1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Öztürk: “Bozuk gıda satana taviz verilmiyor”
Öztürk: “Bozuk gıda satana taviz verilmiyor”

Öztürk: “Bozuk gıda satana taviz verilmiyor”

İl Genel Meclisi’nin Ağustos ayı 3’ncü oturumu dün Fahim Kılıç başkanlığında yapıldı. Toplantıya davet edilen Gıda, Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Abdullah Öztürk, sunum yaptı, yaptıkları hizmetleri ay

A+A-

İl Genel Meclisi’nin Ağustos ayı 3’ncü oturumu dün Fahim Kılıç başkanlığında yapıldı. Toplantıya davet edilen Gıda, Tarım ve Hayvancılık il Müdürü Abdullah Öztürk, sunum yaptı, yaptıkları hizmetleri ayrıntılı olarak anlattı.

İlimiz ve ülkemiz kalkınmasına katkı sağlamak için personeli ile birlikte çok yoğun bir çalışma içinde olduklarını belirten Öztürk, yem sorunu çözülmeden hayvancılığın sorunlarının çözülemeyeceğini, bunun içinde yem maliyetlerinin mutlaka düşürülmesi gerektiğini söyledi. Uygulama başlanılan damlama sulama sistemi ile iki kat ürün alınmaya başlandığını, çiftçinin cebine daha çok para girmesi için çalıştıklarını belirten Öztürk, “Altın çiçek yetiştiriciliği için çiftçilere destek veriyoruz. Eşme Ayvası’nın üretimini ve kalitesini artırmak için havadan sulama yöntemine başlandı. İlimizde hayvancılığın geliştirilmesi içinde 13 bin 575 bin TL sıfır faizli hayvancılık kredisi kullanıldı” dedi.

TAVİZ YOK

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Öztürk, bozuk gıda satışı yapanlara karşı hiçbir taviz vermediklerini, özellikle de kasıtlı bozuk gıda satışı yapanların daha çok üzerine gittiklerini söyledi. Uyarmadıkları hiçbir gıda satıcısına ceza vermediklerini belirten Öztürk, “7 ayda 7 bin 500 işyeri denetlendi, hedefimiz yılsonuna kadar 14 bine ulaşmak. Denetimler arttığı için bu yıl gıda zehirlenmelerinde önemli azalma var. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayında ekmek fırınları, kasaplar ve tatlı satan işyerlerinin denetimleri daha da artırdık” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR GEÇ KALDI

İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi İsmet Kanık, çevresindeki köylerin su ihtiyacını karşılayan Toramanlar Göleti’nin su kanallarını eskimesi nedeniyle Büyükşehir Belediyesi’nin yenileme çalışması başlattığını, ancak geç kaldığını öne sürdü, “Büyükşehir Belediyesi “Köylünün en çok suya ihtiyacı olduğu Haziran, Temmuz, Ağustos aylarında çalışma yapıyor. Halbuki bu çalışma Nisan, Mayıs veya Eylül ayından sonra yapılmalıydı. Köylünün ürünü düştü” dedi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Öztürk, konuyu yakından takip ettiğini, Büyükşehir’in ihale de mücbir bir sebep nedeniyle geç kaldığını söyledi.

AKP’li Meclis Üyesi İsmail Önay, Toramanlar Göleti’nin tıkanan kanalları Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden yapıldığını 2’nci kez ihale yapılması nedeniyle gecikme olduğunu belirtti “Büyükşehir burada 10 kilometre uzunluğunda kanal yapıyor. Kandıra’ya bağlı 9, İzmit’e bağlı 2 köy kendi aralarında Su Birliği kurulması için çalışma yapılıyor” ifadesini kullandı

BATAKLIK KURUTULSUN MU?

CHP’li Erdal Baş, Derbent, Balaban ve Şirinsulhiye çevresinde 3 bin dönümlük alanın bataklık olduğunu ve ekin ekilemediğini söyledi, Bataklık alanda biriken suların Sapanca Gölü’ne aktarılmasını istedi. Öztürk, Her bataklığın kurutulmasının doğru olmadığını, doğal hayatın korunması gerektiğini belirtip, Çevre Bakanlığı ile çalışma yapılıp bataklığın durumunun değerlendirileceğini söyledi. Öztürk, Meclis üyelerini çeşitli konulardaki sorularına yanıt verdi: “30 üründe katkı kalıntısı var mı çalışmamız var. Şimdiye kadar sorun olacak bir şey çıkmadı. İzaydaş çevresinde numune çalışması da devam ediyor. Manda konusunda dersimizi iyi çalışıyoruz, çalışmanın geliştirilmesi için İl Özel İdaresi’nden 500 bin TL talep ediyoruz. Dinamik bir ülkeyiz, Hayvancılık sektöründe fahiş karlara karşı Bakanlık yurtdışından hayvan ithal ederek tedbirler alıyor. Hayvancılık sorunu bir günlük sorun olmadığı gibi bir günde çözülecekte değildir.”

ON NUMARA’DA GERİ ADIM:

Bir süre 10 Numara Restaurant olarak kullanılan İzmit Tarihi Gar ve Ambar Binası için geçtiğimiz ay yapılan İl Genel Meclisi toplantısında 100 kişilik Bilim Heyeti’nin çalışma yapacağı Kanser Kayıt Birimi Çalışma Merkezi olması yönündeki İl Sağlık Müdürlüğü’nün teklifi kabul görmüştü. Bina daha önce 10 süreyle Röleve ve Anıtlar Müdürlüğü Hizmet Binası olarak kullanılması için karar alınmıştı. İl Genel Meclisi’ni dün yapılan toplantısında sürpriz bir gelişme yaşandı. Eğitim Kültür ve Sağlık Komisyonları’na havale edilen gündem maddesi Valilik talebi ile geri çekildi. Konu bugün yapılacak oturumda bir kez daha görüşülecek.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.