1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Özel yurtlar çözüm arayışında: “İflasın eşiğine geldik”
Özel yurtlar çözüm arayışında: “İflasın eşiğine geldik”

Özel yurtlar çözüm arayışında: “İflasın eşiğine geldik”

İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Cihan Şenses ve Tüm Yurt İşverenleri Sendikası İl Temsilcisi Mustafa Yavuz ortak basın açıklamasında devletin özel öğrenci yurtlarına kolaylık sağlaması gerektiğinin altını çizdiler.

A+A-

İzmit Özel Öğrenci Yurtları Derneği Başkanı Cihan Şenses ve Tüm Yurt İşverenleri Sendikası İl Temsilcisi Mustafa Yavuz yaptığı basın açıklamasında şu ifadeleri kullandılar:

“Covid 19 salgınının yaşandığı şu sıralarda, öğrenciler evlerine gönderildiği için, yurtlarımızda hizmetlerine ara vermiştir. Kurum ve öğrenci arasında hizmet ve ödeme yükümlülükleri Özel Öğrenci Barınma Hizmetleri Yönetmeliğinin amir hükümleri doğrultusunda peşin veya taksitli şekilde taahhüde bağlanmıştır. Ancak, eğitim ve hizmete ara verildiği gerekçesiyle, ödeme yükümlülüklerini yerine getirmekten kaçınan bazı öğrenci ve velileriyle karşı karşıya gelmiş bulunmaktayız.

“İFLASIN EŞİĞİNE GELDİK”
Konu ile ilgili gerekli bir açıklama yapılmadığı takdirde bu durum Yurtlarımız açısından içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Kiralık işletmelerin, kira ödeme yükümlülükleri devam etmektedir. Yıllık olarak tedarik ettiğimiz tüketim maddelerinin bir bölümü depolarımızda bozulma sürecine girmiştir. Personel çıkarma yoluna gidilmemiştir. Devam eden personelimizin maaş, SGK prim ödemeleri, stopaj vb. diğer ödeme yükümlülüklerimizden dolayı sektör olarak şimdiden iflasın eşiğine gelmiş durumdayız.

“KOLAYLIK SAĞLANMALI”
Devletimizin diğer sektörlere sağladığı kolaylıkların, bizim sektörümüze de en azından can simidi olarak uzanmasını beklemekteyiz. Zira açıklanan ekonomi paketinde sektörümüz tamamen unutulmuştur. Bütün bunlara rağmen, bu sıkıntılı günlerde Devletimizin yanında ve talep halinde milletimizin hizmetinde olacağımızın bilinmesini beyan etmekteyiz.

“İŞLETMELER KURTARILMALI”
Yukarıda açıklanan sebeplerle, zor durumda olan Özel Öğrenci Yurdu işletmelerinin ayakta kalabilmesi için Devletimizce; Mücbir sebepler içerisinde olduğu açıklanan sektörler içerisine Özel Öğrenci Yurdu işletmelerinin de dâhil edilerek, iflasın ve yok olmanın eşiğine gelmiş bu işletmelerin kurtarılabilmesi için alınması elzem duruma gelmiş tedbirlerle ilgili hususlar aşağıda arz olunmuştur.

TALEPLERİ SIRALADI

Kanun düzenlemesi ile kira ödemelerinden alınan stopajın altı ay süreyle alınmaması,

İŞKUR’un şartlı olarak uygulamaya koyduğu, NACE kodu 55.90.01 olan sektörümüz için “Kısa Çalışma Ödeneği”nin, çalışmakta olan emeklileri de kapsayacak şekilde genişletilerek uygulamasının hızlandırılması, 

İŞKUR’un mezkür uygulamasının 3 ayla sınırlı tutulmaması, salgın sürecine endeksli olarak gerektiğinde uzatılması, 

Bu süreçte, işverenlerin paylarına düşen SGK prim ödemelerinden muaf tutulmasını, 

KDV oranlarının %8'den %1'e indirilmesi,

Ötelenen vergi, stopaj, kdv ve benzeri devlet alacaklarından en az 3 ay süreyle vazgeçilmesi, gecikme zammı işletilmemesi, 

Depolarında, bozulma sürecine girmesi kaçınılmaz yıllık tedarik maddelerinden kaynaklanacak olan zarar, ziyanın ve diğer rutin giderlerin bir nebze olsun göğüslenebilmesi için işletmelerimize Devlet bankalarından KGF destekli ve düşük faizli, ruhsatında yazılı kapasitesine göre, yatak başına 500 TL (100 yatak/50 bin TL) olacak şekilde, bankacılık sistemi yönünden koşulları kolaylaştırılmış kredi imkânı sağlanması, 

Sosyal medyada başlatılan kampanyalardan anlaşıldığı üzere; gerek öğrenciler, gerekse bizler uzaktan eğitimi benimsememekteyiz. Mevcut Temayül; eğitimin salgın sonrası yüz yüze verilmesi şeklindedir. Dolayısıyla, bizlerin de görüşü; öğrencimize vereceğimiz hizmetin telafi sürecine ikame edilmesi şeklindedir. Bu nedenle, kurumlarımızın, veli ve öğrenci ile karşı karşıya gelmemesi için, her iki tarafı mağdur etmeyecek bir formül ortaya koyularak, yanlış anlaşılmaları ve tereddütleri ortadan kaldıracak açıklamaların yetkili mercilerce; yazılı ve görsel basında yer alacak şekilde yapılması,

300 bin civarında öğrenciye barınma hizmeti sunan, aileleri ile birlikte milyon mertebesine varan bir kitleyi doğrudan ilgilendiren, 1500 işveren, 1800 özel kurum ve binlerce çalışanı bulunan sektörümüz adına, TÜYİSEN Sivil Toplum Kuruluşu olarak saygı ile talep etmekteyiz.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
2 Yorum