1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Osmanbey Geçiti'ni çok beğendim
Osmanbey Geçiti'ni çok beğendim

Osmanbey Geçiti'ni çok beğendim

Osmanbey Geçiti İzmit'in merkezinde, dar, kısa bir yol. Ancak işlevi hayli fazla. Hürriyet Caddesi ile İstiklal Caddesi'ni birbirine bağlar. Resmi olarak araç trafiğine kapalı olmasına rağme

A+A-

Osmanbey Geçiti İzmit'in merkezinde, dar, kısa bir yol. Ancak işlevi hayli fazla.

Hürriyet Caddesi ile İstiklal Caddesi'ni birbirine bağlar. Resmi olarak araç trafiğine kapalı olmasına rağmen, işini uyduran arabasını bu yola park edip yaya geçişini kısıtlar.

Çok uzun yıllar Osmanbey Geçiti'nde bir yaya kaldırımı bile yoktu. Bu geçit üzerinde iş yapan esnaflar neredeyse 30-40 yıldan beri Osmanbey Geçiti'ne belediyenin el atmasını istemişti.

Hikmet Erenkaya, Metin Alan, Halil Vehbi Yenice İzmit ya da Saraybahçe Belediye Başkanlıkları döneminde, bu kısacık, daracık geçitle hiç ilgilenmediler. Osmanbey Geçiti pespaye hâliyle kaldı.

Şimdi İzmit Belediyesi, üstelik 2-3 gün gibi çok kısa bir süre içinde Osmanbey Geçiti'ni yeniledi. Pırıl pırıl kaldırım yapıldı. Sokağın zemini, renkli, dekoratif parke taşlarıyla kaplandı. Osmanbey Geçiti birdenbire cazip hâle geldi. Daha önce insanları iten bu yol, artık insanları davet ediyor. Esnaflar da memnun.

Ama insan düşünüyor?.. Bunca yıl, bunca Belediye Başkanının hiç el atmadığı, görmezlikten geldiği Osmanbey Geçiti, şimdi neden yapıldı?..

Bu kadar basit bir iş yıllarca yapılmamıştı da, şimdi üç günde nasıl bitti?..

Bu geçidin Hürriyet Caddesi'ne yakın kısmında birkaç ay önce çok şık bir dükkan açılmıştı. Yine yakın bir zaman içersinde geçidin üst tarafında İstiklal Caddesi'ne yakın kısmında lüks ve büyük bir bina yapıldı.

Yol yapılınca, bu dükkan ve binanın değeri de katlanmış oldu. Acaba bu iki yeni yerin sahiplerinin AKP üzerindeki, İzmit Belediyesi üzerindeki hatırları mı belediyeyi Osmanbey Geçiti'ne soktu.

Gerekçe her ne olursa olsun. Şehrin merkezindeki bu önemli yolun böylesine güzel hâle getirilmesinde payı bulunan herkesi kutlamak isterim.

Eski gar binaları KYÖD'e verilebilir

İzmit Belediyesi'nin “Şelale” projesi sonunda bitti. Aslında İzmit Belediyesi'nin sözü, “Mayıs sonuna kadar Kültür Tepesi projesi bitecek” şeklindeydi. Belli ki, yine gecikme var. Sadece şelale kısmı bitti. Atatürk Heykeli arkasındaki düzenleme çalışmaları devam ediyor.

Mezbelelik hâlindeki Hürriyet Caddesi'nin o bölümüne görsel güzellik getiren Şelale Projesi’nin açılışında, Sefa Sirmen döneminde Yardımcı'ya yaptırılan Metropol İş Merkezi binası da yeniden gündeme geldi.

AKP'lilerin haklı olarak “Ucube” ilan ettiği, “Saat Kulesini, Atatürk Anıtını, Kültür Tepesi'ni kapatıyor” dedikleri Metropol İş Merkezi belli ki yıkılacak. Bazı AKP'liler “Binayı tamamen yıkalım”, bazıları ise “Üstten iki katı traş edelim” diyorlar. Her iki durumda da KYÖD'ün sosyal tesis olarak kullandığı bölüm yıkılmış olacak.

Öncelikle belirtmek isterim ki, hiçbir derneğin, sivil toplum örgütünün kamuya ait tesisleri bedelsiz kullanmasına destek vermem. KYÖD'e CHP'li yerel yönetim döneminde bir imtiyaz sağlanmış, bu kat tahsis edilmişti. Şimdilerde kirası sanırım rayice yakın.

KYÖD, bu kentin en önemli sivil toplum örgütlerinden biri. Mutlaka bir yerde faaliyetini sürdürmeli. Aklıma restore edilen, ancak kullanılmayan tarihi gar binaları geliyor. 5 bin TL'dir, 10 bin TL'dir bilemem. Rayice yakın bir kira alınarak bu tarihi binalar KYÖD'e verilebilir. İzmit'te KYÖD'ün sosyal tesisi mutlaka olmalıdır. Metropol İş Merkezi binası yıkılmadan önce bu işi çözmek gerektiğine inanıyorum.

Hatanın telafisinin olmadığı dakikalar

Bu tabir genellikle futbol maçlarında kullanılır. Hani bir eleme maçı oynanıyordur. Yenilen elenecek, her şeyini kaybedecektir. 85 nci dakika geçilmiş, maçın sonlarına gelinmiştir.

Bu sırada bir gol yiyecek takımın, artık bu gole cevap verip, varlığını sürdürme şansı çok azalmıştır. Maçı anlatan spikerler, bu durumu “Hatanın telafisinin olmadığı dakikalara geldik” diye tanımlarlar.

Hatanın telafisinin olmadığı dakikalara gelmiş olmak, aynı zamanda “Riskleri göze almanın” zamanının da geçtiği anlardır. İki takım da, kazasız belasız maçı bu şekilde berabere bitirmek için top çevirmeye başlarlar.

12 Haziran seçimleri için de artık “Hatanın telafisinin olmadığı” zamanlara girildi. Bu dönemde AKP bir önemli hamle daha yaptı. Yargı üzerinden Türk Silahlı Kuvvetlerinde aktif olarak görev yapan en önemli komutanlardan birinin tutuklanmasını izledi. Bundan sonraki süreçte, liderlerin miting meydanlarında artık eski söylemlerini tekrarlayıp, top çevireceklerini sanıyorum.

Ama burası Türkiye... Her an birileri son dakika golü atabilir. Ya da her an birisi son dakika golü yiyebilir.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.