1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Otobüslere klima zorunluluğu
Otobüslere klima zorunluluğu

Otobüslere klima zorunluluğu

Bugün yapılan Büyükşehir Meclisi'nde Karaosmanoğlu , “Yaz-kış özel otobüslerde belediye otobüsleri gibi klimalı olacak. Ya klima kullanırlar ya da bu işi yapmazlar” dedi.

A+A-

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ağustos ayı toplantısında ayrıca Başkan İbrahim Karaosmanoğlu Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin bir an önce yapılması gerektiğini söylerken ilgili madde de onaylandı. 

"Ya klima kullanırlar ya da bu işi yapmazlar”

Kocaeli Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ağustos ayı toplantısı Leyla Atakan Kültür Merkezi Dr. Şefik Postalcıoğlu Toplantı Salonu’nda yapıldı. Toplam 97 gündem maddesi görüşüldüğü toplantıda ilk olarak CHP’nin önergeleri konuşuldu. CHP Grup Başkan Vekili Engin Taşdemir özel toplu taşıma araçlarının klimasız seyahat yaptığını ve vatandaşların mağdur olduğunu söyledi. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu da araçlarda yaş kış klimaların açılması konusunda talimat verdi. Karasomanoğlu, “Belediye araçları klima konusunu nasıl dikkate alıyorsa özel halk otobüsleri de alsın. Ya da taşımacılık yapmasın” dedi. CHP’li meclis üyeleri ilimizde bulunan yurt ve kursların ruhsatları olup olmadığını sordu. Başkan Karaosmanoğlu ise, “Bizim yetkimiz yok” dedi. 

“Evsel atık tesisi yapılacak”

CHP’li meclis üyeleri ilimizde bulunan yurt ve kursların ruhsatları olup olmadığını sordu. Başkan Karaosmanoğlu ise, “Bizim yetkimiz yok” dedi. CHP’li meclis üyeleri Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisi hakkındaki çalışmalar ve bu konuda STK’ların raporunun dikkate alınıp alınmadığı konusunda soru yöneltti. Başkan Karaosmanoğlu ise, “Gereken araştırmalar yapıldı. Çöpleri artık cebimize koyuyoruz. Bu iş savsaklamadan yapılsın. Yapım süresi zaten 2-3 yıl” dedi. Meclis Gündeminin ilk maddesinde Karşıyaka Kültür Merkezi içerisinde yer alan düğün salonunun işletmesinin Antikkapı A.Ş.’ye devredilmesi CHP şerhi ile oy çokluğu ile kabul edildi. Gündemin diğer maddelerinden 18 adet taşınmazın İSU’ya bedelsiz devredilmesine CHP karşı çıktı.

t3-016.jpg

Engin Taşdemir, “Neden şimdi bedelsiz devir yapıyoruz? İSU’yu özelleştirirseniz ne olacak” diye soru sordu. Ancak itirazlara rağmen bu madde de kabul edildi. Meclis gündeminin 4. Maddesi olan Kullar Mahallesi’nde bulunan alanın Başiskele Belediyesi’ne devrine de CHP itiraz etti. CHP’li Engin Taşdemir, “Dallas dizisi gibi bir imar planı. Çok entrika var” dedi. Başkan Karaosmanoğlu ise “Entrika sizin kafanızda olabilir. Entrika yok, alışveriş var” dedi. Diğer bir maddede ise Alikahya Atatürk Mahallesi’nde yer alan bir yurt konuşuldu. CHP’li meclis üyesi Orhan Tanış yurdun kaçak olduğunu ve mezarlık içinde olmaması gerektiğini söyledi. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu ise, “Geçmiş yıllardan kalan çok fazla kaçak yapı var. Bu kaçak yapıları biz yıkamıyoruz. Camilerin de çoğunun ruhsatı yok. Söz konusu yapı da 3 katlı ve mezarlık içinde bulunuyor” dedi.

Gündem maddelerinde yer alan Karamürsel’de bulunan ağaçlık bir alanın eskisi gibi konut alanına dönüştürülmesi de çok tartışıldı. CHP’li meclis üyesi Orhan Tanış, “Sayın başkanım. Gelip Karamürsel’deki bu alanı görürseniz neden itiraz ettiğimizi anlayacaksınız” dedi. CHP’li meclis üyelerinden Engin Taşdemir İbrahim Karaosmanoğlu’nun bazı sorulara sert cevap verdiğini söyleyerek, “Bizlere niye böyle davranıyorsunuz. Önergelerimiz bir cümleyle geçiştiriyorsunuz. Siz gündem maddelerini önceden görüyorsunuz. Bir ilk kez görüyoruz. Bizlere sorularımız ve önerilerimiz için lütfen daha uzun süre verin” dedi. Mecliste ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından Umuttepe’de yapılan kız öğrenci yurdunun TÜRGEV’e devri oy çokluğu ile kabul edildi. 

Ayşegül KALAYCI

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
18 Yorum