1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Osmanlı Hamamı’nda gençler ne yapacak?
Osmanlı Hamamı’nda gençler ne yapacak?

Osmanlı Hamamı’nda gençler ne yapacak?

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ilginç bir kişilik. Son derece beyefendi. Bir tıp doktoru olarak insanları yakından tanıyor. Uzun konuşuyor, ama ikna kabiliyeti yüksek. Milletvekilliği

A+A-

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, ilginç bir kişilik. Son derece beyefendi. Bir tıp doktoru olarak insanları yakından tanıyor. Uzun konuşuyor, ama ikna kabiliyeti yüksek. Milletvekilliği yaptı, siyaseti de artık iyi biliyor. İyi bir aile babası. Kötü alışkanlığı yok, her hafta bisikletle kenti turluyor.

Bunlar bir belediye başkanında olması gereken özellikler.

Amma ve lakin, Sayın Nevzat Doğan, ya bu kenti tanımıyor ya da çok iyi tanıdığı bu kente anlam yüklemekte zorlanıyor.

Örneğin bir Şelale Projesi var.

Anadolu topraklarında bir eşi daha bulunmayan, İstanbul dışındaki ilk Osmanlı Sarayı olan Av Köşkü’nün, yine Türkiye’de eşi benzeri az bulunan Saat Kulesi’nin ve Büyük Önder Mustafa Kemal’in sağlığında dikilen 10 heykelden biri olan Atatürk Heykeli’nin bulunduğu Saray Bahçesi’ne şelale yapmaktaki amaç nedir, hala anlamış değilim. Heykel Yolu kapatıldı, kentin o noktası, adeta kör nokta oldu.

Bir tarihi eser modifiye edilemez. Sadece ve sadece restore edilir.

Nasıl ki İmaret Camiini, Süleymanpaşa Hamamını, Sırrı Paşa Konağını restore ediyorsunuz, bir tarihi eseri, bir tarihi bölgeyi aynen öyle restore edersiniz. Kesinlikle şeklini şemalini değiştiremezsiniz.

Sayın Nevzat Doğan inat etti, ille Şelale’yi yapacak.

Kent büyüğümüz, değerli ağabeyimiz Cemal Turgay bu şelale projesine fena halde kafayı taktı, bir süre önce bu sütunlarda yer alan yazısında İzmit Sarayı’nı Kraliçe’ye benzetirken, hemen altında yapılan şelale için “Göğsünden işeyen kraliçe” tanımını kullandı. Bence bu proje için söylenebilecek en ironik söz budur.

İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, şimdi de Fethiye Caddesindeki tarihi Osmanlı Hamamı’na takmış. Burayı Gençlik Merkezi yapacakmış.

Fethiye Caddesindeki Osmanlı Hamamı, 1500’lü yıllarda yapılmış, bugüne kadar gelebilmiş çok önemli bir eserdir. Bir tarihi eserin aynı zamanda ilk yapılış amacına uygun olarak kullanılması daha başka bir güzelliktir. Bugün Yeni Cuma Camiinde namaz kılanlar, kendilerini o müthiş atmosferde zaman tüneline atıyor, Osmanlı’nın şaşaalı dönemini günde beş vakit yaşıyor.

Osmanlı Hamamı’nda da durum aynıdır.

Yemeniciler Çarşısındaki Yalı Hamamı’nda da durum aynıdır.

İstanbul’daki tarihi Cağaloğlu Hamamı’nda da durum aynıdır.

Tarihi hamamın tavanından düşen bir su damlasının mermerde çıkardığı sesin akustiği bile bir ömre bedeldir. O ortamda peştamalla dolaşmak, göbek taşına mors balığı gibi uzanıp yatmak ayrı bir keyif, ayrı bir kültürdür. Siz bu kültüre sahip olmasanız bile, bu kültürü sevenlere saygı göstermek zorundasınız.

Ne yapacaksınız tarihi Osmanlı Hamamı’nda?

Gençlik Merkezi dediğiniz nedir?

Kitap okumaymış, müzikmiş, fasa fiso.

Ha bana şunu açık yüreklilikle söyleyin.

Biz, AKP iktidarıyla yaygınlaşan hat ve ebru kurslarını verecek bir Osmanlı mekanı arıyoruz.

Biz, orada Arapça kursu, ney kursu vereceğiz, semazenler döndüreceğiz.

Biz, orayı bizim gibi düşünenler için kapatacağız.

Böyle söyleyin.

Eğer gerçekten amaç buysa, Doktor Nevzat Doğan’a bunu hiç yakıştıramam.

Eğer gerçekten amaç buysa, İzmit elden gitmiştir.

Ben yıllardan beri tanıdığım aydın Doktor Nevzat Doğan’ı geri istiyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.