1. HABERLER

  2. SPOR

  3. Özrü kabahatinden büyük!
Özrü kabahatinden büyük!

Özrü kabahatinden büyük!

29 Ekim’de Şekerpınar Stadı’nda oynanan Çayırovaspor-Karadenizspor 1. Amatör Küme maçının bitiminde hakem Mehmet Güngör’e soyunma odasına giderken Karadenizspor başkanı tarafından fiili bir

A+A-

29 Ekim’de Şekerpınar Stadı’nda oynanan Çayırovaspor-Karadenizspor 1. Amatör Küme maçının bitiminde hakem Mehmet Güngör’e soyunma odasına giderken Karadenizspor başkanı tarafından fiili bir saldırı olmuş, hakem kardeşimiz kendisine yönelik bu eylemi raporunu yazmamıştı. Köşemde olayı değerlendirirken, “Kendisini yapılan saldırıyı raporuna yazamayan hakem derhal düdüğünü duvara assın” dedim. Yazımın ardından yukarıdan gelen bir talimatla İl Hakem Kurulu harekete geçti. Söz konusu olayla ilgili soruşturma başlattı. Soruşturma süresince de söz konusu hakeme görev verilmeyeceği ilan edildi. İl hakem Kurulu soruşturmayı tamamladı ve bir sonuç bildirisi yayınladı. Dün köşemde yer vermiştim bildiriye.

İşte il hakem kurulu’nun açıklaması:

İl Hakem Kurulu’nun olayla ilgili açıklaması şöyle: “29 Ekim 2010 tarihinde Şekerpınar Stadında saat 19. 00 oynanan Çayırovaspor – Gebze Karadenizspor müsabakası bitiminde tribünden gelerek sahaya giren bir seyircinin hakemleri tebrik etmek istemesi ve hakemlerin tebliği kabul etmemesi sonucunda hakeme tokat atmaya çalışan bu kişinin hakem, gözlemci ve saha komiseri raporlarında münferit bir seyirci gibi kabul edildiğinden dolayı rapor edilmediği, yapılan araştırmalarda anılan kişinin Gebze Karadenizspor Kulübü Başkanı olduğu tespit edilmiştir. Fakat hakemlerin ve gözlemcilerin tüm kulüp başkan ve yöneticilerini tanımalarının mümkün olamayacağı da bir gerçektir. Ancak bu olayın güvenlik zafiyeti nedeniyle ek rapor olarak raporlarda belirtilmemesinin bir ihmal olduğu kanısındadır”

Savunmaya bak, hizaya gel!

Hani bir söz vardır ya özrü kabahatinden büyük. Tam öyle bir durum söz konusu bu olayda. Hakem ve gözlemcinin tüm başkan ve yöneticileri tanıyamayacağı belirtiliyor. Doğrudur, kimsenin aksini söylemeye hakkı da yoktur. Ancak söz konusu kişi takımlardan birinin başkanı. Herhalde o kulüp başkanını tanıyamayan iki kişi var, onlar da hakem ve gözlemci! Hakem veya gözlemci tanımıyor olabilir, ama orada mutlaka o başkanı tanıyan birileri vardı. Biraz araştırılsa, soruşturulsa bu meydana çıkardı. Nedense bu yapılmadı. Saldıran kişinin başkan veya yönetici olması da aslında çok önemli değil. Önemli olan eylem. Hakeme bir fiili saldırı olmuş. Saldırıyı kim yaparsa yapsın bu bir suçtur ve mutlaka raporlara yazılması gerekir. Açıklamada, saldırganın münferit bir seyirci olarak kabul edildiği bu yüzden raporlara yazılmadığı belirtiliyor. Savunmaya bak, hizaya gel. Demek ki hakeme bir seyirci saldırırsa bu önemli değil, rapora yazmaya gerek yok. Var mı böyle bir şey?

O’nun yaptığı da yanına kar kalmasın

Güvenlikle ilgili bir sorun var ortada. Hakeme soyunma odasına giderken fiili bir saldırı yapılıyor. Ortada bir de suç var. Hakem kardeşimiz yaşadığı bu olayı raporuna yazsa, olay disiplin kuruluna gelse ilgili kulübe saha kapatma cezası verilmesi söz konusu olacaktı. Hakem yaşadıklarını yazmayınca hem kulüp, hem de saldırgan cezasız kaldı. Başka bir deyişle yapanın yanına kar kaldı. Bazı meslektaşlarım olayı abarttığımı, büyüttüğümü, hakem Mehmet Güngör’ü haksız yere idam ettiğimi yazıyorlar. Olup bitenler ortada. Mehmet Güngör kendisine yapılan fili saldırıyı raporunda yazmıyor suç işliyor, sonrasında yaptığı savunmasıyla da komik duruma düşüyor. Kimse kusura bakmasın Mehmet Güngör’ün yaptığı önemli bir yanlış, çok kötü bir örnektir. Karadenizspor kulübü ve başkanı, Mehmet Güngör sayesinde işledikleri suçun cezasını çekmeyecekler. Dilerim, Mehmet Güngör’ün yaptığı da yanına kar kalmaz.

Çelik’ten Serdar’a yanıt

Kocaelispor kaptanı Serdar Topraktepe bir gazetede yer alan röportajında Başkan Muammer Çelik için, “Bana verdiği hiç bir sözü tutmadı, yapacağım dediği ödemeleri yapmadı. 1. 5 yıldır mağdur edildim” diyor. Başkan Çelik, Serdar’ın bu açıklamasını okumuş ve üzülmüş. Başkan Çelik, “Transfer izni alırken bütün paramız tükendi. Bu yüzden de futbolcularımıza doğru dürüst ödeme yapamadık. Çıkıp bir gün olsun ödeme yaptık da demedik. Yaşadıklarımızı herkes biliyor. Serdar’a hiç para ödemediğimiz gibi bir tablo ortaya koyulmak isteniyor. Bu da doğru değil. 26. 11. 2009’da göreve gelişimizden bu yana bir yılda Serdar’a yaptığımız ödemelerin makbuzları muhasebede duruyor. Çeşitli aralıklarla ve sırasıyla 10, 3. 5, 10, 10, 3 ve en son 20 bin TL’lik ödeme yaptık kendisine. Toplam 56 bin TL nakit para verdik. Ayrıca 2011 yılının 6’ncı ayından geçerli olmak üzere Musanpark’ın 105 bin TL tutarındaki 7 adet çekini kendisine verdik” dedi. Başkan Çelik, Serdar’ın aynı röportajda yer alan, “Başkan hiç bir şeyle ilgilenmiyor, ihtiyaçları biz karşılıyoruz” şeklindeki açıklamasının da gerçeği yansıtmadığını söyledi, “Kesinlikle bu doğru değil. Tesislerin ihtiyaçlarıyla ilgileniyorum. Konya Şeker maçına kadar da tüm deplasman giderlerini ben karşıladım. Konya Şeker maçının masrafları da hasılattan kalan parayla karşılandı.  ” dedi. Başkan Çelik’in Serdar’ın açıklamalarına verdiği yanıtlar bunlar.

Sözlerin tutulmasını bekliyoruz

Kent Spor Basını olarak Sırp futbolculara ödenecek parayı temin etmek amacıyla düzenlediğimiz Kurtuluş Zirvesi amacına ulaşmamış, davet ettiğimiz eski yöneticiler kampanyaya ilgisiz kalmıştı. Sonuçta Kurtuluş Zirvesi’nde küçük bir rakam toparladık ve bu parayı takıma prim olarak vermeyi kararlaştırdık. Kimler ne vaat etmişti önce ona bakalım: Veysi Yavuz, Murat Pehlivan, Mehmet Tüysüz, Fuat Taşer 2’şer bin TL, Aziz Alemdar 1500 TL, Ecevit Eti: 1000 TL, İsmet Erturan, Sami Durmuşoğlu, Altem Firması, Zodyak 500’er TL ve Necdet Memiş 100 TL. Toplam rakam 12. 600 TL.  Veysi Yavuz söz verdiği 2 bin TL’yi gönderdi. Aziz Alemdar 1500 TL söz vermişti 1000 TL gönderdi. İsmet Erturan 500, Necdet Memiş de 100 TL gönderdi. Bize ulaşan 3600 TL’yi takıma dağıtması için kaptan Serdar Topraktepe’ye teslim ettik.

Futbolcular bu parayı bekliyor

Fuat Taşer ağabey “Sırp sorununun çözümü için 2 bin TL sözü vermiştim. Bu amaç için kullanılsa parayı gönderirdim. Ancak olayın şekli prime döndü. Takıma prim konusunda oğlum Bahadır zaten gereken katkıyı veriyor” dedi. Haklıydı. Fuat Taşer’in 2 bin TL’sini kampanyadan düştük. Mehmet Tüysüz ağabeyle ilgili hiçbir sorun yok. Para hazır. Ne zaman istersek gidip alacağız.  Geriye Murat Pehlivan, Ecevit Eti, Altem Firması ve Zodyak kaldı. Yani toplamda 4000 TL. Bu kişilerden henüz bir ses çıkmadı. Oysa aradan epeyce bir zaman geçti. Futbolculara bu parayı söz verdik. Bekliyorlar. Sevgili Murat Pehlivan, Ecevit Eti, Sami Durmuşoğlu, Altem Firması ve Zodyak söz verdikleri parayı biran önce gönderirlerse çok sevineceğiz. 4500 TLbin TL gelirse, Mehmet Tüysüz’ün 2 bin TL’sini de eklediğimizde 6500 TL ediyor. Küçük de olsa bir katkı olur.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.