1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özel İdare’nin 2011 tahmini bütçesi 53 milyon 150 TL.
Özel İdare’nin 2011 tahmini bütçesi 53 milyon 150 TL.

Özel İdare’nin 2011 tahmini bütçesi 53 milyon 150 TL.

İl Genel Meclisi’nde ekim ayı dördüncü oturumu dün yapıldı. Ali Ayaz’ın başkanlığında Valilik 10. Yıl Salonu’ndaki toplantıda, 2011 tahmini bütçesi ele alındı. Toplantıda, kentin menfaatlerin

A+A-

İl Genel Meclisi’nde ekim ayı dördüncü oturumu dün yapıldı. Ali Ayaz’ın başkanlığında Valilik 10. Yıl Salonu’ndaki toplantıda, 2011 tahmini bütçesi ele alındı. Toplantıda, kentin menfaatlerini ilgilendiren konular görüşüldü.

Özel İdare Genel Sekreteri Metin Yahşi, 2010 yılı bütçesinin 39. 5 milyon TL olduğunu 2011 bütçesinin de 53 milyon 150 bin TL olarak tahmin edildiğini açıkladı. Gelecek yılın bütçe taslağında yüzde 36. 68 oranıyla en yüksek pay il Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ayrıldı.

 

Hakkari İle Bir Tutulamayız

İl Özel İdare bütçesinin Kocaeli iline yakışmadığını öne süren CHP’li Ahmet Uzun, “Önceden kepçeye verip kaşıkla alıyorduk. Şimdi kazan ile veriyor çay kaşığı ile alıyoruz. Bu bütçe çok yetersiz ve Kocaeli’ye saygısızlıktır. Büyükşehir Belediyesi lale ekeceğine yeşillik yapacağına eğitime katkı sağlasın” dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Ali Ayaz, CHP’li Uzun’a yanıt verdi, “Biz burada Özel idare bütçesini görüşüyoruz. Büyükşehir’in yaptıkları bizim dışımızda. Sakarya’ya Yalova’ya ne geliyorsa bize İller Bankası’ndan orantılı olarak o geliyor. Bu konuda Kocaeli’ye haksızlık yapıldığı görüşüne katılmıyorum” dedi.

CHP Grup Sözcüsü Ahmet Elmas da Kocaeli’nin Hakkari ile bir tutulmaması gerektiğini savundu. AKP’li Ömer Koşan ise, görevleri olmadığı halde belediyelerin eğitime suç işleyecek kadar çok büyük katkılar sağladıklarını söyledi. İlimizde bulunup da başka illere vergi verilmesinin doğru olmadığını söyleyen AKP’li Koşan, “Bu konuda şanssız bir şehiriz. Sanayiciler burada kazanıyor, vergilerini İstanbul’a yatırıyorlar, haksızlığın giderilmesi için ben mücadele veriyorum, birlikte mücadele edelim” çağrısında bulundu. CHP’li Nurhan Atalay, İl Özel İdaresi’nin 2010 yılı performansında sınıfta kaldığını söyledi, “Sınıflarda öğrenci sayısının 30’a indirilmesinde yüzde 2 oranında, tekli eğitime geçme konusunda da yüzde 1 oranında gerçekleşme oldu. 3 yılda içinde yüzde 99 nasıl gerçekleşecek” diye sordu.

AKP’li Hasan Sahip İstif, CHP’lilerin Belediyelerin eğitim konusunda yaptıkları hizmetleri eleştirmelerine tepki gösterdi. CHP’li Mehmet Kaçar, eğitim ayrılan payın yükseltilmesinin sevindirici olduğunu belirtti, Körfez İlçe’nin içinde ve Petkim tesislerinde yer alan atıl durumdaki binaların tadilat yapılarak yurt olarak kullanılmasını önerdi.

İstanbul’da bulunan Fındıkzade Yurdu’nun ile Haliç Üniversitesi ile olan sözleşmesinin feshedildiğini belirten Metin Yahşi, ‘Güçlendirilmesi için 1. 5 milyon TL gerekiyor. Binanın kat yüksekliği düşük ve SİT alanında bulunuyor. Yıkılıp yeniden yapılması rantabıl değil. Satma düşüncemiz var” dedi.

Bugün son oturumu yapacak İl Genel Meclisi üyeleri, saat 15. 00’de Edirne Valisi Gökhan Sözer’i ziyarete gidecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.