1. HABERLER

  2. Özgün müzikte yeni bir isim; Erşah Duruşan
Özgün müzikte yeni bir isim; Erşah Duruşan

Özgün müzikte yeni bir isim; Erşah Duruşan

Kocaeli’de aramızda yürüyen bir öğretmen, Türküleriyle ülkede ses getirecek bir isim: Erşah Duruşan. Erşah, Derince Yavuz Sultan Mahallesi Huzuröz Sitesi C Blok’ta oturan Nazmiye-İsmail Duruşan çiftini

A+A-

Kocaeli’de aramızda yürüyen bir öğretmen, Türküleriyle ülkede ses getirecek bir isim: Erşah Duruşan. Erşah, Derince Yavuz Sultan Mahallesi Huzuröz Sitesi C Blok’ta oturan Nazmiye-İsmail Duruşan çiftinin oğlu. Kocaeli Üniversitesi Matematik Öğretmenliği’ni bitirdi. Ancak o türkülerinden vazgeçemedi. Öğretmenlik yaparken aynı zamanda “Savaştır bu ömrüm”  adlı ilk albümünü hazırladı. Erşah Duruşan ilk ropörtajını da muhabirimiz Deniz Karamert’e verdi.

-Önce seni kısa bir tanıyalım mı?

-1986 yılında Artvin’de doğdum. 2004 yılında Artvin Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldum. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Matematik Öğretmenliği’ni bitirdim ve halen  , 2 yıldır özel bir kurumda mesleğimi yapıyorum.

-Peki müzik nasıl başladı?

-8 yaşında bağlamayla tanıştım ve müzik hayatına adım attım. Ardından gitar çalmayı öğrendim. Şuan bu iki enstrümanı çalıyorum. 12 yaşından sonra özgün müzik alanında dinlediğim sayısız sanatçı ve şairler, 16 yaşından sonra kendi bestelerim olarak bana geri döndü. Şuan 70 tane kendi bestem bulunuyor.

-Beste yaparken nelerden ilham alıyorsunuz

-Herkesin yaşadığı aşk, sitem, hüzün gibi ortak duygular vardır. Sadece insanlar bunu farklı yerlerde ve zamanlarda yaşarlar. Bestelerimde herkesin yaşadığı bu ortak duygular sayesinde açığa çıktı.

-Neden özgün müzik

-İnsanın özündeki özgürlük biraz derinlere inince kendini nedensiz özgün müziğe bırakıyor zaten.

-İlk albümüne tepkiler nasıl

-İlk albümüm bu haftabaşı itibariyle çıkıyor.  Saf Prodüksiyon’la çalıştım. Şuan 4 tane türkümüz internet üzerinden dinleyiciyle buluştu bile. Gelen tepkiler oldukça güzel.

-Albüm hakkında biraz bilgi alabilir miyim

- 15’inde çıkacak olan bu ilk albümde İbrahim Tatlıses’in Kemancısı Mustafa Kınay, İlhan Şeşen ve Ali Kocatepe gibi birçok sanatçının aranjörlüğünü yapan Yuri Rhydcanke ile çalıştım. Albümde 11 eser bulunuyor. 1 tane Lazca anonim, 1 tane Pir Sultan Abdal’a ait türkü var. Geri kalan 9 eser bana ait. Albüm evrensel alanda özgünlüğü yansıtıyor. Bu yüzden sadece etkin müzik değil, farklı yöre ve duygulara ait bir evrensel müzik albümde hayat buldu.

-Albüm çalışması ne kadar zamanda tamamlandı

-Geceli gündüzlü 4 ay süresince çalıştım. Çocuklarım gibi baktığım, sakındığım bestelerimi bu albümde topladım.

- Niye  “Savaştır bu ömrüm”

-Yıllardır dünyanın her köşesinde meydana gelen nedensiz savaşlara bir tepki olarak bu adı koydum, ilk albümüme.  Savaşlar susana dek sevgiyle ve özgürce söylemeye devam edeceğim. Bütün duygularımız kendimizle yaşadığımız savaşı kazanarak mutlu sona ulaşır. Bu yüzden savaştır bu ömrümüz.

-İlk klibi hangi türküye ve ne zaman çekeceksiniz

-Herkesin kalbinde ayrı bir yeri olduğunu bildiğimiz, annelerimize bestelemiş olduğum “Annem” adlı türküye ilk klibi çekeceğiz. Sosyal paylaşım sitelerinde yapmış olduğumuz anketlerin sonucunda gelen yoğun talep üzerine bu türküye klip çekmeye karar verdik. Sanırım eylül ayının ilk haftası tamamlanır.

-Sanıyorum konser dizisi de var.

-İlk klibimiz, yayınlanmaya başladıktan sonra çeşitli kanal ve radyolarda programlarımız olacak. Öncelik Kocaeli olmak üzere eylül ayı içerisinde yoğun bir konser organizasyonumuz var. Ayrıca konser tarihlerini www.ersahdurusan.com adresimizde yayınlayacağız.

-Özgün müzik alanında hedefleriniz nelerdir

-Ahmet Kaya’dan sonra özgün müzik alanında ciddi bir boşluk doğdu diye düşünüyorum. Dinlenildiğinde görülecek ki Pir Sultan Abdal, Aşık Veysel gibi üstatların kullandığı yalın bir dille duygularımızı filizlendiren, özümüzü, özgünlüğümüzü ve özgürlüğümüzü yansıtan bu türküler yıllardır en üst seviyede olan bu boşluğu eski havasına kavuşturacak.

-İkinci albüm ne zaman? Çalışmalar başladı mı

-İlk albümün tanıtımından sonra, 2012 Şubat ayında çalışmalara başlayıp önümüzdeki yaza ikinci albümü çıkarmayı düşünüyoruz. İkinci albüm de ilk albümle aynı konsepte olacak. Ancak daha fazla yöreye hitap edecek. Bu tarz müzik, pop müzik gibi bir günde çıkış yapıp iki günde unutulan bir tarz değil.  İnsanlarda yerleşmesi zaman alacağı gibi kalıcılığının da sonsuz olacağını düşünüyorum.

-Matematik Öğretmenisiniz. Hem öğretmenlik hem de müzik zor olmayacak mı

-İnsanlara bir bilgi aktardığınızda onların gözündeki sevinç ve ışıltıyla, insanların kalplerine hitap eden müzik yaptığınızdaki sevinç ve ışıltı birbirine çok paralel. Birbirini destekleyen bu iki alan benim yaşam felsefem. Öğretmenliği hiçbir zaman bırakmayı düşünmüyorum. Konser ve program çalışmalarını meslek çalışmamı engellemeyecek şekilde ayarlıyorum. Bağlamadan haberi olmayan yeni nesle özümüzü yansıtmak ve bunu gerçekten sevdirebilmek en büyük mutluluğum olacak.

-Son olarak okuyucularımıza neler söyleyeceksiniz

-Kocaelili hemşerilerime verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum. Her platformda onların sesi olacağıma söz veriyorum ve eylül ayı konserlerimde buluşmayı umuyorum

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.