1. YAZARLAR

  2. İsmet ÇİĞİT

  3. Partisinden istifa eden özgür davranabilir
İsmet ÇİĞİT

İsmet ÇİĞİT

Yazarın Tüm Yazıları >

Partisinden istifa eden özgür davranabilir

A+A-
Artık çok açık biçimde bellidir ki;  7 Haziran seçimlerinden önce ortalık çok, ama çok karışacak. CHP zaten şimdiden cadı kazanına döndü.  7 Nisan’da  aday listeleri açıklandığında, az ya da çok AKP ve MHP’de de kırılmalar olacak. Bütün olup bitecekler normaldir, eşyanın tabiatına, insanoğlunun karakterine uygundur. 
Demokrasilerde herkes,  bili bir fikre inanmak ve o fikri savunmakta özgürdür. Herkes, kendi özgür iradesiyle kendisine en yakın gördüğü siyasi partiye üye olmakta ve o parti içinde siyaset yapmakta özgürdür. Parti üyesi olanlar için, o parti içinde siyasi hedefleri için çalışmak da haktır. 
Yanlış olan, bir siyasi partide üye olarak kalıp,  o partinin kimi kararları kendisine uymayınca, kendisi değil de başkaları tercih edilince partiye küsüp, başka siyasi partiler için çalışmaktır. Bu yanlış olmanın ötesinde ahlaksızlıktır. Dahası, bence büyük bir günahtır. 
…………
Özellikle CHP ‘de ve MHP’de ilimizde yakın tarih içinde bu büyük yanlışların, bu büyük günahların pek çok canlı örneğini gördük.  CHP’de kendi partilerinin adaylarına insanlar oy vermesin diye çalışanlar oldu. Kendi partisinin adayının seçimi kazanamayacağına dair bahse girenler oldu. 
MHP’de geride kalan pek çok seçimde,  kendi partilerinin adayına değil de, başka partilerin adaylarına seçim  kazandırmak için kendilerini yırtanlar  görmedik mi, bilmiyor muyuz?.. Kocaeli siyaseti böyle böyle kirlendi. Bunlar yüzünden kirlendi. Kocaeli siyaseti itibar kaybetti.  Güvensiz hale geldi. 
2002’den buyana, sadece AKP’de bu anlatmaya çalıştığım olumsuzluklar, üstelik her seçim döneminde aday belirleme yöntemi son derece antidemokratik olmasına rağmen yaşanmadı. Aday adayı olup, aday gösterilmeyen, çok kırılan, gönül koyan partililer oldu. Hatta bunları bir kısmı, belki kendileri üyesi oldukları siyasi partiye elleri varıp, oy veremedi. Ama hiç biri, üyesi oldukları partinin adayının aleyhine açık açık, uluorta çalışmadı. İhanet etmedi. 
…………
Siyasi parti üyeliği, bir bakıma kişinin namusudur. Nikah gibidir.. Zina hakkınız yoktur. Ama nasıl bir siyasi partiye üye olmak haksa, siyasi partinin üyeliğinden istifa etmek de kişinin en doğal hakkıdır. 
CHP’de merkez yoklaması kararı alınınca,  kıyamet koptu. Bu modele tepki gösterenler haksız değil. Ancak adayların Merkez Yoklaması ile belirleneceği, aday adaylığı başvuruları başlamadan önce ilan edildi. 15 Şubat Pazar gününe kadar ilimizde aday adayı gibi çalışan, koşturan pek çok CHP’li vardı. Ama hiç biri resmin aday adayı değildi. 
Şimdi, bu modele tepki gösterenlerin aday adayı olmama hakkı var.  Ama bu modeli bile bile aday adayı olup, liste Seçim Kurulu’na verilip, ilan edildiğinde, “Beni listeye koymadılar. Bana haksızlık yapıldı” demeye de hakları yok. 
2011 seçim döneminde CHP’de yine Merkez Yoklaması ile hazırlanan liste açıklandığında, Turan Dumlu, bu hatayı yaptı. Yeri değiştirilip, 3’ten 6’ya indirildi diye adaylıktan çekildiğini açıkladı. Ama CHP üyeliğinden istifa etmedi. Partisi, 30 Mart seçimlerinde O’nu Gölcük’te Başkan adayı yaptı, az kalsın Belediye Başkanı seçiliyordu. Turan Dumlu, yerini beğenmeyip aday adaylığından çekilmenin siyasi hayatındaki en büyük hata olduğunu geçenlerde bizzat kendisi itiraf etti. 
Merkez Yoklaması modeline tepki koyup, aday adaylığı başvurusu yapmayanların bir kısmı, “Ben çok kırıldım, çok küstüm. Ama buna rağmen, seçim döneminde partimin, partimin göstereceği adayların hizmetinde olacağım, çalışacağım” diyebilir. Bu da bir erdemdir. Ama bu modele çok büyük tepki veren, “Ben merkez yoklaması ile aday belirleyip, haksızlık yapan bu partiye çalışmam” diye düşünenlerin, ya da 7 Nisan’da açıklanacak aday listesini beğenmeyip  “Ben bu partinin bu adayları için çalışmam. İçimden gelmez. Bu partiye de oy vermem” diyenlerin de,  parti üyeliğinden istifa etmesi gerekir. Bu da bir erdemdir. 
Kendimden örnek vereyim. Ben, hiçbir siyasi partinin üyesi değilim. Bu nedenle özgürüm.  CHP’nin ön seçim yapmamasını çok büyük bir yanlış olarak görüyorum. Bunun üzerine bir de açıklanacak aday listesinin kafama uymadığını, hak etmeyen insanların seçilebilecek listelere konulduğunu, hak edenlerin liste dışında bırakıldığını gördüğüm zaman, istediğim başka bir siyasi partiye oy verme hakkına sahibim. 
Ama aynı durum, örneğin bir Sefa Sirmen, bir Hikmet Erenkaya, bir Fikret Toker için geçerli değildir. Halen, resmen partiye kayıtlı olan hiçbir üye için de geçerli değildir. Bu bağlamda, Sefa Sirmen’in,  merkez yoklaması kararına tepki gösterip,  parti üyeliğinden istifayı dillendirmesini çok mantıklı, çok erdemli bir duruş olarak görüyorum. 
Eğer bu tablo içinde 7 Haziran seçimlerinde partileri için çalışmayacak, hatta tam tersine başka partiler ve onların adayları için çalışmayı düşünecek ve CHP dıında bir partiye oy vereceklerse, hiç düşünmeden parti üyeliğinden istifa etmeleri en ahlaki davranış olacaktır. 
Benzer durum, AKP ve MHP’liler için de geçerlidir. Herhangi bir partiden aday adaylığı başvurusunu yapan, kendisini şimdiden milletvekili gibi görüp, listede yer almayınca partisinin aleyhine dönenleri, siyasetin affetmemesi gerekir. AKP, tespit ederse zaten affetmez. Ama bugüne kadar CHP ve MHP’de bu tür ihanetler hep unutuldu, hep üzerleri örtüldü. 
Artık bu kentte temiz siyaset yapılması lazım. Topyekün bütün siyaset yapanlar, bütün kent kaybediyor. Her seçimlerde oyları biraz daha düşen partilerin liderleri, haklı olarak bu kentteki üyelerine, parti yöneticilerine güvenemez hale geliyorlar. 
Tekrar ediyorum. Herkesin siyaseten özgürce hareket etme, fikirleri kafasına uyan, adayları içine sinen siyasi partiye oy verme hakkı vardır. Ama (A) Partisinde kayıtlı üye olup, (B)  partisine oy vermeye hakkı yoktur. Partisindeki yanlışları içine sindiremeyenler, hiç tereddüt etmeden ve günaha girmeden, üyelikten istifa etmelidir. Kendileri için de üyesi oldukları parti için de en doğru davranış bu olacaktır.
Bu yazı toplam 435 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum