1. YAZARLAR

  2. Hayrettin ALBAYRAK

  3. Para kazanalım derken, tribünler boş kalmasın!
Hayrettin ALBAYRAK

Hayrettin ALBAYRAK

Yazarın Tüm Yazıları >

Para kazanalım derken, tribünler boş kalmasın!

A+A-

Kocaelispor Başkanı Hüseyin Üzülmez’in önceki gün gazetelerde yer alan açıklamalarındaki, “Kombine satışında 5 bini geçtik” sözleri herkesi şaşırttı. Üzülmez, sadece kendisinin 2 bin satış yaptığından söz etti. Malum, satışlara 2 Ağustos’ta başlanmıştı. Bir hafta gibi kısa sayılacak bir süreçte satışa çıkartılan 10 bin kombinenin yarısının bitmiş olması gerçekten inanılır gibi değildi. Sosyal medyadaki yorumlara baktım, herkes Üzülmez’in verdiği rakamı bu nasıl olabilir diye sorguluyordu. Hakikaten bir haftada 5 bin kombine satışı yapmak hiç kolay değildir.

ÜZÜLMEZ’İN VERDİĞİ RAKAM DOĞRU AMA?

Peki, nasıl oluyor, Kulüp Başkanı yalan söyleyecek değil ya diyeceksiniz. İzah edeyim. Üzülmez’in söylediği gibi 5 bin kombine satıldı satılmasına ama bunlar bireysel satış rakamı değil. Malum kombineler yöneticiler arasında paylaşıldı, herkes kendi çevresine satış yapacak. Yani toplu satış bunlar. Örneğin bildiğim kadarıyla Kocaelispor’a yakın fabrikalardan birine 1500 dolayında kombine kart gönderildi. Belediyelere de bu şekilde toplu kombine gönderiliyor. Ki, bu satışlardan kulüp iyi kaynak sağlıyor. Üzülmez’in kast ettiği 5 bin rakamı oradan kaynaklanıyor.

top-aglarda--para-kazanacagiz-derken.jpeg

FUAR’DA VE BELSA’DA HAREKET YOK

Yoksa, önceki gün kulüpten ve Kartepe Sportif’ten aldığım rakamlara bakıldığında bireysel satışlarda durum vahim. Fuarda 25 kadar kombine satılmış, Belsa’daki satış rakamı da o kadar. Topu topu 50 tane. Ki, bireysel satış çok önemli. Toplu satışlarda dağıtılacak kombine sahiplerinin maça gidip gitmeyeceği belirsizdir ama bireysel alanlar mutlaka maça gider. Bireysel satış rakamlarını belli düzeye çıkartmak durumundayız. Sadece toplu satışlarla para kazanmayı düşünürsek yarın maçları büyük bölümü boş tribünler önünde oynamak zorunda kalabiliriz. Malum, kombine satışı yapılan koltuklar için ayrıca maç bileti satışı olmuyor. Bu husus çok önemli.

PARA VERENLE, HEDİYE EDİLEN FARKI

Konuyu açarsak. Yönetim malum alt tribünlerle ilgili 10 bin kombineyi satışa çıkardı. Zaten alt tribünlerin toplam kapasitesi bu rakamın biraz üzerinde. 5 bini toplu satılmıştı, geri kalanı da aynı şekilde fabrikalara verilirse, ortaya ciddi bir sıkıntı çıkar. Dediğim gibi toplu verilen kombinelerin akıbeti bilinmez, kaçı maça gelir tahmin edilemez. Fabrikalar veya belediyeler kombineleri çalışanlarına dağıtacaktır ama sonuçta ücretsiz sahip olunduğu için maça gidip gitmeme kişinin keyfine bağlıdır. Yani cebinden para verip alanla, kendisine kombine hediye edilenin durumu farklıdır.

YÖNETİMİ UYARIYORUM

istediğim şudur ki, para veren çok önemli bir işi yoksa maça gider, tribündeki yerini alır ama hediye alan kafasına göre takılır. Alt tribünlerde bilet satışı yapılacak koltuk sayısı da sınırlı kalacağına göre yarın maçlarda göreceğimiz manzara bellidir. Alt tribünlerde koltukların tümü satılmış olsa da, maça gelenlerin sayısı düşük olabilir. 15 bin kapasiteli yerde 4-5 bin kişi görebiliriz. Böyle bir tehlike söz konusu. Bunun önüne geçebilmek için mümkün olduğunca kombineleri bireysel satmak gerekir. Yönetimi bu konuda uyarmayı görev biliyorum. Bence yönetim alt tribünlerde kalan kombinenin toplu satışını durdurmalı, en azından o 5 bin kombineyi tribüne gelecek taraftarın alması sağlanmalı. Ayrıca, fabrika ve belediyelere satılan kombinelerin, maça gitme eğilimindeki taraftarlara dağıtılmasıyla ilgili görüşmeler girişimler yapılmalı.

Arkasında dururduk

Kısa bir süre önce Kocaelispor U17’de yeteneğiyle öne çıkan Haşim Arda Sarman’ın Beşiktaş’a gittiği haberini yaptık. Beşiktaş alt yapı kurmayları, hazırlık maçında izledikleri Haşim’e hayran kalmışlar ve gelen talebin ardından bu transfer gerçekleşmiş. Malum Kocaelispor da sezon başı Beşiktaş U19’dan Yusuf Aygün’ü kadrosuna dahil etmişti. Kulüpler futbolcu takası yaptılar, ayrıca para ödemesi olmadı. Karşılıklı memnuniyet içeren bir alışveriş de diyebiliriz.

top-aglarda--arkasinda-dururduk.jpg

HİÇ İSTEMEDİLER

Malum, Haşim Kocaelispor teknik ekibinde yer alan Faruk Sarman’ın oğlu. Kendisi gibi uzun boylu stoper. Alt yapıdan yetenekli bir gencin, üstelik yardımcı antrenörün oğlunun Beşiktaş’a verilmesine tepki gösterenler var. Hatta babayı oğlunu Beşiktaş’a götürdü, Kocaelispor’a vermedi diye suçlayanlar var. İlk bakışta düşündürücü bir durum gibi gözükse de, işin gerçeği öyle değil. Faruk Hoca kesinlikle oğlunun Beşiktaş’a gitmesini istemedi, aynı şekilde Haşim de hiç istekli değildi.

ETİK BULUNMAMIŞ

A takıma aday isimlerden biriydi Haşim Arda. Ancak, Korukır yardımcısının oğlunun takımda yer almasının etik olmayacağını, farklı yorumlanacağını düşünmüş ve sıcak bakmamış. Bunun üzerine Haşim, Yusuf Aygün transferinde takas olarak Beşiktaş’a verilmiş. İşin içyüzü, doğrusu budur. Haşim ve babası mevcut durumdan hiç mutlu değil. Hatta Haşim’in sosyal medya hesabındaki veda paylaşımlarına bakıldığında ne kadar üzgün olduğu görülür.

MİLLET NE DERSE DESİN

Korukır’ın dediği gibi Haşim Arda A takıma alınsa mutlaka babasından torpilli diye tepkiler gelecekti ancak bence işin o tarafına bakılmamalıydı. Futbolcu hak ettiyse millet ne derse desin, ne önemli var. Ki, Haşim Arda için yakın geleceğin yıldız adayı deniyor. Keşke Engin Hoca Haşim’in gitmesine izin vermeseydi. Hepimiz kendisine tam destek verir, kararının arkasında dururduk, milletin ne dediği de vızıltı olarak kalırdı.

Vinsan Stadı’na Bora Uluç adı verilsin

Amatör spor ailesinin bayramlaşma törenleri artık bayram günleri değil, öncesinde yapılıyor. Bayram günleri herkesin bir yoğunluğu oluyor, dolayısıyla öncesinde bayramlaşmak doğru bir düşünce. Kurban Bayramı töreni önceki gündü. Tüm taban birliklerinin ortaklaşa organize ettiği törene katılım fena değildi. Birkaç gün önce Disiplin Kurulu’nun 20 yıllık başkanı Bora Uluç’un vefat etmesi nedeniyle buruk bir bayramlaşma töreni oldu. Taban birlikleri başkanları ve diğer söz alanlar Bora Ağabeyin vefasından duydukları üzüntüyü dile getirdiler.

top-aglarda--bora-uluc-001.jpg

ÖNERİ RIFAT KAHRAMAN’DAN

Törene Bora Ağabeyin çerçeveletilmiş bir de fotoğrafı getirildi. Dile kolay 32 yıl il disiplin kurulunda yer almış, onca yıl amatör futbola gönüllü katkı sağlamış, fedakarlıklarda bulunmuş bir isimdi Bora Uluç. Vefatının hemen sonrasındaki bayramlaşma töreninde herkesin ondan söz etmesi, saygıyla yad etmesi son derece doğaldı. Uzun yıllar disiplin kurulunda Bora Ağabeyle omuz omuza görev yapan eski hakem ve gözlemci Rıfat Kahraman Ağabey de törende söz almış ve Bora Uluç isminin Vinsan’daki tesise verilmesi, böylece adının yaşatılması önerisinde bulunmuş.

OY BİRLİĞİYLE ONAYLANACAKTIR

Öneri törene katılanlardan tam destek almış. 32 yıl amatör spora karşılıksız hizmet etmiş birinin adının spor tesisine verilmesi kesinlikle yerinde bir düşünce. Rıfat Ağabeye duyarlılığı için teşekkür ediyorum. Vinsan Tesisleri, Büyükşehir Belediyesi’ne ait. Demektir ki, öneri Büyükşehir Belediye meclisinin gündemine getirilmeli. Ayrıca Alikahya’daki Kocaelispor alt yapı tesislerine Hayri Kara, Cephanelik Stadı’na Nasut Kayalı adlarının verilmesiyle ilgili öneriler var. ASKF tümüyle ilgili meclis gündemine gelmeleri çalışması yapmalı. Ben inanıyorum Büyükşehir ve İzmit Belediyesi meclisleri önerileri oy birliğiyle kabul edecektir.

Bayramınızı kutluyor,

iki hafta izninizi istiyorum

Allah’a şükürler olsun bir bayrama daha ulaştık. Öncelikle tüm İslam aleminin, Müslümanların, okurlarımın Kurban Bayramı’nı en samimi duygularımla kutluyorum. Büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öpüyor, her gününüzün bayram sevinciyle dolu olmasını diliyorum.

LİG HAFTASI GÖRÜŞÜRÜZ

Malum, geçen bayram olduğu gibi Kurban Bayramı’nda 4 gün yerel gazeteler çıkmayacak, önemli haberler için internet sitemiz açık olacak. Normalde bayramın son günüyle birlikte gazetede mesaiye başlanacak ancak ben tıpkı geçen bayram olduğu gibi bayramla senelik izni birleştirdim. Yorucu lig maratonu öncesinde enerji depolamak istiyorum. Lig haftası, yani 26 Ağustos Pazartesi gününe kadar sizlerden müsaade istiyorum. Bayramla birlikte 2 hafta ayrıyız. Bu süreçte doğal olarak Top Ağlarda köşesi de yayınlarına ara verecek. Kısmet olursa 27 Ağustos Salı günü burada buluşmayı ümit ediyorum.

HAKKINIZI HELAL EDİN

Her zamanki gibi izne çıkarken sizlerden yine helallik istiyorum. Hakkınızı helal edin. Benden yana sonuna kadar helaldir. Her ne kadar izinde olsak da gazetecinin tatili olmaz Kocaelispor başta olmak üzere kent sporundaki gelişmeleri yakından takip edeceğim. Sakaryaspor ile oynayacak iki hazırlık maçını bir aksilik olmazsa izleyeceğim. Yönetimin bayrama kadar transferi açıp camiaya çifte bayram yaşatma arzusu vardı. Müjde bayram ertesine kaldı. Bu durumda transferin açılışı, senelik izin günlerimde olacak. Hayırlısı diyelim. Görüşmek ümidiyle, şimdilik hoşça kalın.

Bu yazı toplam 2387 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.
7 Yorum