1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Partilerin içinde yarış erken başladı
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Partilerin içinde yarış erken başladı

A+A-
Hala ülkemin geleceği, ülkem insanlarının menfaati için akıl ve mantığın galip gelmesi, AKP-CHP Büyük koalisyonunun kurulması için iyimserliğimi korumaya çalışıyorum. Ama yaşadığımız her gün, hatta her saat ülkenin çok erken bir seçime doğru gittiğini hepimiz görebiliyoruz. 
Türkiye’ye kasten vakit kaybettiriyorlar. AKP ile CHP arasında sözde devam eden ortaklık görüşmelerinin “Koalisyon kurmak” için değil de, “Koalisyon kurulamayacağını göstermek” için olduğunu artık rahatlıkla sezebiliyoruz. Büyük olasılıkla Davutoğlu bir-iki hafta sonra hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanına iade edecek. Bir erken seçimi en çok isteyenlerin başında gelen Cumhurbaşkanı, “Bakın ben nasıl Anayasa’ya teamüllere uygun hareket ediyorum” diyebilmek için, 63 ncü hükümeti kurma görevini bir de Kılıçdaroğlu’na verecek. AKP Genel Başkanı Davutoğlu’nun bir hükümet kurma konusunda hala şansı var. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun ise böyle bir şansının olmadığı şimdiden görülebiliyor. 
Kılıçdaroğlu’nun matematiksel olarak hükümet kurmaya yetecek olsa da MHP ile HDP’yi aynı potanın içine koyması mümkün değil. 45 günlük süre dolmuş, 63 ncü hükümet kurulamamış olacak. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanacak, büyük olasılıkla kasım ayında Türkiye bir gereksiz seçime daha gidecek.
……….
Piyasalar gibi, siyasetin kurnazları da kasım ayında yapılacak çok erken bir seçimin kokusunu aldı. Herhalde ülkenin her yerinde aynı hava vardır. Ama siyasetin büyük oranda bel altından yapıldığı bizim kentimizde çok erken seçime yönelik kulisler, çalışmalar çok daha erken başladı. 
Seçim sözü edildiğinde ilimizde hemen en çok hareketlenen parti, kuşkusuz CHP’dir. CHP bu kentte 7 Haziran’da başarısız oldu. Ama bu tablo partide kimsenin umurunda değil. CHP örgütleri oturup 7 Haziran’ı değerlendirme gereği bile görmedi. İlçe örgütleri ortada yok. İl örgütü zaten zavallı. Bir yandan kongreler süreci başlıyor. Diğer yandan şimdiden olası erken seçimde aday ardayı olmaya hazırlananlar kulis faaliyetlerine girdi. 
CHP’de ilk soru şu:”Kasım’da erken seçim olursa, bu kez Kocaeli’de ön seçim yapılır mı?” Genel Başkan Kılıçdaroğlu bir süre önce yaptığı açıklamada “Olası bir erken seçimde ön seçimle belirlenen listeler aynen korunacak” şeklinde laf etmişti. Bu lafın açılımı, “Merkez yoklaması ile belirlenen listeler değişecek” olarak da algılanabilir. 
Bu nedenle CHP’de büyük hareketlilik, çok büyük bir adaylık beklentisi görülüyor. Geçen gün, bir aile ortamında 7 Haziran’da 4 ncü sıra adayı gösterilen, seçilemeyen Turan Dumlu ile karşılaştım. “Abi, erken seçim görünüyor. Yine var mısın?” diye sordum. Turan Dumlu, çok açık biçimde, “Ben siyaset ve adaylık defterini kapattım” dedi. Belki Turan Dumlu aday adayı olmayacak ama, görürsünüz bir erken seçim kararı alınırsa, ilimizde CHP’nin aday adayı sayısı 7 Haziran’dan daha fazla olacak. Dumlu gibi, Kuşkan da bir daha aday adayı olmaz diye düşünüyorum. Ama Hurşit Güneş’i, M.Hilal Kaplan’ı da içlerine koyun, onlarca isim yeni bir umutla CHP’de aday adayı olacaklar. Burada ön seçim kararı alınırsa, Sefa Sirmen, Hikmet Erenkaya yeniden ortaya çıkacaklar. 
………..
CHP 7 Haziran’da 132 milletvekilliği kazanmıştı. Bunlardan biri olan İstanbul milletvekili İhsan Özkes, istifa etti. CHP şimdiden 131’e indi. Özkes’in istifasını açıklarken CHP’deki yapı ile ilgili söylediği sözler ibretliktir. Hepsi doğrudur. CHP’den istifa eden eski müftü İhsan Özkes, “Bu partide sevgi yok. Herkes kendi menfaatini düşünüyor. Herkes seçimden çok kurultaylara, kongrelere hazırlanıyor” demişti. Aynen doğrudur ve en çok da Kocaeli için geçerli sözlerdir. 
7 Haziran’da yapılan seçimlerin tarihi çok önceden belliydi. Şimdi çok erken bir seçime gidilirse, 22 Kasım uygun tarih gibi görünüyor. Seçim kararı, eylül ayında alınabilecek. Aday belirlemek için süre kısa olacak. Aday listeleri açıklandıktan sonra partilerin içinde şok dalgasını yatıştırmak için süre dar olacak. 
7 Haziran seçim dönemi centilmence geçti. İlimizde bazı mahallelerde aynı cadde üzerinde MHP ile HDP büro açarken birbirleri ile el sıkışmışlardı. 7 Haziran’dan sonra yaşananlara bakın ve olası bir erken seçim halinde MHP ile HDP’nin aynı sokakta karşılaşması halinde neler olacağını düşünün. 
CHP birbirini yer. Ön seçim de olsa, merkez yoklaması ile atama da yapılsa, CHP çok büyük karışıklık içine girer. İlimizde AKP teşkilatları açısından da aynı şeyleri söyleyebiliriz. AKP içinde eskisi gibi çok belirgin bir otorite yok. Yine 100’e yakın aday adayı çıkar. 7 Haziran öncesi listeye giremeyenler fazla zıplayamamıştı. Bu kez listeye giremeyenler isyan bayrağı açar. 
Hem AKP, hem CHP içinde çok erken bir genel seçim halinde büyük sıkıntıları kaçınılmaz görüyorum. İyi de böyle bir durumdan MHP yararlanabilir mi?. Hiç sanmam.. MHP’de de 
7 Haziran döneminde harcanan isimler yeniden ortaya çıkacaktır. Partiler kendi içlerinde karıştıkça, birbirleri ile mücadele çok daha sertleşecektir. 
Çok korkuyorum bir çok erken genel seçimlerden. Herkesin huzuru kaçacak. 7 Haziran seçimlerine bu kentte olabildiğince centilmence,  olabildiğince birbirimizi kırmadan gidebilmiştik. 22 Kasım’da seçim yapılacak olursa, beni dede dersiniz. Hepimiz birbirimize gireceğiz. 
Bu yazı toplam 353 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum