1. YAZARLAR

  2. Turgay ENÇ

  3. Para rezaleti
Turgay ENÇ

Turgay ENÇ

Yazarın Tüm Yazıları >

Para rezaleti

A+A-
Kocaeli Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneğine başkan olduğum ilk yıllardı. Amatör takımlarla hakemlerin arası hiç de iyi değildi. Hemen hemen her hafta bir olay oluyordu. Hakemler hakarete ve tacize maruz kalıyorlardı. Yapılan bu saldırıları en sert bicimde kınıyor ve basın yolu ile de kamuoyu oluşturuyorduk. Ancak üzücü olan bir konu da o dönemin ASKF Başkanı kendi üyesi olan kulüpleri yaptıkları bu tür saldırılardan sonra kınamıyordu. Yani tabir yerindeyse olay yapanın yanına kar kalıyordu. 
Futbolculuktan geldiğim için kulüp yapılarını çok iyi biliyordum. Hakemlere saldıran şahısların mahallelerinde köylerinde kahraman muamelesi gördüğüne de şahitlik etmişliğim olmuştur. Hem faal hakem hem de dernek başkanı olarak bir şeyler yapmamız gerektiğini yönetim kurulu arkadaşlarımla paylaşarak bir dizi önlemler aldık.  
Öncelikle darp edilen hakemlerimiz için Kocaeli Barosundan bir avukatla profesyonel anlaşarak bu tür olaylarda hem karakol aşamasında hem de dava aşamasında hukuki destek aldık. Avukat arkadaşımız sayesinde hakemlerimiz çok rahat ettiler. Davalarından asla vazgeçmediler. Ayrıca yine olay çıkartan, hakemlerimizi taciz edip darp eden kulüplere karşı kendi savunma mekanizmamızı da oluşturmuştuk. Aradan 20 yıl geçmiş olmasına rağmen o günleri hatırlayanlar çok iyi bilirler, amatör kümelerde birçok müsabaka hakem maça yetişemediği için (!) iptal olur, müsabaka oynanmazdı. O günlerde maça giderken hakemlerin ya seyahat ettiği arabanın lastiği durduk yerde patlar, ya da hakem arkadaşlarımızın aniden hastası oluverirdi! Olay çıkartan takımların müsabakalarına çıkmayarak onları kendimizce iki üç hafta cezalandırırdık. O dönem çok kulüp yöneticisinin derneğe gelerek, ''Bir daha böyle olaylara meydan vermeyeceğiz'' diye özür dilediklerini bilirim. 
Daha sonra kulüplerle, hakemler derneği ilişkilerini geliştirdik. Özellikle hakem balolarında, kulüplerle hakemleri yakınlaştırdık. Agresif davranan kulüplerle eğitim çalışmaları  yaptık, hakem arkadaşlarımızla ziyaretlerde bulunduk. Bir yıl gibi kısa süre içinde hakemlere yapılan bu tür çirkin saldırıları asgari düzeye indirdik. 
Bütün bunları neden anlattım? Biz bunları yaparken ne bir yönetici ne bir hakem arkadaşım herhangi  bir menfaat beklemedi, gözetmedi. Tek isteğimiz insanca spor yapmak ve hakemlerin daha rahat müsabaka yönetmelerini sağlamaktı. Hakem-kulüp-oyuncu ilişkilerinin daha iyi olması için çabaladık durduk. Âmâ bugün gelinen noktaya baktığımızda ise tam bir rezalet ve kokuşmuşluk görüyoruz!  
Demek ki kafasına tokmağı yiyen hakem kardeşimizin kafasının değeri sadece 1500 TL imiş!..  
Bu kadar ucuz kafa ile de bu hakemlik yapılmaz!  
Bu gün kafasını 1500 TL’ye satan yarın maçlarda neler yapmaz? Bu ve bunun gibi kişilerin hakemlik yapması son derece sakıncalı! Bu tür insanları biran önce camiadan uzaklaştırmak gerekir. 
TFFHGD Kocaeli Şube Başkanı Mecit KESKİN ve yönetim kuruluna gelince. Öncelikle bu tür olaylar sonrası olaya sebep olan kişi ile hakemin bir araya gelmesi son derece yanlış. Olaya maruz kalan hakem yerine bu olayları takip edecek ya bir avukat ya başka biri ya da dernek başkanı olmalı.  
Ancak olaya şahit olan kişilerle yaptığım görüşmeler neticesinde dernek başkanı ve yanında bulunan bazı dernek yöneticileri tarafından tokmağı kafasına yiyen hakeme bu işten vazgeçmesi yönünde baskı yapıldığı, hatta dernek yöneticisi olan başka bir hakemin 
''Zamanında ben de bir maçta yumruk yedim, dişlerim kırıldı ama bir sonuç alamadım. Bak sen hiç olmazsa 1500 TL alacaksın'' diye konuştuğu telkinde bulunduğu iddia ediliyor. Aslında bu konu ile ilgili aldığım daha pek çok duyum var ama şimdilik bu kadarı yeterli. 
Esasında bizim bu olayların öncesine bakmamız lazım! 
Kocaeli Hakemler Derneği olarak düzenlediğin bir gecede hem de MHK üyesinin önünde Yalova'dan gelen bir FİFA hakeminin formasını sen açık artırmaya koyarsan balık baştan koktu demektir. 
Gazetemizin Spor Müdürü Hayrettin ALBAYRAK kardeşim kusura bakma sen değil miydin Bedri DÖLKELEŞ MHK üyesi olduğu zaman bu Kocaeli hakemliği için büyük bir şans diye söyleyen, yazan, çizen?  
Al sana şans gör işte! 
Onun döneminde İl Hakem Kurulu Başkanının lisansı iptal edilip federasyondan kovuldu! Onun döneminde hakem kafasına tokmak yiyor  parayla bu işten vazgeçirtiliyor! Onun döneminde Kocaeli hakemlerinin klasmanda aldıkları müsabakalar içler acısı,! Yine onun döneminde yukarıya çıkacak terfi edecek bir tek hakemimiz bile yok! Bunun neresi şans Hayrettin kardeşim? Bu olsa olsa Kocaeli hakemliği için bir kabus olur.  
Şimdilerde de duyuyoruz MHK üyemiz ''Önümüzdeki sezon her çarşamba hakemlerle toplantı yapacağım'' diyormuş! Eyy MHK üyemiz, hani hakemlerimizle ilgilenmiyordun? Giderayak mı aklına geldi? Ölme eşeğim ölme biraz daha sabır yarınlar bizim (!)  
Konu dürüstlük olunca  attı mı mangalda kül bırakmayanlar dönüp mazilerine bir baksınlar kendi dönemlerinde ne yaptıklarını bir sorgulasınlar? Kendilerine ne not vereceklerini çok merak ediyorum! 
Bu konuyu uzun zamandır biliyordum. Ancak hakem camiası ve dernek zarar görmesin diye yazmak istemedim fakat Hayrettin kardeşim konuyu köşesine taşıyınca bize de yorumlamak düştü. Gelen bilgilere göre o gün dernekte tarafları bir araya getiren dernek başkanı ve yanındaki kişilerin hiç de masum olmadıkları düşüncesi ağır basıyor. Bakalım bu saatten sonra dernek başkanı ve yönetimi ne gibi tasarruflarda bulunacak?  
Bizden bu kadar, biz bu olayın vebalini taşıyamayız mı diyecekler yoksa her şeyi sineye çekip MHK üyesi ile birlikte pişkin pişkin önümüzdeki sezon çarşamba toplantılarına mı katılacaklar? 
Seçim onların, bekleyip göreceğiz... 
Bu yazı toplam 828 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.