1. YAZARLAR

  2. Mustafa OKÇU

  3. PARTİ İÇİ SEÇİMLERİN KARŞILIĞI
Mustafa OKÇU

Mustafa OKÇU

Yazarın Tüm Yazıları >

PARTİ İÇİ SEÇİMLERİN KARŞILIĞI

A+A-

Türkiye’nin içerisinde bulunduğu demokratik dönüşüm dönemini temsil edebilecek siyaset arayışı altı ay önce yapılan yerel seçimlerde ve tekrarlanan İstanbul seçiminde ortaya çıkmıştı. İktidar partisi ve ana muhalefet partisi, parti içi seçimleri yeniden yapılanma çalışmaları yapmadan, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe ulaşmadan, seçim takvimlerini açıklanmaya başlayarak, eski alışkanlıklarını sürdüreceklerini belli etmiş oldular. Böylelikle ana akım siyasi partiler, yapısal demokratik dönüşüm çalışmalarını yapmadan eski alışkanlıklar üzerinden kurgulayacakları değişim uygulamaları ile büyük oranda kendilerini tekrar edeceklerdir. Yerel iktidarlarda biriktirdiği ve destek aldığı güçle hakim siyaset konumuna ulaşan iktidar partisi, en dinamik yerleşim yerlerinde uğradığı gerilemeleri aşmaya çalışmaktadır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ve genel seçimde yeterince başarılı olamayan ana muhalefet partisi ise en dinamik yerleşim yerlerinde yerel iktidara ulaşarak sağladığı başarıyı koruyup, geliştirme çabası sergiliyor. Yerel yönetim seçimlerinin sonuçlarına yansıyan veriler Türkiye’nin içerisinde bulunduğu, aradığı, beklediği siyaseti ortaya koymasına rağmen siyasi partiler, halkın iradesinin temsil etmek, yapabilirliğe taşımak sorumluluklarını, belirleyici kadro hareketi kapsamında kurgulamaya çalıştıkları yaklaşımlarla sürdürmeye devam ediyorlar.

ANA MUHALEFETİN SAHİPLENMESİ GEREKEN SİYASET ALANI

Ana muhalefet partisi, 12 Eylül darbesiyle, bir daha demokratik dönüştürücü siyaseti temsil edemeyecek hale getirilmiş konumunu aşamamakla yüzleşemiyor. Nispi ve göreceli de olsa demokratik birikiminin, uygulamalarının, toplumsal beklentiye dönüşmüş olmasını değerlendiremiyor. Demokratik kurumsal dönüşümünü başaracak kararlılığı sergileyemiyor. İktidar partisinin, kendi anlayışını, kazanımlarını merkeze aldığı, güvenlikçi yaklaşımlara sürüklendiği için uyarı yapabilecek, alternatiflik beklentisini temsil edebilecek hale gelen konumunu genel geçerli kabul edilebilirliğe taşıyacak kararlılıkları sergileyemiyor.

PARTİ İÇİ SEÇİM TAKVİMİNİN AÇIKLANMASI

Bütün siyasi partilerimizde benzer olarak işletilen, lidere ve merkeze bağlı belirleyici kadro hareketi kapsamında sürdürülen siyaset ana muhalefet partisinde nispi demokratik uygulamalarla sürdürülmeye çalışılıyor. Vesayet sistemi şartlarında yapılan düzenlemelerle oluşan alışkanlıklarla yüzleşme sağlanıp yeniden üretim başarılamadığı için demokratik kurumsal yapılanma başarılamıyor. Alternatiflik beklenilen, demokratik dönüştürücü siyaset alanını temsil etmesi istenen ana muhalefet partisi, şimdiye kadar defalarca tekrarladığı alışkanlıklarla, ele geçirme yarışlarının ve tartışmalarının yaşandığı seçimlerle parti içi dengeler oluşturup başarı sağlamaya çalışıyor. Demokratik kurumsal dönüşümünü başarmayı sağlayacak yeniden yapılanma çalışmalarını yapmadan, eski alışkanlıklarla şekillenecek siyasetle yetiniyor. Türkiye’nin en dinamik yerleşim yerlerinde sağlanan başarıya ulaşılmasında etken olan yerel yöneticilerini belirleyecek, demokratik kurumsal işleyişinin bulunmamasıyla yüzleşmeye cesaret edemiyor. Genel başkanın halkın kendisi gibi olan özelliklerini yansıtarak sağladığı adalet yürüyüşündeki toplumsal desteği siyasete dönüştüremeyen statikliğini aşmak, kendisini yeniden üretmek cesareti sergileyemiyor.

ESKİ ALIŞKANLIKLARIN TEKRARI ALTERNATİFLİK SAĞLAYAMAZ

Eski alışkanlıklarla yapılacak örgüt seçimleri, sorunların, ihtiyaç ve beklentilerin belirlenmesini, temsilcilerinin demokratik kural, kurul ve kurumlarla yetkilendirilmesini sağlayamayacağı için örgütlerde sorumluluk yüklenecekleri halkın temsilcileri konumuna taşıyamayacaktır. Kendisini aşıp, yeniden üretebilecek pek çok duyarlılık ve birikim en verimsiz konuma sürüklenerek, parti görevlileri haline getirilmiş olacaktır. İktidar partisi, en geniş, en etkin siyasi organizasyona sahip olmasına rağmen, demokratik kurumsal sürdürülebilirliğe taşınamadığı için sorumluluk yüklenenlerini parti görevlileri haline getirerek halkın temsilciliği konumundan uzaklaştırdı ve geriledi. Ana muhalefet partisinin alternatiflik beklenilen hale gelmesi demokratik arayışlardan vazgeçmemesindendir. Halkın sergilediği iradeye uygun kararlılık sergileyemeyen siyasi kadroların, dönemini tamamlayan siyasetlerini sürdürme çabaları açıklanan seçim takvimleri kapsamında yenilenme, değişim hamleleriyle sürdürülmeye çalışılacağı anlaşılmaktadır.

Bu yazı toplam 784 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.