1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. ÖSYM kim bilir yine ne halt karıştırdı?
ÖSYM kim bilir yine ne halt karıştırdı?

ÖSYM kim bilir yine ne halt karıştırdı?

Türkiye'de milyonlarca insan, üniversite ikinci basamak sınavının, yani Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) sonuçlarını bekliyor. AKP'nin ve dolayısı ile YÖK'ün has adamı Prof. Dr. Ali Demir başkanlığı

A+A-

Türkiye'de milyonlarca insan, üniversite ikinci basamak sınavının, yani Lisans Yerleştirme Sınavı'nın (LYS) sonuçlarını bekliyor.

AKP'nin ve dolayısı ile YÖK'ün has adamı Prof. Dr. Ali Demir başkanlığındaki ÖSYM, üniversite 1 nci basamak sınavındaki şifre iddiaları ve ardından yanıt kağıtlarının okunmasında meydana gelen bariz hatalar nedeniyle halkın güvenini tamamen kaybetmişti. Buna rağmen Demir görevinden alınmadı, hatta YÖK hakkında adli soruşturma açılmasını bile engelledi.

Ortalıkta uzun süredir gözükmeyen Prof. Demir yönetimindeki ÖSYM LYS'leri 18-19 Haziran ve 25-26 Haziran tarihlerinde yaptı. Sonuçların en geç Temmuz ayının ikinci haftasında açıklanacağı belirtilmişti.

Ancak ÖSYM, LYS sonuçlarını bir türlü açıklayamadı. Adaylar bekliyor, aileleri bekliyor. Üniversiteler bekliyor. Dersaneler bekliyor.

ÖSYM, LYS sonuçlarının 21 Temmuz Perşembe günü (yarın) saat 14. 00'de açıklanacağını duyurdu. Bu tarih de kesin değil. Yarın, “Sonuçlar gelecek hafta açıklanabilecek” derlerse şaşırmam.

Sınava hazırlık, sınavı yapmak zor iş de, yanıt kağıtlarını değerlendirmek o kadar zor değil. Doğru programı yapacak, yanıt kağıtlarını bilgisayara sokacaklar, sonuçlar çıkacak.

ÖSYM belli ki yine bir haltlar karıştırdı. Ya da artık kurum kendisine olan güveni öylesine kaybetti ki, gereğinden çok kontrol yaparak süreci geciktiriyor.

Her düğünde mobil fotoğraf stüdyosu

Gelişen teknoloji, yeni bir iş kolu daha yarattı. Artık, özellikle zengin davetlilerin katıldığı büyük düğünlerde, düğünün yapıldığı mekana veya alana mobil fotoğraf laboratuarları getiriliyor.

İzmit'te de geleceği gören çok sayıda fotoğrafçı, bu laboratuarlardan temin etti, yatırım yaptı. Yüzlerce davetlinin katıldığı düğüne gidip, tesisatı kuruyorlar. Sonra, düğüne gelen konukları önce kapı girişinde fotoğraflıyorlar. Gelinle damat masaları dolaşırken, fotoğrafçılar da dolaşıyor. Sürekli resim çekiyorlar. Bir de fotoğraf çektirmeye çok meraklı olan, fotoğrafta güzel çıktığını görünce, kaça olursa olsun bu fotoğrafı satın almak isteyen bayanlar var. Bu profesyonel fotoğrafçılar, bu tipleri de gözünden tanıyor. Bol bol flaş patlatıyor.

Düğünün ortalarında, kucağında bir dolu renkli fotoğrafla dolaşan insanları görüyorsunuz. Çekilen fotoğraflar, mekana getirilip kurulan mobil stüdyoda hemen basılıyor. Pırıl pırıl renkli fotoğraflar, çekildikten yarım saat sonra hazır. Sahiplerini bulup, masaya getiriyorlar.

Bu fotoğrafların maliyeti son derece düşük. Ama düğünün büyüklüğüne, zenginliğine göre, tanesi 10-20 TL'den satılıyor. 8-10 kişilik masada diğer davetlilerle birlikte oturuyorsunuz, uzatılan fotoğraf destesini reddetmek ayıp olacak. Mecbur parayı veriyor fotoğrafları satın alıyorsunuz.

Bu fotoğraf işi, büyük düğünlerde davetliler için ek masraf hâline gelmeye başladı. Maliyeti 1 TL'yi bile bulmayan bu fotoğrafların tanesine 20 TL'ye kadar para veriyorsunuz…

Vergi yok, hesap soran yok...

Akıllı iş, iyi kazanç…

Bürokraside bütün izinler bu aya sıkıştı

Ağustos başında mübarek Ramazan başlıyor. Ramazan'dan sonra bayram, ardından okullar açılacak.

Bu yüzden bütün çalışanlar, senelik izinlerini Temmuz ayında kullanmanın telaşına düştü. Özel sektörde neredeyse kimse çalıştığı kurumun çıkarlarını düşünmüyor. Çalışanları için yasaları, kuralları eksiksiz uygulayan şirketlerde pek çok kişi izne ayrıldı.

Özel sektördeki izinler, kamuyu ilgilendirmez. Ama bürokraside de izinler yine Temmuz ayına sıkıştı. Devlet kurumlarında, belediyelerde kimi sorsanız senelik izinde. Ne zaman dönecekler?.. Temmuz sonunda.

Hemen her bürokrat, mutlaka Ramazan'da işinde olmak istiyor. Kendisini iktidar mensubu siyasetçilere gösterecek, “Bak Ramazan'da buradayım, ibadetimi yapıyorum, iftar yemeklerine katılıyorum” diyecek.

Bankalarda kuyruk. PTT'de kuyruk var. Çünkü elemanlar izinde. Hemen herkesi, “Ramazan'dan önce şu tatilimi yapayım” tutkusu sardı. Nasıl olsa, Ramazan ayında düşük tempoda çalışmak için de mazeret bol olacak. Bu tablo, vatandaşın işini engelliyor. Geciktiriyor.

Gelecek yıl, Ramazan Temmuz sonu ile Ağustos başında olacak. Bu kez senelik izinler Temmuz başı ile Ağustos sonuna yığılacak. Belki bir kural koymak, çalışanların, özellikle bürokratların senelik izinlerinin hiç değilse bir kısmını kışın kullanmalarını sağlamak ya da teşvik etmek lazım.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.