1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Pakmaya kendini savundu: “Adımız çıkmış bir kere”
Pakmaya kendini savundu: “Adımız çıkmış bir kere”

Pakmaya kendini savundu: “Adımız çıkmış bir kere”

İzmit’te yıllar öncesinden bugünlere kentin doğusunu etkileyen bir koku, bölgede derelerle bir kirlenme olduğunda akla ilk gelen sanayi tesisi Pakmaya olurdu. Yıllar içinde Pakmaya önemli ya

A+A-

İzmit’te yıllar öncesinden bugünlere kentin doğusunu etkileyen bir koku, bölgede derelerle bir kirlenme olduğunda akla ilk gelen sanayi tesisi Pakmaya olurdu. Yıllar içinde Pakmaya önemli yatırımlar yaptı, arıtmalarını devreye soktu, ancak belirli zamanlarda yine konu kirlilik olduğunda akla ilk gelen sanayi kuruluşu olmaktan kurtulamadı.

Kocaeli Sanayi Odası’nda geçen hafta yapılan toplantıda İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ın konuşmasında, bölgede kirlilik oluşmasında yine Pakmaya’nın adını vermesi, “Pakmaya’nın atıkları yüzünden milyonlarla liralık yeni yatırım yapmak zorunda kaldık” şeklindeki açıklamaları, gözleri yine bu tesise çevirdi.

Köseköy’de kurulu Pakmaya Fabrikası’nda dün İzmit Fabrikası Müdürü Tuncay Yurdesin, Basın Danışmanı Adnan Filiz ile birlikte basın toplantısı yaptı. Yurdesin, hafta başında KSO’da Sanayicilerle yapılan toplantıda İSU Genel Müdürü İlhan Bayram’ın kirliliğin nedeni Pakmaya’nın gösterilmesi yönündeki eleştirisine cevap verdi. Fabrika hakkında bilgi veren Yurdesin, Arıtma Tesislerine 25 milyon doların üstünde yatırım yaptıklarını ve arıtma tesislerinin 24 saat boyunca bir saniye bile durmadan çalıştığını ve ilk arıtma tesislerini kuran fabrika olduklarını söyledi.

Sağlığa Zararlı Bir Durum Yok

Pakmaya Basın Danışmanı Filiz, Pakmaya’nın faaliyetleri hakkında bilgi aktardı, kendi alanında dünyada üçüncü büyük fabrika ve örnek olan Pakmaya’yı eleştirmenin alışkanlık haline geldiğini söyledi. KSO’da yapılan toplantının formatının yanlış olduğunu söyleyen Pakmaya İzmit Fabrika Müdürü Yurdesin, “İSU Genel Müdürünün konuşması sonrası toplantı basına kapatıldı. Toplantı basına ya tam açık olmalı ya da tam kapalı olmalıydı. Sanayici olarak basından gizleyeceğim bir şey olmamalıdır” dedi. Pakmaya’nın ürünlerinin 130 ülkeye ihraç edildiğini ve küçük kar payları ile çalıştıklarını vurgulayan Yurdesin, arıtıma tesislerinin eleştirilmesini haksız bulduğunu söyledi.

Yurdesin, yaptıkları çalışmaları şöyle anlattı “İSU’dan su almıyoruz, 6-7 kuyudan su çekiyoruz, kuyu suyu kullanıyoruz ancak İSU’ya günde 7-10 bin TL su parasını seve seve ödüyoruz. İSU bize su satmak istiyor. Kuyu suyunu ölçülü olarak çekiyoruz. Ne kadar su çekersek çekelim su seviyesi düşmüyor.” dedi. Pakmaya Fabrika Müdürü Yurdesin, “Vesikalandık bir kere, başka yerlerden koku gelse bile koku bizden biliniyor. Pakmaya aralıksız arıtma yapılıyor, insan sağlığına zarar verecek bir durum yok, olsa bizim lojmanlarımız evlerimiz burada. Olsaydı biz burada oturmazdık. Atıklardan hayvan yemi yapılıyor. Günde 15 ton gübre çıkıyor ve seralarda kullanılıyor” diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.