• BIST 107.439
  • Altın 142,531
  • Dolar 3,5528
  • Euro 4,1372
  • Kocaeli 34 °C

ÖZGÜRLÜKLER BAĞLAMINDA ORTAÖĞRETİMDE BAŞÖRTÜSÜ MESELESİ

M.Zeki CANŞİ
Şu başörtüsü özgürlüğü meselesi ne hikmetse bazı malum çevreleri hep rahatsız ediyor. Bremen mızıkacıları gibi koro halinde itiraz sesleri yükseliyor. Hâlbuki dileyen dilediği gibi giyinip kuşanması kendi inisiyatifinde olup bireysel kararı gereğidir. Buna kimsenin müdahil olması düşünülemez. Zira aslolan özgürlüktür. Zaten ortaöğretimde sürgit devam eden yasakçı zihniyetin yıkılıp yerine hür iradenin hâkim kılınması için yapılan yeni düzenlemeye göre zorunluluk değil; serbestlik esas alınmıştır. Bu itibarla yeni düzenlemeyle ortaöğretimde kılık-kıyafete ilişkin zorunluluk olarak var olan “başı açık” ibaresi kaldırılmıştır. Yerine, “başı kapalı olacaktır” ibaresi konulmamıştır. Eğer böyle bir uygulama olsaydı, o zaman Bremen mızıkacılarının yükselen itiraz sesleri haklı olurdu.
Kopartılan fırtınalarla, milletin zihnini bulandırmalar ve mecrasından saptırmalarla, yapılan yasal düzenlemeyi tersyüz edip dezenforme bilgilerle kafa karıştıran bir avuç azgın azınlığın ortalığı velveleye vermelerinin haklı bir gerekçeleri yoktur. Nitekim, üniversitelerde ve kamu kuruluşlarındaki kılık-kıyafet yasağının ortadan kaldırılıp yerine serbestliği esas alan bir anlayışın hakim kılınmasının ardından da bir takım absürt gerekçeler öne sürülerek buna benzer itirazlar yükselmişti. Ne başörtülü kızlarımız başı açık kızlarımızdan bir rahatsızlık hissettiler; ne de başı açık kızlarımız başı örtülü kızlarımızdan bir rahatsızlık gördüler. Uygulamalar gösterdi ki, karşılıklı hiçbir zorlamanın, horlamanın ve mahalle baskısının olmadığı; aksine karşılıklı hoşgörü, anlayış ve müsamaha belirgin bir biçimde öne çıktı. Esas fırtınayı koparanlar, bu işten nemalananlar ve bu işin üzerinden siyasi rant devşirme gayreti içerisinde bulunan halktan ve haktan kopuk bir avuç güdümlü siyasetçi ve azgın azınlık takımıdır. Nitekim bu tipler, her geçen gün hakkın ve halkın gözünden düşmekte ve siyasi tükenişe doğru hızla yol almaktadırlar. 
Üniversitelerde ve kamu kuruluşlarında başörtüsünün serbest olmasıyla ne laiklik elden gitti ve ne de bu yüzden karşılıklı çatışma ortamı meydana geldi. Aksine, kabullenme, farkındalıkları zenginlik telakki edip karşılıklı hoşgörü içerisinde kaynaşma ve dayanışma öne çıktı. Yasaklardan siyaseten medet ummak ve genç insanların yaşam biçimlerine kota koymak, fıtrattan kopartıp tektipleştirip teşhir etmek için birilerinin adeta eline çekici alıp milleti “örs” yerine koymaları ve istedikleri gibi bir şekil elde edinceye kadar dövmeleri ve devlet adına bu hakkı kendilerinde görmeleri özgürlük olmasa gerektir. 
Devleti “özne” kabul eden anlayıştan sıyrılıp; milleti “özne” kabul eden bir anlayışa evirilmediğimiz, kadınlarımızı teşhir objesi gibi sunup tektipleştirme hastalığından kurtulmadığımız ve başkasının yaşam biçimine müdahale hakkını kendimizde görmekten vaz geçmediğimiz müddetçe, fıtrî itiraz seslerinin kesilmeyeceği/yükseleceği ve huzur ortamının sağlanamayacağı bilinen bir gerçektir.
Bu yüzden, ortaöğretimde de  “başörtüsünün serbest” olması için yapılan bu yeni düzenleme yerinde bir düzenlemedir. Bireyin yaşam biçimine müdahale değildir; aksine dileyen dilediği gibi giyinme esasına dayalı “makulde buluşma” ekseninde bir özgürlük göstergesidir.
Bu itibarla, düzenlemede imzası bulunan, emeği geçen herkesi kutluyor ve hayırlı hizmetlerinin devamını temenni ediyorum.
Bu yazı toplam 201 defa okunmuştur.
  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÖNE ÇIKAN MARKALARIMIZ
  • TUANA EVLERİ 3. ETAP
  • TUANA EVLERİ 2. ETAP'TA YÜZDE 5 İNDİRİM
  • ROMATEM Kocaeli Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
  • Özgür Kocaeli mobil uygulamamız yayında
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 Özgür Kocaeli | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0262 331 11 11 Faks : 0262 321 21 37