1. HABERLER

  2. Otokar Paris Vitrinlerinde
Otokar Paris Vitrinlerinde

Otokar Paris Vitrinlerinde

Koç Holding’e bağlı Otokar, düşman tarafından tespit edilmesi zor araç üretti, Paris’te vitrine çıkardı.Düşman fark etmesin diye tavanı alçak, mayından zarar görmesin diye tabanı yüksek olan, termal

A+A-

TSK'nın kara aracı ihtiyacını karşılayan Otokar, ‘tespit edilmesi zor' araç üreterek, Paris'teki fuarda vitrine çıkardı. Düşman fark etmesin diye tavanı alçak, mayından zarar görmesin diye tabanı yüksek olan, termal kameraya da yakalanmayan 6x6 Arma'yı Sapanca Gölü'nde yüzdürerek test eden Otokar, Türkiye ile birlikte dünya pazarını hedefliyor.

TÜRK Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) pekçok kara aracı ihtiyacını karşılayan Koç Holding'e bağlı Otokar, düşman tarafından tespit edilmesi zor araç üretti, Paris'te vitrine çıkardı. Paris'teki Kara Araçları Fuarı Eurosatory 2010'a 3 değişik araçla katılan Otokar, düşman tarafından zor tespit edilen 6X6 zırhlı keşif aracı Arma'yı tanıttı. Fuarda ayrıca Arma'nın yanı sıra 15 ülkeye satılan Cobra ve mayına dayanıklı zırhlı araç Kaya da sergileniyor.

Hedef Türkiye ve Dünya Pazarı

Dolu ağırlığı 18.5 ton olan, Sapanca Gölü'nde yüzdürülerek test edilen 6X6 Arma'nın ‘düşman fark etmesin' diye tavanı alçak, ‘mayın patlarsa personele zararı az olsun' diye tabanı yüksek olarak üretildi. Termal kameraya yakalanmayacak teknolojiyi de barındıran araç, bunun için motor ve egzoz ısısını saklamakla kalmayan firma, ‘frenler ısınmasın' diye de önlem aldı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından açılan 306 adet keşif, 30 adet KBRN keşif aracı ihalesine Arma ile teklif veren Otokar, Asya ve Afrika'da 2 ülkede ihaleye katıldı. İsteyene keşif, isteyene zırhlı personel taşıyıcı hizmeti veren araç için Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, "Tasarımı ve üretimi tamamen Otokar'a ait olan araçlarımızın uluslararası pazarlarda gösterdiği başarı, ülkemizin tasarım ve üretim gücünü tüm dünyaya kanıtlama açısından bize gurur veriyor" dedi.

Orduların Talepleri

Arma'nın güncel TSK ihtiyaçları ve dünyadaki gelişmeler doğrultusunda en modern teknolojilerle tasarlandığını ve geliştirildiğini kaydeden Görgüç, şöyle konuştu: "Günümüzde modern ordular, kullanılan araçlarda hareket kabiliyeti, modülerlik ve yüksek koruma arayışındalar. Arma ile üstün Ar-Ge kabiliyetimiz ve mühendislik deneyimimizle bu 3 bileşeni ideal biçimde sunuyoruz. Arma, üstün taktik özellikleri olan, istenen düzeyde koruma seviyesi sunabilen, değişik tiplerde farklı ihtiyaçlara cevap verebilen modüler yapıda bir zırhlı araç ailesi. Arma ile hedefimiz, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne hizmet etmek ve dünya pazarlarına açılmak."

Uçak Taşıyan Helikopter Geliyor

SAVUNMA Sanayii İcra Komitesi (SSİK) 10'u Kara Kuvvetleri, 4'ü Özel Kuvvetler Komutanlığı için olmak üzere toplam 14 top, küçük tonajlı zırhlı araç ve uçak taşıyan CH-47F Chinook ağır yük helikopteri almaya karar verdi. En fazla 1.2 milyar dolara mal olması beklenen helikopterler, Askeri Dış Alım (FMS) yoluyla satın alınacak ve 2012'de teslim edilecek. ABD'nin 1963'ten bu yana kullandığı, 22 ton taşıyabilen helikopterler, önde ve arkadaki 2 pervanesiyle diğerlerinden ayırt ediliyor. Helikopterler, 60 personelle bir F-16 uçağını taşıyabiliyor. Kızılderili kabilesi Chinook'ların adını taşıyan helikopterlerle herhangi bir cepheye ya da afet bölgesine havadan ikmal köprüsü kurulabilecek. Amerikan ve İngiliz ordularında çok sayıda bulunan bu helikopterlerin 16'ncı kullanıcısı Türkiye olacak. Ağır yük helikopteri eksikliği, en çok, Muhsin Yazıcıoğlu'nu arama çalışmalarından sonra hissedilmişti.

8X8'i de Geliştirilecek

OTOKAR'ın ürettiği 6x6 Arma zırhlısı, 6.4 metre uzunluğu, 2.7 metre genişliği ve 2.2 metre yüksekliğiyle sürücü ve komutan dahil toplam 10 personel, 4 bin 500 kilo yük taşıma kapasitesine ve 18 bin 500 kiloluk muharebe ağırlığına sahip. Aracın sağ ön tarafına yerleştirilen motor sayesinde personele içeride geniş bir alan kalıyor. Aracın 2010'un sonlarına doğru 8x8 versiyonun da geliştirilmesi planlanıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.