1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. “Oruç tutan da tutmayana saygı göstermeli”
“Oruç tutan da tutmayana saygı göstermeli”

“Oruç tutan da tutmayana saygı göstermeli”

İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İslamiyet’in bir hoşgörü dini olduğunu söyledi, Ramazan ayını kutladı, “Gönlümden herkesin oruç tutması geçer ama tutmayanları da anlayışla karşılamalıyız. Oruç tutana da

A+A-

İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu, İslamiyet’in bir hoşgörü dini olduğunu söyledi, Ramazan ayını kutladı, “Gönlümden herkesin oruç tutması geçer ama tutmayanları da anlayışla karşılamalıyız. Oruç tutana da saygı gösterilmeli. Kuşkusuz tutmayana da…” dedi

Yeniden merhaba…

Yaz dönemi nedeniyle ara verdiğimiz VIP Röportajları’na bugün yeniden başlıyoruz.

Bir yıldan beri aralıksız sürdürdüğümüz söyleşilere verilen arada, geçtiğimiz dönemde yaptığım röportajları tek tek inceledim.

Bazen çok güzel röportajlar yaptığımızı, bazen de aslında bu sayfada o kadar uzun yer almaması gereken insanlarla konuştuğumuzu gördüm.

Yeni dönem için bazı kararlar aldım. Bir kere toplumun geniş kesimini ilgilendiren röportajlar yapacağız artık.

Sözü fazla uzatmayacağız, uzattırmayacağız.

Elbette yine cesur röportajlar yapacağız, yine kimsenin sormaya cesaret edemeyeceği soruları soracağız.

Keyifle okuyacağınız söyleşiler hep devam edecek.

VIP Röportajları’nın yeni dönemi Müslüman alemi için kutsal kabul edilen Ramazan ayında başlıyor.

Geçtiğimiz Ramazan ayında sayfalarımıza konuk ettiğimiz İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu bir yıl sonra yeniden konuğumuz.

Sönmezoğlu’na “Hocam herkes oruç tutanlara saygı bekliyor ancak oruç tutmayan insanlar da bu ayda kendilerini baskı altında hissedebiliyor. Buna izin vermemek gerekir öyle değil mi? Hoşgörü dini İslamiyet’te kimsenin kimseye baskı kurmasına gerek yok değil mi?” diye sordum.

Aydın bir din adamı olan Müftü Sönmezoğlu, bu soruya “Şüphesiz kimse kimseye baskı kurmamalı, herkes birbirine saygı göstermeli, birbirini anlayışla karşılamalı” diye yanıt verdi.

Kuşkusuz bir ay boyunca Müslümanlar oruç tutacak.

Ancak bu ülkede ve bu kentte Müslümanlar dışında farklı din ve inançlara mensup insanların yaşadığını unutmamalıyız.

İslamiyet’e inanan insanlar oruç tutacak, İslamiyet’e inanıp da mazereti olanlar, inanmayanlar ve farklı bir inanca mensup insanlar da oruç tutmayacak.

Kimse kimseyi ibadet ettiği için küçümsemiyor, garipsemiyor, hakir görmüyorsa, hiç kimse de oruç tutmadığı bir insana müdahale etme hakkını kendisinde bulmamalı.

Madem yeni dönemde yükselen değer demokrasi ve özgürlükler;

O yükselen değerlerin en temel şartı herkesin birbirine saygı göstermesidir. Bütün Müslümanların Ramazan ayını kutlarım.

-Bir yıl önce yaptığımız röportajda kadınları camiye beklediğiniz söylemiştiniz. Gelmeye başladılar mı?

Ramazan ayında kadın cemaatimiz çoğalıyor. Hatta camilerimizde erkekler kadar kadınlar da var. Bazı bölümlerde hanımefendilere ayrılan yerler bile yeterli olmuyor. Hanımlara ayırdığımız yerleri genişletmek için çalışmalarımız devam ediyor.

-Ramazan dışında kadınların camiye gelme sıklığı nedir?

Adetler ve gelenekler bazen öne çıkıyor. Kadınların Cuma namazına gitme adeti eskiden beri yoktu. Kadınlar yeni yeni Cuma namazına gitmeye başladı. Örneğin Fevziye Camii’nde bir Cuma vakti kadınların ne kadar çok olduğunu gözünüzle görebilirsiniz. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak kadınlara da camilerde erkekler gibi yer ayırmak istiyoruz.

-Ramazan dışında cemaatin yüzde kaçı kadınlardır?

Teravihte yüzde 50 olan bu oran Cuma namazlarında maalesef yüzde 5’lere kadar düşmektedir.

-Kadınlar camiye gelmek istediklerini söylüyor ama abdest alacak yerimiz bile yok diyorlar.

Şehir merkezinde kadınların bu tarz sıkıntıları olmuyor ama mahalle aralarında, köylerde bu tarz sorunlar olabiliyor. Kadınların camilerde daha rahat ibadet edebilmesi için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz.

Kocaeli’deki cami sayısı yetersiz mi, yeni camiye ihtiyaç var mı?

Cuma günü camilerimize baktığımızda bu camilerin etrafı bile insanlarla dolu oluyor. Fevziye ve Yenicuma Camiilerine baktığımızda dışarıda daha çok insanın olduğunu görüyoruz. Zaten bayram namazlarında bütün camiler dolup taşıyor.

İlimizde kaç tane cami var?

Geçen yıl inşaat halinde çok camimiz vardı. Şimdi de çok fazla camimiz var. Şu anda 1100 cami var.

Geçtiğimiz yıl bu rakam 1048’di. Demek ki 52 tane yeni cami yapılmış. Bu  aslında iyi bir rakam değil mi?

Evet aslında iyi ama yeterli değil. Çünkü Kocaeli’de nüfus giderek artıyor. Nüfus artışıyla birlikte düşündüğümüzde Kocaeli’deki cami sayısı yine yetersiz.

İmamı olmayan cami var mı?

Ataması yapılmış ama atama işlemi gerçekleşmemiş, birtakım bürokratik nedenler dolayısıyla henüz görevine başlayamamış arkadaşlarımız vardır. Sorduğunuz soruya şöyle yanıt vereyim; iki elin parmaklarını geçmez.

İlimizdeki din görevlilerinin ne kadarı üniversite mezunu?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın stratejisi gereği ilimizde 400’ün üzerinde İlahiyat Fakültesi din görevlisi var. 600’ün üzerinde din görevlimiz de ön lisans mezunudur. Farklı bölümlerden mezun üniversite mezunlarımız da ilimizde görev yapmaktadır. Personelimizin eğitim seviyesi giderek yükselmektedir.

İlimizde toplam kaç görevlisi var?

Toplam 1800 din görevlisi arkadaşımız görev yapıyor.

Vaizler artık bütün camilerde kendileri vaaz verecekler, tamamen özgür olacaklar mı? Müdahale etmeyecek misiniz?

Hayır. Özgür olacaklar. Gündeme ilişkin konuları anlatacaklar. Bu uygulama yürürlüğe girdi. Başlamayan yerlerde de en kısa zamanda başlayacak. İlimizde merkezde 12 camide canlı vaaz devam etmektedir. Vaaizlerimiz eğitim programlarına katıldı, katılmaya da devam edecektir. Cuma zamanlarında ve diğer namazların hepsinde kendileri vaaz verecek.

Bu sistem sıkıntı yaratır mı?

Zamanla bu sistem oturacaktır. Ben de 26 yıl önce ilk kez göreve başladığımda bugünkü gibi vaaz veremiyordum. Geldiğimden beri vaazlara önem veriyoruz. Camilerde etkinliklerimiz de devam ediyor. Kahvaltılar var, çeşitli programlar var.

Kocaeli’de kaç yıldır görevdesiniz?

Henüz bir buçuk yıl oldu.

-Kanal 7’deki programınız devam ediyor mu?

Hafta içi her gün Kanal 7’de  saat 11. 00-13. 30 saatleri arasında “İkbal ile Hayatın İçinden” programında vatandaşlarla bir araya geliyoruz. Vatandaşlarımızın büyük ilgisi var, teşekkür ediyorum.

-Son olarak vatandaşları fitre ve zekat konusunda bilgilendirirseniz sevinirim.

Vatandaşlar fitre ve zekat konusunda acele hareket etmeliler. Somali’de ve Afrtika’da insanlar bir avuç ekmeğe muhtaçlar. SMS ile AFRİKA yazarak 5601’e mesaj gönderilebilir.  Bu bağışın bedeli yalnızca 5 TL. Ayrıca Cuma günü camilerimizden yardım topladık. Kocaeli halkından destek bekliyoruz. Müftülerimiz, bütün personelimiz, Alo Fetva Hattımız açıktır. Kocaeli halkının emirlerine amadeyiz.

“CAMİDE SPOR BİLE YAPILABİLİR!”

-Camiler sadece namaz kılınan yerler olarak kalmaya devam edecek mi?

Camilerimizi yaşayan cami haline getirmek istiyoruz. Sadece beş vakit namaz kılınan bir yer değil, insanların sosyal faaliyetleri için kullandığı bir yer olsun istiyoruz camiler.

-Bir görüşe göre camide düğün bile yapılabilir. Sizce de böyle bir şey olabilir mi?

Camide düğün yapılabilir ama eğlenceli düğün olmaz. İlahiler söylenebilir, belki tiyatro etkinlikleri olabilir. Camilerde gençler için ayrı bir yer olmalı, yaşlılar için ayrı bir yer olmalı. Spor bile yapılabilmeli.

-Ramazan, bu dönem ağustos ayına rastladı. Havalar sıcak, günler çok uzun. İnsanlar oruç tutabiliyor mu?

Oruç kolay bir ibadet değil, hatta ibadetlerin arasında en zoru. Hadislere göre namaz, zekat ve haccın ardından en zor ibadet oruçtur. Çünkü oruç en uzun süreli ibadettir. Namaz kılarsınız belli bir sürenizi alır. 10 dakikada ibadetiniz biter. Paranız varsa zekatı çıkarıp verirsiniz. Hacca gider gelirsiniz. Ama oruç saatler sürer. Oruç istisna bir ibadettir. Orucun mükafatı cennettir. Cennetin reyyan kapısı vardır, o kapıdan içeri yalnız oruç tutanlar girebilir. Sonra o kapı kapanır diye hadisimiz vardır.

-Kocaeli Ramazan atmosferine girdi mi?

Ramazan’ın havası hepimizin üzerine sindi. Hastalar, yaşlılar haricinde herkes orucunu tutuyor. Mazereti olanlar yemeklerini gizli yiyorlar. Lokantalar, kafeler camlarına perde çekmişlerdir diye temenni ediyorum.

-Temmenniniz bu, peki gözleminiz nedir?

Temennimin gerçekleşmesini diliyorum. Öyle olmasını umut ediyorum.

-Şimdi hocam siz temennilerinizi söylediniz. Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşımın başına gelmiş. Bir toplu taşıma aracında su içerken, çevredekiler, ne kadar ayıp gibi şeyler söylemiş. Bunlar da doğru şeyler mi? Belki o insan farklı bir dine ve inanca mensup, belki Müslüman ama mazereti var. O insana böyle bir müdahalede bulunmak ne kadar doğru?

Toplumun yüzde 100’ünün oruç tutmasını beklemek doğru olmayacaktır. Onlardan da biz oruç tutanlar olarak oruca ve Ramazana saygı bekliyoruz, kendi menfaatleri doğrultusunda. Elbette herkes birbirine saygı göstermeli. Herkes birbirine karşı hoşgörülü olmalıdır. Ramazan ayı Kuran’da ismi geçen bir aydır. Bu ay saygı ayıdır. Oruç tutmayanların, mazereti olanların saygı göstermesi gerekir.

-Hocam aynı saygıyı oruç tutmayanlar da bekliyor. Kuşkusuz bu da onların hakkı değil mi?

Elbette oruç tutanların da bu şekilde saygı göstermesinde hiçbir problem yok.

-Bu yıl her yerde ramazan çadırları görmüyoruz, böyle daha mı iyi oldu?

İnsanlar iftarda yemek yiyor ama sahurda ne yiyecek? Yardımların eve ulaştırılması kesinlikle daha iyi oldu.

KİMDİR?

HER GÜN KANAL 7’DE

1963 yılında Düzce’de doğdu. Düzce İmam Hatip Lisesi ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu. Gemerek, Çilimli, Gölyaka, Kdz. Ereğli ilçelerinde görev yaptı. 2005 yılında Iğdır İl Müftlüğü görevinde bulundu. 2008 yılında Malatya Müftüsü oldu. “Nefsimize ve Neslimize Öğütler” diye bir kitabı var. TRT’de daha önce çok sayıda programa çıkmış. Hafta içi her gün Kanal 7’de programa çıkıyor. 1. 5 yıl önce ilimize atandı. Evli, iki çocuk babası. İngilizce ve Arapça biliyor.

Röportaj: İlker AKŞİT

[email protected]

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.