1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. 'Otizmli çocuklar eğitimle topluma kazandırılabilir'
'Otizmli çocuklar eğitimle topluma kazandırılabilir'

'Otizmli çocuklar eğitimle topluma kazandırılabilir'

Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği Başkanı İlkin Kılıçaslan 20 Kasım Çocuk Hakları günü sebebiyle açıklama yaptı. Kılıçarslan, “Otizmli çocuklar ancak eğitim ile topluma kazandırılabilir” dedi.

A+A-

Kocaeli Otistik Çocuklar Derneği (KOÇ-DER) tarafından 20 Kasım Çocuk Hakları günü sebebiyle bugün Sabri Yalım Parkı'nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Basın açıklamasına KOÇ-DER Başkanı İlkin Kılıçaslan’ın yanı sıra Kocaeli Çölyak ve PKU Yaşam Merkezi Derneği Başkanı Nesrin Atar, Türk Kadınlar Birliği Derneği Kurucusu Gülşen Müstecağoplu, Kocaeli Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Mehmet Atadoğan, Büyükşehir Belediyesi Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Köse, İzmit Bizimbahçe Şizofren Yakınları Derneği Başkanı Kamer Doğan Yılmaz, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

EĞİTİMLE KAZANDIRILABİLİR

KOÇ-DER Başkanı İlkin Kılıçaslan, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bugün Birleşmiş Milletler tarafından 20 Kasım Çocuk Hakları günü olarak ilan edilmiştir. Özellikle de otizmin bilinen tek tedavisinin eğitim olduğunu düşünürsek tüm çocuklar da olduğu gibi otizmli bireylerin de eğitim en büyük hakkıdır. Geçen günlerde Aksaray'da otizmli çocuklara ve ailelerine yönelik psikolojik saldırı ülke genelinde bayağı bir yankı buldu. Bilinmesi gerekir ki bu durum sadece Aksaray'da yaşanan bir olay değildir. Ülke genelinde bu ve benzeri talihsiz olayı otizmli çocuklar ve aileleri olarak çok sık yaşamaktayız. Burada gerçekleştirmekte olduğumuz toplanmamızın amacı hiçbir kurum ve kuruluşu rencide etmek değildir. Amacımız çocuklarımızın sesi olmak, yaşadığımız sıkıntıları dile getirmektir. Otizmli çocuklara sahip aileler olarak sesimizi duyurmak, biz varız dedirtmektir. Şunu unutmayalım ki otizmli çocuklar ancak eğitim ile topluma kazandırılabilir.

DEVLET DESTEKLİ

Maalesef ki ülke genelinde birçok aile eğitim konusunda zorluklarla yalnız başına mücadele içindedir. Eğitimler yetersiz olduğu için birçok aile kendi maddi imkanıyla bu durumun üstesinden gelerek, yalnızlığa terk edilmiştir. Anayasada “Kimse Eğitim Hakkından Mahrum Bırakılamaz” maddesinin altını çizerek; çocuklarımıza verilen ders saatlerinin yetersizliğinin çocuklarımızda ciddi gerilemelere sebep olduğunu belirtir, bu konuda gerekli düzenlemenin yapılmasını önemle arz ederiz. Kendi imkanlarımızla ilerleme kaydettiğimiz çocuklarımızın bu durum karşısında negatif yönde etkilenmeleri bizleri hayli yormaktadır. Bu sebepledir ki işin ehli öğretmenlere kadroda yer verilmesi ivedilikli taleplerimizdendir. Oluşan negatiflikler karşısında nasıl mücadele edeceğini bilmeyen öğretmen konumundaki bireyler, bizleri de psikolojik olarak çok yormaktadır. Ayrıca çalışan bazı ailelerin çocuklarının yanında gönderdiği gölge öğretmenin devlet destekli olmasını talep ediyoruz.

SINIFA KABUL ETMİYOR

Çoğu okuldaki öğretmen sınıfa bile kabul etmiyor. Bu konuda da büyük sorunlar yaşıyoruz. Öte yandan devlet okullarında özel eğitim sınıflarında eğitim gören öğrencilerin birçoğunun teneffüslerde dahi dışarı çıkarılmadığı, okulun sosyal aktivitelerinde genel gelişim gösteren çocuklarla bir araya getirilmediği de vahim bir durumdur. Oysa ki bu çocukların sosyalleşme problemleri olduğundan almaları gereken eğitim de o yönde ilerlemelidir. Eğitim süreçlerini sıkıntıyla tamamlamış ama hâlâ sorunları bitmemiş, 18 yaş üstü otizmli bireylere sahip ailelerin devam eden sorunları var. Bakım evlerinin sayısının yetersizliği de ciddi sorunlarımız arasındadır. Yaşarken bana bir şey olursa ne olacak sorusunu her gün sorduğumuz zorlu sürecin bir nebze rahatlığa kavuşması devlet sayesinde çözüme ulaşacaktır. Umut ediyoruz ki çağrılarımız bu sefer sonuçsuz kalmayacaktır. Genel gelişim gösteren çocuk ve özel gereksinimleri olan çocuk vardır.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.