1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Otizm erken ve uygun müdahaleyle aşılabilecek bir rahatsızlıktır
Otizm erken ve uygun müdahaleyle aşılabilecek bir rahatsızlıktır

Otizm erken ve uygun müdahaleyle aşılabilecek bir rahatsızlıktır

Dr. Köksal Hamzaoğlu, Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, otizmin, hayatın erken dönemlerinde kendini gösteren ve hayat boyu devam eden, sosyal ilişkilerde, iletişim kurmada, davranış kalıpları oluşturmada ve bilişsel gelişmede geci

A+A-

Trabzon İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Köksal Hamzaoğlu, otizmin erken ve uygun müdahale yapılması halinde aşılabilecek bir rahatsızlık olduğunu belirtti.

Dr. Köksal Hamzaoğlu, Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, otizmin, hayatın erken dönemlerinde kendini gösteren ve hayat boyu devam eden, sosyal ilişkilerde, iletişim kurmada, davranış kalıpları oluşturmada ve bilişsel gelişmede gecikmeler ve sapmalarla izlenen bir bozukluk olarak kabul edildiğini kaydetti.

Otizmin, doğuştan gelen bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Hamzaoğlu, "Belirtileri yaşamın ilk üç yılında kendini göstermektedir. Otizm, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan, beynin gelişimini engelleyen bir nörolojik bozukluktur. Yeni doğan her 110 çocuktan birinin otizmli olma riskini taşıdığı günümüzde, ailelerle ve sosyal çevreleriyle birlikte pek çok kişi ekonomik ve sosyal açıdan olumsuz olarak etkilenmektedir.” dedi.

Otizm erken ve uygun müdahale yapılması halinde aşılabilecek bir rahatsızlık olduğunu vurgulayan Hamzaoğlu, "Otizmli çocukların 5–6 yaş öncesi dönemde en az 2 yıl süreyle haftada en az 20 saat tercihen 30–40 saat eğitim alması gerekmektedir. Uygulanan programlar ile bu çocukların eğitimlerinin geri kalanını yaşıtları ile aynı eğitim ortamlarında sürdürmeleri mümkün olabilmektedir. Türkiye’de de diğer ülkelerde olduğu gibi kaynaştırma eğitimi; yani yetersizliği olan çocuklarla akranlarının bir arada eğitim alması sistemi kabul edilmiştir ve yasal olarak düzenlenmiştir." ifadelerini kullandı.

Dr. Hamzaoğlu, otizm spektrum bozukluğu olan çocuğu olan ailelere de şöyle seslendi: “Ne kendinizi ne de çocuğunuzu eve hapsetmeyin. Aile olarak hiçbir zaman mücadeleden vazgeçmeyin, başınıza gelecek en kötü şey bu değildir. Bunu bilerek çocuklarınızdan ilgi ve sevginizi esirgemeyin. Onlarla birlikte sosyal ortamlarda birlikte olmaktan çekinmeyin ve çocuklarınızın toplumun en değerli varlıkları olduğunu unutmayın.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.