1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Partimiz Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak konusunda kararlı
Partimiz Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak konusunda kararlı

Partimiz Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak konusunda kararlı

CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, Ankara dönüşü il binasında basın mensupları ile bir araya geldi.

A+A-

Dün Ankara’da Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun il başkanları ile yaptığı toplantıya katılan CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, Ankara dönüşü basın açıklaması yaparak toplantıyı değerlendirdi. CHP’nin yaklaşımını özetleyen 14 maddeyi açıkladı. Partimiz Türkiye’yi hükümetsiz bırakmamak konusunda kararlı dedi. 

GENEL BAŞKAN DEĞERLENDİRECEK 

Tüm il başkanlarının katıldığı toplantıda illerin koalisyon ile ilgili görüşlerinin alınmasıydı diyen CHP İl Başkanı Cihat Altunyuva, “Genel Başkanın başkanlığında yapılan toplantı tam 4 saat sürdü. Genel başkanımız yaptığı konuşmada biz kiminle koalisyon kurulacağına bakmıyoruz ilkeler temelinde buluşmayı bekliyoruz dedi. Koalisyon konusu sonrasında 7 Haziran seçimlerinin sonuçları da değerlendirildi. Genel Başkanımız başbakanlığında bir koalisyon kurulmasını isteniyor diyen Altunyuva, “Ancak ne olursa olsun hükümet olalım diye bir koktur” diye konuştu. Kendilerinin de 12 ilçe başkanları ile yaptığı toplantıda ki görüşleri ilettiklerini dile getiren Altunyuva, “Genel merkezin parti meclisinde ortaya çıkan görüşleri, il başkanları öncesi belediye başkanları ile yapılan toplantıda alınan görüşler , il başkanları ile yapılan toplantıda çıkan görüşler ve pazartesi günü milletvekilleri ile yapılan toplantıda alınacak görüşler sonrası genel başkan Kılıçdaroğlu ülkemizi hükümetsiz bırakmama konusunda çabayı harcayacaktır “ifadelerini kullandı.

DİĞER PARTİLERDE MESAJI DOĞRU OKUMALI 

7 Haziran Pazar günü gerçekleşen genel seçimlerde sandığa yansıttığı iradeyle yurttaşlarımız tüm siyasi partilere açık bir mesaj vermiştir diyen Altunyuva, “7 Haziran’ın mesajı tek adam-tek parti yönetiminin bitmesi, son 13 yıldır özgürlükler ve hukuk devleti konusunda ortaya çıkan büyük tahribatı giderecek, Türkiye’nin demokratik kurum ve kurallarını yeniden onaracak bir hükümetin uzlaşmayla kurulmasıdır. CHP yurttaşlarımızın yüklediği bu tarihi sorumluluğun gereğini yapmakta kararlıdır. CHP, hükümetin oluşturulması sürecinde kişileri, partileri ve günlük siyasi hesapları, çıkarları değil, ülkemizin ve bütün yurttaşlarımızın geleceğini belirleyecek ilkeleri öncelikleri tartışmakta kararlıdır. CHP dışındaki diğer siyasi partilerin de yurttaşlarımızın verdiği mesajı doğru anlaması, 13 yıldır tahrip edilen demokrasimizi uzlaşmayla yeniden rayına oturtmak ve halkımızın sorunlarını çözmek doğrultusunda bir yaklaşım ortaya koyması ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır “ diye konuştu.

14 MADDE 

Partinin ülkeyi hükümetsiz bırakmamak konusunda kararlı olduğunu söyleyen Altunyuva, “Ancak partimizin olmazsa olmaz dediği 14 madde vardır. Bunlardan asla taviz vermeyeceğiz” dedi. CHP’nin taviz vermemek konusunda kararlı olduğu 14 madde; Hukukun üstünlüğünün yeniden sağlanması, 12 Eylül darbe hukukunun tarihe gömülmesi, siyasette ahlak egemen olacak, refahın tabana yayılması ve sosyal devlet, Cumhurbaşkanı’nın anayasal sınırlarına çekilmesi, örtülü ödeneğin yalnızca Başbakan tarafından kullanılması, barışçı ve rasyonel bir dış politika çerçevesinin çizilmesi, gençleri potansiyel suçlu gören anlayışa son verilmesi meydanların özgürleşmesi, özgürlüklerin alanının genişletilmesi, TRT ve RTÜK’ün siyasi iktidarın aracı olmaktan çıkarılması medya üzerinden baskılara son verilmesi, vergi denetiminin siyasi araç olmaktan çıkarılması, kamu maliyesinin şeffaf kılınması, özgürlükçü demokratik bir anayasanın yapılması ve yolsuzluklarla etkin mücadele. 

ADAY DEĞİLİM 

İl ve ilçe seçim takviminin hala ayrıntılı olarak belirlenmediğini söyleyen Altunyuva, “ Bunun yetkisi genel merkezdir. Biz ilçelerimizin ve ilimizin takvimini o zaman belirleyeceğiz. Eğer hükümet kurulamaz ise yeniden genel seçim gündeme geleceği için, genel merkez taslak olarak belli olan takvimi açıklamıyor” dedi. Altunyuva il kongresinde tekrar aday olmayacağını açıkladı. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yapılan yorumlardan yazarları sorumludur.