bir tek Kandıralı Cengiz Kan hafiften bir tepki vermeye kalktı. Adamın adı bile kayboldu. Bu örnekler varken, kim baş kaldırabilir ki?..
………
CHP’de büyük şaşkınlık var.. CHP’de herkes, aday listesini Hurşit Güneş ile Yalçın Kuşkan’ın yapacağını, ilk iki sıraya kendi isimlerini yazacaklarını, sonrasını da kafalarına göre dolduracaklarını düşünüyordu. Ama liste açıklandı, Güneş ve Kuşkan içinde yer almadı. Partililer bu tablo karşısında ne yapacağını, ne diyeceğini bilemiyor. Güneş ve Kuşkan bu listenin dışında kalmışken, o listeye girmeyi hak ettiğini düşünen ama giremeyen diğer aday adaylarına zaten söyleyecek söz kalmadı. Şimdi bazı partililer, “Genel Merkez Sefa Sirmen yüzünden ön seçim yapmadı. Ama bu liste, Sefa Sirmen ile Selman Yıldırım’ın listesidir” diyorlar. 
………..
MHP nasıl liste olursa olsun çok çalkalanır sanıyordum. Onlar da sakin.. İçten içe MHP tabanında, “Bu seçimden sonra iktidar olabiliriz” beklentisi var. Bu yüzden kimse Bahçeli’ye, parti büyüklerine söz edemiyor. Hele bir 8 Haziran’ı görelim havasındalar.
Velhasıl-ı kelam, 7 Nisan’da listeler açıklandıktan sonra, ortalık çok çabuk yatıştı. Şimdi partiler arası mücadele başlıyor.. Bakalım bu süreçte neler göreceğiz?
Bu yazı toplam 542 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum