1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Parası olan, yiyecek üretimine yatırım yapsın
Parası olan, yiyecek üretimine yatırım yapsın

Parası olan, yiyecek üretimine yatırım yapsın

İnsanlığın, dünyada yaşamın başladığı milyonlarca yıl öncesinden bu yana en sıkıntılı, en karmaşık döneme girdiğini düşünenlerdenim. Belki de bu günler, iyi günlerimiz. Yakın gelecek, bizden

A+A-

İnsanlığın, dünyada yaşamın başladığı milyonlarca yıl öncesinden bu yana en sıkıntılı, en karmaşık döneme girdiğini düşünenlerdenim.

Belki de bu günler, iyi günlerimiz. Yakın gelecek, bizden sonraki kuşaklar çok daha sıkıntılı, çok daha karmaşık bir dünyada yaşamak zorunda kalacaklar.

Şu sıralar Müslüman alemiyle sınırlıymış gibi gözüken isyanlar, çalkantılar, yakın gelecekte bütün dünyayı sarsabilir. Küresel kriz bitmedi. Küresel krizin yarattığı sosyoekonomik sorunlar, zengin Avrupa ülkelerini, hatta ABD’yi bile tehdit ediyor.

İnsanlığın birinci sorunu yoksulluktur. Gelir dağılımındaki adaletsizliktir. Bu tablo, sadece Türkiye’nin sorunu değil. Bütün dünya aynı krizin ayak seslerini duyuyor. Yoksulluk ve gelir dağılımındaki adaletsizlik, terörü besliyor. İsyanların, halk ayaklanmalarının temel nedeni oluyor.

Bu kargaşa ortamı, insanlık için çok gerekli olan iki temel maddenin değerini hızla yükseltiyor. Birisi PETROL. İkincisi GIDA.

Dünyada ham petrol üretiminin sadece yüzde   1’i ni karşılayan Libya’da meydana gelen olaylar, ham petrol fiyatını bir-iki hafta içinde 95 Dolar’dan 120 Dolar seviyesine çıkarttı.

Eğer evinizin bahçesinin altından petrol çıkacaksa,  durmayın, vurun kazmayı. Petrol arayın. Bulursanız köşeyi dönersiniz. Günde 5 varil petrol çıkartsanız 600 Dolar. Büyük para.

Ancak petrolün yakın gelecekte önemini yitireceğine inanıyorum. Elektrikle çalışan arabayı yaptılar. Çok yakın gelecekte, petrolün insanlık için bugünkü kadar önemli olmaktan çıkacağını, alternatif enerji kaynaklarının çoğalacağını öngörüyorum.

Ama gıda öyle değil. Üstelik gıda fiyatlarındaki artış eğilimi, günün birinde nasıl olsa bastırılacak ve yatışacak olan halk ayaklanmalarıyla ilgili değil. Dünyada mevsimler değişiyor. Kirlilik hızla artıyor, tarıma elverişli araziler yok oluyor. Bu nedenle bütün dünyada temel gıda maddelerinin üretimi azalıyor, fiyatları hızla yükseliyor.

Petkim’den emekli olduktan sonra birkaç yıl önce Ukrayna’ya yerleşen, bu ülkede gıda toptancılığı ve ihracatı yapan İzmitli bir tanıdığım var. Geçenlerde ziyarete geldi. Ukrayna, dünyanın en önemli tahıl üreticisi ve ihracatçısı ülkelerden biri. Geçen yıl mayıs ayında, Ukrayna’dan İstanbul’a bir ton buğdayı 190 Dolar’a gönderdiğini, iki hafta önce aynı buğdayı 360 Dolar’a gönderdiğini anlattı.

Bütün dünyada buğday, tahıl, soya, mısır üretimlerinin hızla düştüğünü, buna bağlı olarak fiyatların petrol fiyatlarından çok daha hızlı yükseldiğini anlattı.

Hala gıda maddesi üreten ülkeler, örneğin Rusya,  artık ürettiği gida maddelerinin kendisine güç yeteceğini düşünerek, ihracatı durdurdu. Türkiye gibi, abuk bir mantıkla  sanayileşmeye yönelen, çok hızlı kirlenen  ülkeler de, birkaç yıl öncesine kadar gıda maddesi konusunda kendi kendisine yeterli durumdayken, bugün temel gıda ürünlerini dışarıdan almak zorunda kalıyor.

Türkiye’de gıda maddeleri fiyatlarının geldiği durum ortada. İşte, et fiyatını görüyorsunuz. Türkiye’nin  kasaplık hayvanı kalmadı. Etin kilosu 30 TL’ye yükseldi. Türkiye’de şimdilik para etmeyen tek gıda ürünü süt. Yakında sütün de kıtlığı başlar.

Bu nedenle, parası, sermayesi olanlar için bundan böyle en önemli yatırım gıda yatırımdır. Gıda yatırımı derken, hamburgerci, dönerci lokantası açın demiyorum. Gıda üretmek çok önemli hale geliyor.

Belki birkaç on yıl sonra, Arslanbey Organize Sanayi bölgesindeki fabrikaları yerle bir edip, o topraklarda sebze-meyve yetiştirmek zorunda kalınacaktır. Belki her yıl biraz daha büyüyen Yıldız Entegre’nin kapladığı geniş alan, yakında Posko’nun kurulacağı Alikahya Organize Sanayi Bölgesi alanı zorunlu olarak yeniden gıda üretimi için kullanılacaktır.

Türkiye’nin buğday, tahıl yetiştirmesi lazım. Mısır, soya gibi sanayide kullanılan tarım ürünlerini, daha çok sebze, meyveyi yetiştirmesi, üretmesi lazım. Bugünlerde hala fazla geliyor da para etmiyor diye Güney’de çöpe atılan portakala, limona muhtaç kalacağımız günler gelecek.

Türkiye’nin kasaplık hayvan üretmesi lazım. Daha çok tavuk, daha çok yumurta, süt üretmesi lazım. Belki birkaç nesil sonra insanlar, kuzu pirzolasını, peyniri, tereyağını hiç bilmeyecekler. Çünkü olmayacak.

Türkiye’nin biran önce GAP’ı bitirmesi, o bölgeyi sulu tarıma açması, ne çıkıyorsa üretmesi lazım. Bir bahçeniz varsa, çok küçükse bile ekin. Bir köşesine domates, bir köşesine patlıcan, bir başka köşesine maydanoz ekin. Hala yer kaldıysa, bir küçük kümes kurun.

Sermayeniz varsa, hayvan çiftliği kurun. Koyun, keçi, dana yetiştirin. Her ne kadar çok eleştiriliyor olsa da bugün Türkiye’de topraklarında tarım yapmak isteyenlere; hayvan çiftliği kurmak isteyenlere devletin verdiği çok önemli destekler var. Bunlardan yararlanın.

Domatesi, biberi, fasulyeyi, elmayı, armudu, cevizi bulamayacağımız günler gelecek. Dünya buraya doğru gidiyor.

Otomobil, çelik, lastik, temizlik deterjanı. Bunların hiç biri insanların karnını doyurmaz. Yakın gelecekte yiyecek her şeyden daha değerli olacak. O zaman pişman olacağız; en güzel tarım arazilerinde yabancılara fabrikalar yaptırdığımız için; en lezzetli tatlı su balıklarının üretilebileceği Kartepe’deki bütün dereleri üç-beş kuruşa birilerine sattığımız; en değerli balıklarla dolu akvaryum olan İzmit Körfezi’ni bu kadar kirletip, balık neslini tükettiğimiz için.

Birkaç kuşak sonra Lüfer yok, Hamsi yok, Palamut yok. Bir dilim ekmek, bir yarım domates,  üç küçük parça köfte, bir varil petrolden çok daha kıymetli olacak. İnsanlar belki de birbirlerini yiyecek. Su yüzünden, buğday yüzünden savaşlar, isyanlar çıkacak.

Pazar günü keyfinizi kaçırmak istemem ama, siz siz olun, ufak ufak en azından ailenize yetecek kadar tarım ve hayvancılık ürününü kendiniz yetiştirin. Bunun için adım atın.

Dünya, Libya’da Kaddafi yıkılacağı için değil; yakında insanlar yiyecek bulamayacağı için karışacak ve yıkılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.