• BIST 79.040
  • Altın 125,601
  • Dolar 3,0834
  • Euro 3,3528
  • Kocaeli 19 °C

Özgecan…..

Cem ŞAKOĞLU
Hep klasik şeyler bunlar, keşke bu yazıyı hiç yazmasaydım, keşke bu olay hiç olmasaydı, keşke biz toplum olarak bu noktalara gelmeseydik, keşke, keşke, keşke… Yaz yazabildiğin kadar. Olan olmuş, giden gitmiş, kalan ölmüş sen istediğin kadar anlat. Yaşadığı katliama mı, anne babasının durumuna mı, gencecik bir ömrün anlık bir haz uğruna sonlandırılmasına mı nesine yanarsınız olayın. Öyle tecavüz deyip geçebileceğiniz bir olay değil. Sıradanlık anlamında söylediğimi sanmayın, olayın içerisinde giriş, gelişme, sonuç olarak bakıldığında ve hatta arkasına bir de gelecek eklenebilecek bir durum olarak yorumlandığında vahşetin katmerlisi çıkıyor karşımıza. Çıkıyor çıkmasına da, toplum olarak söylemlerimizle eylemlerimiz birbirini yakalamadığı sürece o vahşetleri farkında olmadan avazımız çıktığı kadar biz çağırıyoruz maalesef. Gitti işte gencecik bir can. Umutları vardı, hayalleri vardı, okul bitecek, meslek sahibi olunacak, iş, güç derken hayırlı bir evlilik, çoluk çocuk, anne babanın kucağına verilecek torun ya da torunlar, onların sünneti, okulu, düğünü, torun torba sahibi olmak vesaire vesaire. İçinde yaşattığı pornografik hayatın salyalı yansımalarıyla bir cani sanki bir balonu patlatır gibi patlatıverdi yukarıda olası yaşanabilecek hayalleri. Nevzat Çelik’in ‘Şafak Türküsü’ adlı şiirinde söylediği gibi ‘Baba olamayacağım örneğin, toprak olmak ne garip şey anne’ 
Haber televizyonlarda yayınlanır yayınlanmaz tepki dalga dalga yayıldı tüm Türkiye’ye. Hepimizin yürekleri sızladı. Sonra durum yavaş yavaş öfkeye dönüşmeye başladı. Televizyonlardaki görüntüleri izlerken Allah biliyor ya, hani o caniler hastane kontrolünden çıkarken vatandaşlar tarafından linç edilmek istendiler ya, inanın orada ben de olsaydım, doğru olmadığını bile bile ama hiç abartmadan söylüyorum ben de saldırırdım ki, ne jandarma dinlerdim, ne polis. Bazen insanın kim olursa olsun hazmetmesi zor durumlar oluyor. Bu tüm toplumu ilgilendiren ve derinden yaralayan bir olaydır. Herkes kendisini bir parça o kızın, o kızın ailesinin, yakınlarının, arkadaşlarının yerine koymalıdır. 
Yaşanılanları ve yaşatanların ifadelerindeki kan dondurucu vahşetleri bir kere daha satırlara taşımanın anlamlı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü her defasında bu öfke daha da katmerleniyor. Toplumsal bir çöküntü içerisine giriyoruz. Zaten çok da iyi olmayan ruhsal durumumuz git gide içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Ancak yine de keşke hiç yaşanmamış olsa dediğimiz bu olaydan ders çıkartmamız gereken o kadar çok nokta var ki toplum olarak. Yaşadıklarımızı, hareketlerimizi, tavırlarımızı bir kez daha gözden geçirmenin vaktinin geldiğini düşünüyorum. 
Toplum olarak birbirimizden o kadar ayrı düştük ya da düşürüldük ki, böylesi fena bir durumda bile durumdan vazife çıkartabilecek siyasi argümanları ortaya atıverdik yaşananların daha dumanı bile üzerinde tüterken. İçerisine sizden bizdeni koyuverdik, mezhep farklılığını, dinsel yorumları koyuverdik, giyim tarzını, yaşam felsefesini pat diye ortaya atıverdik. Yahu öldü bu kız öldü. Tecavüz etmeye kalktılar bu kıza, sonra bıçakladılar, kafasına levye ile defalarca vurup öldürdüler. Yetmedi delil kalmasın diye ellerini kestiler, olmadı daha sonra yaktılar ve dereye attılar kardeşim. Siz neyin kafasındasınız diye bir laf var ya hakikaten öyle. Neyi tartışıyorsunuz Allah aşkına. Bu vahşet yabancı bir kadına yapılsaydı, bu vahşet tesettürlü bir kadına yapılsaydı, bu vahşet bir çocuğa, ya da akıl melaikesini yitirmiş sokakta çıplak dolaşan bir kadına yapılsaydı düşünceniz, tavrınız değişecek miydi? Vicdansızlık yapmayın ne olursunuz. Sizin ananıza, bacınıza, kızınıza, çoluk çocuğunuza yapılsaydı siyasi tavır, giyim, kuşam, dinsel ya da mezhepsel farklılıkları düşünebilecek miydiniz? Bir gün olsun bir kez de fotoğrafın diğer tarafından, mağduriyeti yaşayan insanlar tarafından bakmayı deneyin olaylara. 
Toplum olarak çivimiz iyiden iyiye çıktı. Sanatçı müsveddesi olacak çapsız insanlar toplumu iyiden iyiye zıvanadan çıkarttı. Televizyonlarda, sosyal medyada toplumun gözü önünde olan, yaşadıklarıyla onlara örnek olması gereken insanların bazıları bu sorumluluklarının farkında olmadıklarından ölmekle bayılmayı bir tutuyorlar. Ne söylediklerini duymuyorlar aslında, anlamıyorlar da söyledikleri şeyin nerelere gidebileceğini, içerisinden cahil cühela kesimlerin neler çıkartabileceğini, dilin kemiği yok, atıyorlar atabildikleri kadar naralarını. Yazıklar olsun. Toplumun zenginliğidir oysa sanatçıları. Toplum bu akıl ve düşünce fakiri kıt akıllı sanat fukarası zavallıları ayıklamadığı müddetçe, tepkisini net bir dille ortaya koymadığı müddetçe bunlar kendilerini bulunmaz Hint kumaşı zannetmeye ve aramızda bir değermiş gibi nutuklar atmaya devam edeceklerdir. Kişinin, zatın adını bile vermeyeceğim ve bu şekilde bile olsa değer kazanmaması için konunun sanatçı müsveddesi ile ilgili olan kısmını kapatacağım. 
Biz yapıyoruz tüm bunları. Farkında olmadan biz tetikliyoruz bazı şeyleri. Sokaklarda, güya spor olsun diye yapılan sportif karşılaşmalarda, sosyal medya üzerinden yazışmalar, forumlar, mesajlaşmalarda ahlaki çiviyi farkında bile olmadan biz çıkartıyoruz aslında. Hep bir ağızdan ana, avrat, bacı, kız kardeş gibi küfürleri sanki birbirimize adımızı söylermiş gibi rahat bir şekilde ve gülerek söylüyoruz karşımızdakine. Hatta artık insanlar birbirlerine ‘Annesini bilmem ne yaptığımın çocuğu, ne haber’ diye hal hatır soruyor, güya espri yaptığını zannederek. Güya şakalaşarak. Toplumsal değerlerimizin bir bir yıkıldığının farkına bile varmadan gırgır yapıyorlar kendilerince. Ya da rakip takımın seyircilerini, oyuncularını tahrik etmek, morallerini bozmak için yapıyorlar bunu. Soysal medya üzerinde gencecik çocuklar birbirlerine kısaltılmış harflerle küfür ediyorlar. Kavgada değil ha, öylesine bir sohbet esnasında. Bir de işin fena tarafı bu küfürlerin cinsiyet farkı olmaksızın hem kızlar, hem de erkekler tarafından birbirlerine yazılması. Ben internette forumları takip eden birisiyim ve bazen öyle yazılar okuyorum ki genç kızların ağza alınmayacak, sizin benim öyle kolay kolay kullanamayacağımız cinsten küfürleri karşısındaki kız ya da erkeklere karşı rahat rahat kullandığını ürpererek izliyorum. Gencecik delikanlıların karşılarındaki kız arkadaşlarına bırakın yazmayı, söylemeye cesaret edemeyeceğim küfürleri sanki öylesine bir sözmüş gibi yazmalarını izlerken tüylerim diken diken oluyor. Bunu bir marifetmiş gibi, bir üstünlükmüş gibi yapıyor olmaları da ekstra kahredici bir durum. 
Zaten toplum olarak bir çökmüşlüğü yaşıyoruz. Ruhsal bunalımda olmayan kişi sayısı o kadar az ki. Eskiden sadece filmlerde izlerdik, insanlar anti depresan haplarla yaşıyorlardı. Şimdi bizim toplumumuzun yarısından fazlası hemen her gün aldıkları anti depresan haplarla tutunmaya çalışıyorlar hayata. Ekonomik koşulların, yaşam şartlarının günden güne kötüleşmesi, her gün yeni ürünlerle tetiklenen tüketim sarmalı, göçlerle sürekli sıkışık bir hayata zorlanan kentler, hırslar, ihtiraslar, makam, mevki beklentileri, kişisel ego tatminleri, güç ve iktidar oyunları derken tükenmişliğe doğru koşarak ilerliyoruz. Etrafınıza şöyle bir bakın mutlu insan görme ihtimaliniz çok az. Öfke almış başını yürüyüp gitmiş. Herkes birbirine düşman. 
Televizyonlardaki diziler, filmler, yarışmalar, sinemalardaki filmler hatta son yıllarda tiyatro oyunları inanılmaz senaryoları ve formatları ile sanki bu gün ki durumu el birliği ile tetikliyorlar. Cinsellik, cinsellik ama öyle normal sıradan şeyler falan değil ha, inadına en tavandan akraba ilişkileri, aldatmalar, tecavüzler ve sürekli pompalanan bir birbirine üstünlük taslama, en çok bağıranın kazanacağı, çirkefliğin pirim yaptığı formatlar. Deli gibi izliyor insanlarımız bunları. 
İnternet deseniz ayrı bir dünya. Ne tür şeye ulaşmak istiyorsanız elinizin altında, bakın bilgiye demiyorum ve özellikle ne tür şeye diyorum. Çünkü internette illa ki cinsellik içeren sitelere girmeniz gerekmiyor. Bir sayfa açıyorsunuz sağında solunda reklamlar, ama ne reklamlar. Cinsel güç arttırıcı reklamların görselleri çocuğunuz yanınızdayken internete girmenizi engelleyecek cinsten. E peki siz yanında yok iken bu çocuk bu sayfalara girmeyecek mi? 
Kafalar bir dünya karışık, bir ton problem, yaşam kaygıları, ev halkı ile yaşananlar, toplumsal kavgalar, iş hayatı, ekonomik krizler derken günün stresini akşam arkadaşlarla iki kadeh içip kafa dağıtalım diye gidilen barlar işe son noktayı koyuyor. İki kadeh diye başlayıp, zil zurnadan, uyuşturucuya yatay geçiş süreci ile ne yaptığını bilmeyen bir toplum meydana geliyor. Günlük kısa ilişkiler, akşam birlikte olup, sabah birbirini tanımama senaryoları işi kafa dağıtmaktan çok cinsel tatmine, cinsel tatminin tıkanma noktası, iktidar haplarına, iktidarında sürekliliği yakalayanların sayı arttırma çabaları derken, bir anda toplumun sanki tek işi cinsellik ve toplumda gördüğün herkesin tek amacı sevişmek, sevişmek, sevişmekmiş gibi geliyor insanlara. 
Ben maalesef sadece Pazar günleri yazdığımdan herkesin sayfalar dolusu destanlar yazdığı konuları üstünden asırlar geçmiş gibi unutulmaya yüz tutmuşken yazıyorum yazılarımı. Hiç kimse bu olay unutulmaz demesin, bunu okuduktan bir hafta sonra bu gün hatırlayanların en az % 70’i unuturlar bu işi. Oysa öylesi bir olay oldu ki bu, mekanı Cennet olsun ne sadece Özgecan’ı etkiledi, ne sadece ailesini, arkadaşlarını, yakınlarını. Mesela bu olay başta Mersin’dekiler olmak üzere bütün minibüs şoförlerini etkiledi. Hepsinin üzerinde sanki sapıkmış damgası vuruldu. Oysa gecenin bir vakti arabasındaki çocuk zarar görmesin diye yurdunun ya da evinin mahallesine, kapısına kadar götüren çok minibüs şoförü olmuştur. Örneğin internette bir yazı okudum, herkes bravo demiş, beğeni koymuş yazıya. İlk an görünce herkes helal olsun deyip beğeni koyuyor. Genç bir delikanlı tweet atmış ‘Beyler bundan sonra minibüste tek bayan kaldığında inmiyoruz, ona göre’ diye. Toplumsal sorumluluk duyarak yazmış belki ancak bu bütün minibüs şoförlerine sapık damgasını vurmuyor mu? Yazık değil mi bu adamlara da. Aralarından bir tane sapık çıktı diye bu damgayı onların tam da alınlarına vurmak yazık değil mi? 
Dedim ya herkesin suçu var bu son yaşanılan olayda. Bana sorarsanız RTÜK Kurumu bu utançtaki en büyük sorumlulardan. Kim denetliyor bu dizileri, bu internet sitelerini, bu yarışma programlarındaki toplumu çizgisinden çıkartan formatları. İki dönüm bostan, yan gel yat Osman modeli ise kaldırın o kurumu da ortada bir denetçinin olmadığını bilelim. Sen Osmanlı dizisinde bu böyle olmamıştır diye bölüm değiştirteceksin ama o onun karısıyla, bu bunun amca kızıyla, kim kimden hamile belli değil, herkes birbirinin servetiyle oynaşıp dururken sesini çıkartmayacaksın. Yarışmalarda onca izleyenin gözleri önünde iki kadın birbirleriyle servet ve yaşantılarını iğrenç bir şekilde çarpıştıracaklar ve sen bunları görmezden geleceksen kusura bakma RTÜK sen bu günlerin en büyük sorumlususun. Onun için Özgecan olayında damga yiyen minibüsçüler senin kurumunun bu olaydaki sorumluluğunun yanında sütle yıkanmış kadar tertemizler biliyor musun? 
Gitti Özgecan. Gencecik, fidan gibi, umutları olan, hayalleri, hayattan beklentileri olan gencecik bir beden göçtü gitti. Onun gidişinde yaşananlar bu gün bütün anne babaları inanılmaz bir tedirginliğe itti. Çocukları uzaklarda yaşayan, okuyan bütün anne babalar ne yapacaklarını şaşırdılar. Ya bizim çocuğumuzun da başına gelirse diye. Hiç kimse korkmasın bu toplum bunları da aşacaktır. Keşke yaşanmasaydı ama belki de herkesin şapkasını önüne koyması adına bir ders için yaşadık tüm bu olanları. Bize kişiler tarafından yaşamak için diretilen hayatların bir patlaması elbette ki yaşanacak, toplum elbette ki bir gün ‘biz ne yapıyoruz’ diyerek bir araya gelecek. İnanın bu gün itibariyle sokakta yalnız yürüyen genç kızlarımıza bile insanlar daha farklı bir destek verecek. Bir olay anlatmıştı bir arkadaşım yıllarca önce İzmit Orta Okulunun önünde yaşanan. Sapığın bir tanesi genç bir kızı elle taciz etmiş, polisler de o bağırış çağırış üzerine sapığı yakalamışlar. Yuvarlar bir halka oluşturarak o kadar insanın gözünün önünde o halkanın içerisine başka kimseyi almayarak, evire çevire bir temiz hırpalamışlar sapığı. Bu belki tasvip edilebilecek bir durum değil ama o herkese bir mesaj gibi duran yaklaşımları özledi bu millet. Polisin, devletin vatandaşına siyaseten değil insan olduğu için sahip çıkmasını ya da tepki vermesini özledi. Polisin, askerin, güvenlik güçlerinin toplum için güven teşkil ettiği günleri özledi bu millet. Güvenlik güçlerinin ve toplumun iki ayrı kesim olmadığını, birbirleri için olduğunun hatırlandığı günleri özledi. Güvenlik güçlerinin doldurularak, halka karşı tetiklenmediği, ‘Sık ulan, sık’ senaryolarının yaşanmadığı, gaz fişeklerinin mermi olarak kullanılmaya zorlanmadığı, vatandaşların da polisleri, askerleri ve güvenlik güçlerini düşman olarak görmediği günleri özledi bu millet. Gece bekçilerinin çaldığı düdüklerde duyduğu güveni özledi bu millet. Düşman olmayı, rakip olmayı, karşı taraf olmayı, potansiyel suçluymuş gibi görülmeyi hiç kimse yaşamak istemiyor. Ne millet, ne kamu görevlileri, ne de güvenlik güçleri. Bu durumu bu hale getirenler bu hatalarından vazgeçmedikleri sürece bizim toplumumuzun ‘bana ne’ciliği bitmeyecek hiç. ‘Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın’ mantığı hiç tükenmeyecek. 
Şimdi artık bir olma, biz olma zamanı. Toplum kendi yapısını kendisi oluşturmak ya da düzeltmek, toparlamak zorunda. Kötü yüreklileri, ahlaksızları, hırsızları, arsızları ayırt etmesini bilmek ve bu kişilere tepkisini koymak zorunda. Haksızlığa uğrayanın yanında yerini almak, gerekiyorsa haksıza dersini vermek zorunda. Buradan haksız bulduğunuzu dövün, saldırın, parçalayın mesajı çıkmasın ama kötü niyetli kişilerin en azından polise teslim edilmelerine ya da ihbar edilmelerine ön ayak olmak lazım. Tüm toplum olarak bunları birlikte yaptığımızda kötü niyetli kişiler bu kadar hoyrat davranamayacaklardır. Yeni Özgecanlar olmayacaktır diyemiyorum maalesef ama en azından ciddi anlamda azalacaktır. Ya da her türlü suçu veya suçluyu cesaretlendirmeye, korkudan pusup oturmaya, bir gün bizim de başımıza gelebileceği düşüncesine yokmuş gibi davranmaya devam edeceğiz. Karar sizin. Bu gün Özgecan gitti, Allah Rahmet eylesin ama yarın sıra kimde dememek için herkesin attığı adıma dikkat etmesi gerekli. 
Ailesine, sevenlerine, yakınlarına, arkadaşlarına ve hatta duyarlı olan tüm vatandaşlarımıza sabırlar diliyorum. Başımız Sağolsun. Özgecan kardeşime de Allahtan Rahmet dilemekten ve aklıma geldikçe dua okumaktan başka bir şey gelmiyor aklıma. Allah bu ülkeye böylesi olayları ve daha beterlerini bir daha yaşatmasın.

HOŞGELDİN ALP TAVACI…
Güzel şeyler de yazmak lazım ara sıra. İyi şeylerin de olduğunu, mutluluk denilen şeyin aslında tam da dibimizde durduğunu, elimizi uzatsak tutabilecek mesafede olduğunu da söylemek, hatırlatmak lazım insanlara. 
İki iyi insan, iki iyi dost, iki yüreği şahane can evlendiler bir yıl kadar önce. Aslı Günhan ve Asil Tavacı. Yüzü gülen insanlardan korkmayacaksın. Her ikisinin de yüzleri hep güleçtir ben bildim bileli. Allah da ayırmasın onları gülmekten de, birbirlerinden de, evlatlarından da, sevdiklerinden de. 
Allah nazarlardan saklasın ama ben biliyorum ki gerçekten birbirlerini çok severek evlendiler. Sizlerde Maşallah deyin lütfen. Ve o aşk dolu evlilik ilk meyvesini verdi geçtiğimiz günlerde. Sevgili Aslı, Alp bebeği dünyaya getirdi. 
Her bebek Allah’ın bir mucizesi. Onu aylar boyu karnında taşı, gelişmesini her anını hisset ve hatta elinle karnının üzerinden göremeden temas kur. İçinde her gün büyüyen bir şey. Görmesini bilene muhteşem bir armağan aslına bakarsanız. Sonra hemşireler getirip kucağınıza verdiği an, üç kişilik yeni hayatınızın başladığı ilk andır. Güldü, emekledi, dişi çıktı, yürüdü, okula başladı, üniversite, okul bitti, evlendi derken, ki Allah o günleri görebilmeyi her Anne Babaya nasip etsin, sizin hayatınızın aslında iki ucuyla çocuğunuzun doğduğu gün başladığını ve bittiğini görüyorsunuz. Çünkü o gün itibariyle sizin hayatınız bir nevi onun hayatı oluveriyor. 
Canlarım, Allah analı babalı büyütsün. Sağlık, sıhhat, huzur, mutluluk ve ailesi hiç bırakmasın küçük Alp’i. Yolu açık, bahtı açık, gönlü geniş olsun. Annesi gibi güleç, Babası gibi dost, akrabaları gibi güçlü olsun. Ömrü bereketli, yüreği inançlı, sabrı katmerli olsun. Dik durmayı, helal lokma yemeği, eli açık olmayı yoldaş edinsin. Bileği kuvvetli, ciğeri kıymetli, bedeni haşmetli olsun. Büyüğüne saygıdan, küçüğüne sevgiden, hanesine ilgiden eksik kalmasın. Ailesi geniş, hanesi kutlu, insanına kudretli olsun. Şimdi ki küçük Alp büyüyüp kocaman olsun. Adam olsun, örnek olsun. 
Bunlar bizim dualarımız, Allah oldursun inşallah ama senin gibi bir Anneden Sevgili Aslı ve senin gibi bir babadan Sevgili Asil başka da bir şekilde olmaz gibi geliyor bana. Yine de tüm bu düsturları bünyesinde taşıması için en büyük yük yine size düşüyor güzel insanlar. Allah evladınızı, küçük Alp’i kutlu eysin. Sizin de bu mutluluğunuzu ömürlerinizin sonuna kadar sürdürsün. Evladınız hayırlı, ömrünüz bereketli olsun. İyi ki doğdun Alp. Hoş geldin. Dostçakalın… 

ENGÜR, İNEB, İSTAFİL, ÜZÜM…
“Bir adam dört kişiye bir miktar para verdi. “Bu para ile işinize yarayanı alın!” dedi. Dört kişiden biri; 
“Bu parayla engür alalım” dedi. Öbür arkadaşı Arap idi. 
“Aksilik etme!” dedi. “Ben engür istemem, ineb isterim.” Onlardan birisi Türk idi. 
“Ben ineb istemem, üzüm isterim.” dedi. Rum olan bir başkası: 
“Bırakın bu lafları! Bu para ile istafil alalım.” dedi. 
(İstafil Rumca, ineb Arapça, engür de Farsça üzüm demektir).
Derken dört kişi birbirleri ile çekişmeye, dövüşmeye başladılar. Çünkü adların anlamından haberleri yoktu. Onlar ahmaklıklarından, birbirlerine yumruk atıyorlardı. Çünkü bilgiden bomboş, bilgisizlikle dolu idiler. Orada çeşitli dil bilir, sır sahibi üstün bir er bulunsa idi onları uzlaştırır, barıştırırdı. Onlara derdi ki: 
“Ben bu para ile hepinizin istediğini alırım. Hiç bir ard düşünceye kapılmadan, hile yoluna sapmadan gönlünüzü bana verirseniz, bu paranız istediğiniz şeylerin hepsini yapar. Bu paranızla dördünüz de muradınıza erersiniz. Dört düşman uzlaşır, birleşir. Sizin her birinizin sözü ayrılık belirtir, savaş doğurur; fakat benim sözüm uzlaştırır, birleştirir.” 
Yazık ki; Türk, Rum ve Arap ve Fars’ın kavgasından istafil, engür ve ineb şüphesi çözülemedi. Mânâ dillerini bilen bir Süleyman gelmedikçe, bu ikilik ortadan kalkmaz.”
(Mesnevi 2. Cilt Beyit 3681-3693)

TEMEL’CE…
Temel ile İdris bir gün stadyuma gitmişler. 
Atletler koşarken aralarında şu konuşma geçmiş:
Temel : 
- "Ula, haçan bu uşaklar niye koşayi?" 
İdris :
- "Biri birinci gelecek, madalya alacak." 
Temel :
- "Haaaa!..  Anladum ama, peçi öbürleri niye koşayi???"
Bu yazı toplam 149 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKANLAR
  • Çorba ihalesine bu defa Lokantacılar Odası girecek
  • Okul kantinlerinde pahalı satılan ürünler
  • Renklerin Gücü
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37